محیط زیست در باره صید منسوخ دنیا به شیلات تذکر داد

محیط زیست در باره صید منسوخ دنیا به شیلات تذکر داد
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از صید ترال کف در دریا که در تمام دنیا منسوخ شده است، به سازمان شیلات ایران تذکر داد.
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب: ۱۷۴۰۶
Share
اسکان نيوز: پروین فرشچی عصر یکشنبه در نشستی خبری در بندرعباس تاکید کرد: به شیلات این موضوع را تذکر داده‌ایم که صید ترال کف در دنیا منسوخ شده است.

ترال (Trawl) یا گوفه تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولا به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود.

با صید ترال می‌توان فانوس ماهیان که جز ماهیان میان زی هستند و میگو شیشه‌ای که در اعماق بیشتر از ۲۰۰ متر زندگی می‌کند، را صید کرد.

ترال را می‌توان بسته به چگونگی قرارگیری تور ترال در آب به ترال کف و میانی تقسیم کرد. از ترال میانی برای صید ماهیانی مانند آنچوی، ماهی تن و ماهی ماکرل، استفاده می‌شود، در حالی که با ترال کف، ماهیان کف زی و نزدیک کف مانند روغن ماهی، ماهی مرکب، کفشک ماهیان وماهی صخره‌ای صید می‌شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در جهت ایجاد گارد ساحلی در کشور پرداخت و گفت: قرار است با همکاری سازمان محیط زیست، بنادر و دریانوردی، شیلات، نیروی دریایی ارتش و سپاه و مرزبانی، گارد ساحلی ایجاد شود.

وی ابراز کرد: بعد از ایجاد گارد، محیط بانان استان های ساحلی که دوره‌های آموزش مسایل دریایی را گذرانده اند، جز گارد ساحلی خواهند شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: استان هرمزگان، استان پایلوت برای ایجاد گارد ساحلی است.

فرشچی با اشاره به اجرا طرح نصب پرچم های آبی و زرد در سواحل، گفت: پرچم‌های آبی نماد عاری بودن از آلودگی و پرچم‌های زرد حاکی از آلوده بودن سواحل است.

وی در خصوص اجرا این طرح ملی و نصب این پرچم‌ها تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت منعقد شده است.

فرشچی با تاکید بر تلاش هر چه بیشتر در اجرا این طرح مهم، افزود: همه ما باید به منظور ایجاد فضا امن برای جذب سرمایه گذاران و سالم سازی سواحل در راستای تضمین سلامت عموم مردم، مسافران و گردشگران اهتمام ویژه داشته باشیم.

فرشچی در خصوص وضعیت سلامت سواحل در بندرعباس، گفت: در برخی نقاط ساحلی بندرعباس نمی‌توانیم پرچم آبی را که نماد عاری از آلودگی است، نصب کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دلایل شکوفایی جلبکی در برخی مناطق ساحلی، بیان کرد: پساب فاضلاب، آب شیرین کن‌ها و صنایع از جمله عوامل و دلایل آلودگی دریا و بروز این پدیده جلبکی هستند.

فرشچی با تاکید بر رعایت استانداردهای زیست محیطی در اجرا سایت‌های پرورش میگو، گفت: این سایت‌ها در صورت رعایت نکردن استانداردها باید پلمپ شوند.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.