آب به چشمه علی برگشت

آب به چشمه علی برگشت
مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان ری از بازگشت آب به چشمه علی شهرری خبر می‌دهد و می‌گوید: دبی آب در حال حاضر ۷۰ لیتر بر ثانیه است.
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۲
کد مطلب: ۱۶۸۹۳
Share
اسکان نيوز: براساس دیده‌ها در چند نقطه از دو بخش شرقی و غربی چشمه علی شهرری آب از دل زمین بیرون می‌زند و حتی آب از سکو دریاچه به طور کامل ریزش دارد.

مسئول خط ۶ مترو نیز که براساس وظیفه‌ای که میراث فرهنگی به آن‌ها محول کرده، هر روز میزان دبی آب را بررسی و به مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان ری اعلام می‌کند، براساس اعلام رسمی این مسئول،  در ساعت هفت‌وسی دقیقه صبح ۱۶ دی ماه، میزان دبی آب چشمه علی «۷۰.۲» بوده است.

سکو چشمه علی و ریزش آب از سکو

امیرمسیب رحیم‌زاده می‌گوید: هر روز مسئولان مترو موظف به بررسی میزان دبی آب و به میراث فرهنگی هستند، آن‌ها باید خروجی آب را بررسی کنند، اکنون نیز این میزان ۷۰ لیتر در ثانیه است، هر چند قبل از انجام عملیات‌های عمرانی مترو در این منطقه، این میزان، ۸۱ لیتر بر ثانیه بوده است.

او با بیان این‌که با بالا آمدن تراز آب، آب باید از سکو ریزش داشته باشد، اظهار می‌کند: در این شرایط و با ریزش آب از سکو بالا، یعنی آن به حالت اولیه و قبلی خود برگشته است.

وی درباره‌ شکایت میراث‌فرهنگی که معاون میراث فرهنگی کشور در مرداد امسال اعلام کرده بود، پیگیر این شکایت هستند، ادامه می‌دهد: بنابر اعلام میراث فرهنگی به شرکت مترو، اگر فصل بارش تمام می‌شد و چشمه علی به حالت اولیه برنمی‌گشت، شکایت‌مان را از سر می‌گرفتیم، در آن زمان بارش کم بود، اما اکنون باران داریم و سفره زیرزمینی تقریبا به همان حالت اولیه برگشته است و مشکلی نیست.
 


حالا که آب به چشمه علی برگشته، اما به نظر می‌رسد هنوز شهرداری منطقه به صرافت تمیز کردن چشمه‌ نیفتاده تا با انتشار این خبر خوش، دست‌کم صحنه‌ی بهتری برای حضور گردشگران در منطقه ایجاد شود.
 


 

دوم مهر امسال و در آخرین اظهارنظرها، رحیم‌زاده، مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر ری از عدم بازگشت آب به «چشمه علی» این شهرستان ابراز نگرانی کرده و گفته بود: براساس اظهارات دوستان تاثیر عملیات مترو در کم شدن دبی آب محرز است اما می‌گویند برداشت غیر مجاز از چاه‌ها و همچنین تغییر اقلیم نیز اثرگذار بوده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آب در مخرج اصلی چشمه خشک شده است، توضیح داد: مخرج اصلی آب را باید باستان شناسان تعیین کنند و مخرج اصلی آب آن قسمتی که نشان دادید نیست و بر اساس عکس‌های اشمیت شاید مخرج اصلی حوضچه وسط باشد. اما باید آزمایش‌های دقیق صورت گیرد.

وی با بیان این‌که در گذشته دبی آب ۸۰ لیتر در ثانیه بوده اما حالا میانگین ۲۷ لیتر بر ثانیه استف گفت: الان دغدغه‌ ما این است که برگشت آب طولانی شده است چرا که به ما گفته بودند که تا اواسط تابستان به چشمه بر می‌گردد اما برای ما هم سئوال است که چرا آب برنگشته است.

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.