گیاهانی که می توانند به داد دریاچه ارومیه برسند

گیاهانی که می توانند به داد دریاچه ارومیه برسند
استادیار گروه زراعت دانشگاه ارومیه کشت‌های جایگزین را راهکاری اساسی و ضروری برای احیا دریاچه ارومیه عنوان کرد.
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب: ۱۶۸۹۶
Share
اسکان نيوز:  رضایی چیانه، استادیار گروه زراعت دانشگاه ارومیه بر لزوم حمایت دولت از موضوع کشاورزی و کنترل مصرف آب تاکید و با اشاره به محصولات کشت شده در آذربایجان‌ غربی، بیان کرد: بخش قابل توجهی از محصولات کشت شده در استان از جمله سیب، چغندرقند و میوه‌های هسته‌دار نیاز آبی زیادی دارند، چغندرقند در صورت داشتن سال آبی خوب تا 20 بار نیاز آبی دارد که مصرف بسیار زیادی از آب را موجب می‌شود.

وی حذف کامل و حداکثری کشت چغندرقند در شرایط فعلی را منطقی ندانسته و افزود: در سایه کشت چغندرقند در استان نزدیک به 5 کارخانه قند وجود دارد که افراد قابل توجهی در آن‌جا مشغول به کار هستند، لذا به‌نظر می‌رسد کاهش سطح زیرکشت، تغییر الگوی کشت و به‌ویژه به‌روز رسانی شیوه‌های کشت می‌تواند حالت برد برد داشته باشد که برای این منظور به‌صورت پایلوت کشت نشایی چغندرقند اجرا شد که نتایج قابل توجه و خوبی داشت، در این روش ماه‌های فروردین و اردیبهشت و اوایل خرداد (به‌عبارتی تا قبل از انتقال نشاءها به مزرعه) مزرعه نیاز به آبیاری نداشته و حجم قابل توجهی آب صرفه‌جویی می‌شود.

رضائی چیانه  قیمت‌های موجود در بازار یکی از عوامل اصلی تعیین‌کننده در سوق مردم به سمت کشت محصولات مختلف عنوان کرد و افزود: برای نمونه با توجه به بالا بودن قیمت گوجه فرنگی در سال جاری به‌عنوان یک محصول پرآب‌بر، مطمئنا کشاورزان برای سال آینده در فکر گسترش کاشت این محصول خواهند بود.

استادیار دانشگاه ارومیه به حجم بالا واردات دانه‌های روغنی نیز اشاره کرده و اضافه کرد: متاسفانه بالغ بر 90 درصد از دانه‌های روغنی که مصرف عمده مردم می‌باشد، وارداتی هستند این در حالی است که کشت دانه‌های روغنی به آب کمی نیاز دارد.

وی افزود: در استان ما گیاهانی مانند گلرنگ، بزرک و آفتاب‌گردان که مقاومت بالایی به کم آبی داشته و از همه مهم‌تر تراریخته هم نیستند، وجود دارد که در صورت حمایت دولت و توانمند‌سازی کشاورزان می توانیم به سمت گسترش کشت این محصولات حرکت کنیم.

رضائی چیانه با تاکید براینکه گیاهان دارویی مانند گل‌محمدی، سنبل‌الطیب، آویشن، کاکوتی و... باید گسترش یابند و در کنار آن‌ها دولت با احداث کارخانه‌های بسته‌بندی و حمایت‌های مالی می تواند محصولات تولیدی را به خوبی بسته‌بندی کند و به بازار‌های خارجی ارسال کند تصریح کرد: همچنین می‌توان با کشت گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی مانند زعفران و سیر و... به‌طور قابل توجهی در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد.

وی با بیان این‌که که کشت زعفران در استان و در شهرستان‌های میاندوآب، نقده و ارومیه جواب داده است و درآمد بسیار زیادی دارد، اظهار کرد: در هر هکتار در سال اول تا 2 کیلوگرم امکان برداشت زعفران وجود دارد.

این استادیار گروه زراعت دانشگاه ارومیه گفت: جایگزین نمودن کشت یونجه با ماشک مراغه که بسیار کم آب‌بر است یکی از بهترین گزینه‌های موجود بوده و کیفیت علوفه‌ای بسیار خوبی دارد که در صورت حمایت ارگان‌های دولتی و ترویج تعاونی‌های روستایی و شرکت‌های مربوطه می‌توان به سمت کشت این محصول رفت.

این متخصص زراعت افزود: در آذربایجان غربی قبلا بیش‌تر محصولات کم آب‌بر باغی مانند انگور کشت می‌شد ولی به‌دلیل ضعف در سیاست‌های حمایتی به ‎ تدریج کشاورزان به سمت کشت محصولات بازار پسندتر و پر سودتری مانند درختان هسته‌دار و سیب رفتند.

وی گفت: بهتر است دولت حمایت‌های خود را مانند خرید تضمینی افزایش دهد و به‌ ‎ تدریج کشاورزان به سمت محصولات کم‌آب‌بری مانند سنجد، پسته، اناب، زرشک، انار و... بروند.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.