متین دفتری بی‌خانه شد؟

سرنوشت پیچیده خانه داماد مصدق/ میراث فرهنگی مجوز نمی‌دهد؛ شهرداری دستور نقشه پنج طبقه داد

سرنوشت پیچیده خانه داماد مصدق/ میراث فرهنگی مجوز نمی‌دهد؛ شهرداری دستور نقشه پنج طبقه داد
خانه‌ متین دفتری در حالی از سوی شهرداری مجوز دستور نقشه پنج طبقه مسکونی و 50 متر تجاری گرفته است که میراث فرهنگی همچنان برموضع خود مبنی بر این‌که این خانه دارای ارزش تاریخی - رویدادی است مصر است و به گفته معاون میراث فرهنگی استان تهران مجوزی مبنی بر تخریب و نوسازی از سوی این اداره کل صادر نخواهد شد.
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب: ۱۶۹۰۳
Share
اسکان نيوز:خیابان فلسطین پایین‌تر از خیابان جمهوری اسلامی، نبش کوچه شهید فلاح‌زادگان (سیمرغ) خانه‌ای متعلق به دوره پهلوی اول با قدمتی حدود ۷۰ سال و با پلاک ثبتی ۲۹۰۰ ناحیه یک بخش ۳ در دو طبقه دیده می‌شود که دارای ارزش خاص معماری دوره تحول است. اینجا خانه احمد متین دفتری داماد مصدق است.

در چند هفته اخیر اخباری به دست رسید که حکایت از تخریب آهسته و پیوسته خانه متین دفتری می‌داد. شیوه معماری این خانه بیانگر دوره گذر از ساخت و ساز به شیوه سنتی عصر قاجاریه و تلفیق آن با معماری نوین الهام گرفته از سبک‌های غربی است.

این خانه در زمینی به مساحت ۳۸۳ متر مربع احداث شده و اعیانی آن بالغ بر ۳۰۰ متر مربع است و عمده مصالح معماری آن آجر قزاقی تراش خورده است.

هرچند خانه متین دفتری در سال ۸۲ به ثبت ملی رسید اما در سال ۹۳ خبر رسید که این خانه هم مانند برخی خانه‌های تاریخی به سرنوشتی شوم دچار شده و با رأی دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شده است.

پس از آن اما در مرداد ۹۵ خبر رسید که بار دیگر این خانه در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

محسن شیخ‌الاسلامی، معاون میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به این‌که خانه متین دفتری با رای دیوان عدالت یکبار از ثبت خارج شده و بار دیگر به ثبت رسیده است، می‌گوید: این خانه حکم دیوان عدالت را دارد اما همچنان واجد ارزش است. اداره کل میراث فرهنگی هم اجازه‌ای مبنی بر تخریب و نوسازی به مالک نداده و نخواهد داد. اما در فاصله خروج از ثبت تا ثبت دوباره متأسفانه سقف و شیروانی و در و پنجره این خانه را برداشته‌اند و اکنون خانه وضعیت خوب و مناسبی ندارد و مالک هم با وجود آن که پروانه ساختمانی ندارد اما دستور نقشه را برای ساخت و ساز گرفته است.

او با تاکید بر این که خانه متین دفتری واجد ارزش است، توضیح می‌دهد: این خانه هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ انتساب به احمد متین دفتری ارزشمند است. او یکی از چهره‌های بنام قانون‌گذاری و حقوق به شمار می‌رود و حال اگر بخواهند خانه یک قانون‌گذار را خراب کنند، تناقض عجیب و غریبی است.

معاون میراث فرهنگی استان تهران توضیح می‌دهد: طبق نقشه‌ها و ضوابط شهرداری قرار است مالک مجتمعی پنج الی شش طبقه مسکونی بسازد اما در کنار آن ۵۰ متر هم مجوز تجاری دارد. اصل قضیه در یک کلام تخریب و نوسازی است.

وی در پاسخ به این پرسش که بدون مجوز میراث فرهنگی چگونه چنین اقدامی میسر است، می‌گوید: بر اساس رای دیوان عدالت مبنی بر خروج، شهرداری پروانه ساخت صادر نکرده اما دستور نقشه را صادر کرده است. با این حال میراث فرهنگی هم اعلام کرده با وجود خروج از ثبت ملک به رای دیوان عدالت، کارشناسان این حوزه خانه متین دفتری را واجد ارزش می‌دانند بنابراین آن را دوباره ثبت کردند و مراتب را به مالک ابلاغ کردند و فرآیند دوباره ثبت شدن را کامل انجام دادند. هرچند مالک بر تخریب و نوسازی اصرار دارد اما میراث فرهنگی چنین مجوزی را صادر نمی‌کند. هرچند در این فاصله به عمد سقف و در و پنجره‌ها برداشته شده است.

در حالی شهرداری به مالک مجوز دستور نقشه را داده است که دوستداران میراث فرهنگی را با مشکل جدی مواجه کرده است چرا که اکنون اگر کسی خواهان خرید ملک مرمت و احیا آن باشد مالک مدعی است که بر اساس مساحت ۳۸۳ متر مربع احداث شده و اعیانی آن بالغ بر ۳۰۰ متر مربع زمین را واگذار نمی‌کند و باید قیمت پنج طبقه زمین و ۵۰ متر تجاری به وی پرداخت شود در این صورت خانه ۵ الی ۶ میلیارد تومانی را بنا به ادعای مالک باید ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان خرید؟!
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.