بیانیه نشست تخصصی "بازآفرینی شهری-از رویا تا واقعیت"

بیانیه نشست  تخصصی  "بازآفرینی شهری-از رویا تا واقعیت"
بیانیه نشست تخصصی "بازآفرینی شهری-از رویا تا واقعیت" که با هدف بررسی روند شکل گیری شهر در گالری نظرگاه برگزار شد ، همراه با بررسی و تحلیل وضعیت موجود و ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم منتشر گردید.
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: ۱۷۰۳۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، این نشست با سخنرانی آقایان سید امیر منصوری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، شریف مطوف، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، علی خانی، معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی تهران آغاز گردید و در ادامه نقطه نظرات اعضای حاضر در جلسه نیز در این رابطه ارائه گردید و امروز بیانیه پایانی این نشست شامل بررسی و تحلیل و ارائه پیشنهادات مربوطه منتشر می گردد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

مسئله: درنگ چندساله وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان تولید چارچوب نظری کامل نوسازی با عنوان بازآفرینی شهری، جریان نوسازی بافت‌های فرسوده کشور را در توهم دستیابی به مدل حکیمانه، چندین سال متوقف ساخت.

سوال اصلی: مهمتری اقدام در مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده در ایران چیست؟

راهبرد: رویای بازآفرینی زمانی محقق می‌شود که همزمان با نظریه‌پردازی وارد اقدام شد. نوسازی شهری با توجه به وابستگی‌هایش به زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی جریانی سیال است که توقف برای تنظیم مدل نظری برای آن قابل دفاع نیست بلکه مسیر نهایی نوسازی باید در صحنه عمل و متناسب با زمینه پیدا شود.

اقدامات در حوزه عمل نوسازی باید در جهت تحقق هدف اصلی آن یعنی حفظ ایمنی صورت گیرد. دراین برداشت ریزدانگی و عرض کم معابر شرط فوری برای بافت فرسوده نخواهد بود. لذا در برنامه‌ریزی نوسازی در مناطق زلزله‌خیز، باید تنها به بافت‌های ناپایدار اندیشید و بازده سازمان‌ها را نسبت به صورت واقعی مسئله ارزیابی کرد.

سیدامیر منصوری با اشاره به شرایط ویژه ایران در برابر زلزله در غالب شهرها وقتی درمورد نوسازی صحبت می‌کنیم گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات ایمنی است، در نتیجه به بافت فرسوده باید از زاویه ایمنی نگاه شود.

وی افزود: در تعریفی که شورای عالی شهرسازی و معماری از فرسودگی ارائه داده است، دو معیار ریزدانگی و عرض کم معابر، فاکتور موثر در ایمنی نیست و صرفاً شرط عدم استحکام برای عدم ایمن بودن کافی است. با شاخص ایمنی، ما دارای ساختمان‌هایی در 14000 هکتار تهران هستیم که در برابر یک زلزله شش ریشتری فرو می‌ریزند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: نوسازی شهری باتوجه به وابستگی‌هایش تنها یک مبحث تئوریک نیست. نوسازی در صحنه عمل باید راه خود را پیدا کند. ما نمی‌توانیم مدت طولانی با پیش‌بینی همه شرایط وارد پروسه شویم. این رویکرد محتاطانه به نوسازی ما را عقب می‌اندازد.

منصوری افزود: آمار 40 درصدی نوسازی بافت فرسوده قابل استناد نیست. از یک سو بافت ناپایدار تهران 14000 هکتار است و از سوی دیگر کارآمدی نوسازی در بافت‌های مصوب فرسوده وابسته به بسته‌های تشویقی است نه عملکرد سازمان‌ها.

او همچنین گفت: عمل و برنامه باید موازی هم باشد و باید وارد میدان شد تا عیب‌یابی انجام شود. توقف 6 ساله وزارت راه و شهرسازی برای پیدا کردن یک مدل خوب، یک فرصت‌سوزی بزرگ در کشور بود که فرآیند نوسازی را متوقف کرد و جریان بودجه‌گیری را از دست داد.

شریف مطوف، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: چند رویکرد در بافت فرسوده وجود دارد که ما باید تکلیفمان را با آن روشن کنیم. اگر رویکردمان این باشد که فرسودگی نتیجه محتوم بافت است، درست نیست. ما باید همراه با غافله علمی دنیا حرکت کنیم که نگرش سیستمی را مطرح می‌کند یعنی فرسودگی بصورت سیستم است.

معطوف ادامه داد: رویکرد ما باید به بافت عوض شود و باید همه چیز بصورت شبکه و جریان دیده شود. برخورد موضعی بدون تفکر استراتژیک نتیجه خوبی نمی‌تواند داشته باشد همانگونه که تا کنون هم نتیجه خوبی نداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: ما در ایران به معلول پرداخته‌ایم در حالیکه رویکرد اصلی ما باید روی علت باشد و تازمانی که علت را پیدا نکردیم و با آن درست برخورد نکنیم نتیجه نخواهیم گرفت.

علی خانی، معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی تهران گفت: ما در نوسازی مسکن موفق بودیم اما در خدمات مشکل داریم برنامه ما اینست که روی تامین خدمات کار کنیم و این موضوع در برنامه 5 ساله نیز آمده است و مسیر ما به این سمت است.

وی افزود: موضوع نوسازی در ادبیات بودجه برای ما بصورت جدی مطرح نیست و 2 سال است به آن توجه نشده است.

معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی تهران با بیان اینکه 12 سال است فقط داریم بافت های فرسوده را شناسایی می‌کنیم گفت: امسال شورایعالی شهرسازی ابلاغ کرده است که شاخص‌ها تغییر کرده و مجدداً باید بافت‌ها را با شاخص‌های جدید شناسایی کنید. مگر ما چقدر قدرت عمل داریم؟

علی خانی گفت: یکی از اشکالات ما اینست که ما 50 سال است در حال تهیه برنامه و تدوین طرح هستیم و هر مدیری که می‌آید از اول چشم‌اندزسازی می‌کند و طرح می‌دهند. تا زمانی که وارد اجرا نشویمنمی‌توانیم به اهداف برسیم.
 
 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.