هشدار نماینده مجلس به وضعیت میراث فرهنگی:

توسعه شهر اصفهان باید خارج از بافت تاریخی باشد

توسعه شهر اصفهان باید خارج از بافت تاریخی باشد
در حالی که در شهرهایی که آثار تاریخی دارند، توسعه شهری در خارج از محدوده بافت تاریخی و میراث فرهنگی انجام می‌شود، مدیریت شهری در کلانشهرهای ایران با سرعت در حال تخریب بافت تاریخی و میراثی بوده.
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب: ۱۷۴۶۹
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: احمد سالک، نماینده مجلس در گفت‌وگو با اسکان نيوز میراث فرهنگی را یکی از سرمایه‌های بسیار بزرگ و منبع درآمدی مناسبی برای کشور دانست و گفت: با اجرا سیاست‌گذاری مناسب در حوزه گردشگری و صنایع دستی می‌توان منبع درآمد مناسبی را برای کشور ایجاد کرد. منبع درآمدی صنعت گردشگری از صنعت نفت بیشتر خواهد بود و این موضوع باید در صدر دستورالعمل دولت قرار بگیرد.
 
سالک با انتقاد از این‌که اصفهان دارای میراث فرهنگی غنی است که کمترین بهره‌ای از آن برده می‌شود، اظهار کرد: در تمام دنیا از کوچکترین میراث فرهنگی و گردشگری خود بیشترین استفاده را می‌کنند. از شهر ورزنه در شرق اصفهان گرفته تا تالاب گاوخونی آثار فراوان میراثی از پیش از اسلام تا به امروز وجود دارد که آرام‌آرام در حال از بین رفتن است و کمترین توجهی به آن نمی‌شود.

به گفته نماینده مردم اصفهان در خانه ملت، متولی اصلی رسیدگی به آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان بوده اما مدیریت شهری هم باید با هماهنگی، سیاست‌گذاری واحد و تصمیم‌گیری مشترک بهره‌وری از میراث فرهنگی را بالا ببرد.

سالک ضمن اشاره به این‌که منبع درآمدی و بودجه میراث فرهنگی پاسخگو تعمیرات و نگهداری این میراث در سطح کشور نیست، گفت: باید برای این سازمان منابع درآمدی ایجاد کرد و بهترین راه تقویت روابط این سازمان با دیگر نهادها و سازمان‌ها است.

وی در پاسخ سئوال اسکان نيوز درخصوص  توسعه شهری و آسیب‌هایی که از این طریق به میراث فرهنگی وارد می‌شود، تصریح کرد: توسعه شهری اتفاق خوبی است اما اگر بخواهد به قیمت نابودی میراث فرهنگی باشد معنایی ندارد،؛ در تمام دنیا توسعه شهری خارج از محدوده میراث فرهنگی انجام می‌شود.

سالک بر این باور است که برای نظارت دقیق و سیاست‌گذاری نیاز به توجه ویژه استانداری به حوزه میراث فرهنگی بوده؛ در حقیقت انتقادهایی به نحوه فعالیت و مشارکت مدیریت شهری وجود دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.