راهنمای بودجه برای شهروندان،گامی در راه بودجه توسط شهروندان

راهنمای بودجه برای شهروندان،گامی در راه بودجه توسط شهروندان
در راستای تحقق شفافیت و با هدف تمعیق گفتگوی اجتماعی با شهروندان، کتابچه««بودجه؛راهنمای شهروندان-لایحه بودجه 98 شهرداری تهران به زبان ساده» توسط «شورای راهبری تهران امید دارد» و با حمایت الهام فخاری،نائب رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران،انتشار یافت.
يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب: ۱۷۹۰۳
Share
اسکان نيوز «باید تصور دشوار از بودجه  شکسته شود و بودجه به زبان مردم آموزش داده شود» این مطالبه ای بود که الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، سال گذشته در نشست«بررسی بودجه از منظر شهروندان» مطرح کرد، نشستی که خود گامی بود برای تبدیل بودجه به موضوع گفتگوی عمومی.اکنون این وعده به همت تیم مشورتی الهام فخاری در «شورای راهبری تهران امید دارد» جامه عمل به خود پوشید و در قالب  کتابچه «بودجه؛راهنمای شهروندان-لایحه بودجه 98 شهرداری تهران به زبان ساده» منتشر شده است.

هدف از انتشار این کتابچه در وهله اول شناخت پدیده ای تحت عنوان بودجه شهرداری است، پدیده ای که با اعداد بزرگ و واژگان گنگ موجب دوری و پرهیز از گفتگو درباره خود می شد. همین اعداد بزرگ، واژگان گنگ و حجم زیاد صفحات بود که موجب شد تا طی سالیان بسیار، شاهد انواع انحراف از بودجه و بی انضباطی های مالی باشیم که یکی از نتایجش بدهی 52 هزارمیلیارد تومانی شهرداری است. بدهی که سهم هر شهروند تهرانی از آن، 6 میلیون تومان است. این زبان نامأنوس موجب شد که اتفاقات بودجه نیز برای اولویت های شهروندان ملموس نباشد.

 در گام دوم، هدف از شناخت بودجه آن است که با نمایش هزینه های شهرداری در زمینه های مختلف اجتماعی و فرهنگی،حمل و نقل، خدمات شهری و شهرسازی بتوان راهی برای مطالبه گری شهروندان برای پیگیری اولویتها و نیازهایشان گشود.

 هدف سوم، سالم سازی بودجه است. برای همین مقصود است که کتابچه در مورد درآمدهای شهرداری و بهای خدمات شهرداری صحبت می کند تا از این رهگذر، بر تاریکخانه بودجه ، نور بتاباند.

هدف آخر آن بوده است که بتوان بودجه را قابل ارزیابی کرد و به همین منظور است که کتابچه می گوید که بودجه خوب چه ویژگی هایی دارد و براساس این ویژگی ها بررسی می کند که چقدر بودجه 98 شهرداری با این معیارها منطبق است.

این کتابچه را می توانید در پیوست مطالعه کنید.

فایل pdf :راهنمای بودجه برای شهروندان،گامی در راه بودجه توسط شهروندان
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.