مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری:

فرسایش خاک در مازندران بیداد می‌کند

فرسایش خاک در مازندران بیداد می‌کند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران گفت: متوسط فرسایش خاک در مازندران بالاتر از میانگین کشور است.
يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: ۱۷۹۲۰
Share
اسکان نيوز: سیدمحسن موسوی‌تاکامی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در آستانه هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران  با اشاره به این‌که متوسط فرسایش خاک در کشور 16.7 تن در هکتار است، اظهار کرد: متوسط فرسایش خاک در مازندران بالاتر از میانگین کشور بوده و این مساله وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند تا وضع موجود پوشش گیاهی را حفظ و ارتقا دهیم.

وی با اعلام این‌که ۴۱ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی شمال کشور دچار آفت بلایت و شب پره شمشاد هستند، افزود: از این میان ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از شمشادهای حوزه این اداره کل آلوده به این آفتِ مقاوم شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در رابطه با موفقیت و عدم موفقیت مبارزه با آفت شمشاد با اشاره به این‌که این آفت در 6 نسل تکثیر می‌شود و مبارزه کردن با آن سخت است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کنترل آفت شب پره شمشاد موفق نبودیم اما دست روی دست نگذاشتیم و در حال مبارزه هستیم.

موسوی با اشاره به عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در رابطه با زراعت چوب، گفت: امسال استقبال خوبی در رابطه با زراعت چوب صورت گرفت و علاوه بر ۲۰۰ هکتار تعهد، توانستیم ۲۵۰ هزار هکتار مازاد را نیز اجرایی کنیم.

وی با بیان این‌که استقبال خوب مردم موجب شد با کمبود ۱۵۰ هزار اصله نهال مواجه شویم، یادآور شد: کشاورزان زمین‌هایشان را گودبرداری کردند اما متاسفانه نهالی را نداریم تا در اختیارشان قرار دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری با اعلام این‌که تعطیلی نهالستان‌ها موجب این کمبود شد، اضافه کرد: امسال در مقابل حجم تقاضاها غافلگیر شدیم اما برای سال آینده برنامه‌ریزی داریم.

اشتباه استقرار کارخانه چوب و کاغذ در مازندران

موسوی با تاکید بر این‌که صنایع سلولزی نباید به جنگل وابسته باشند، گفت: استقرار کارخانه چوب و کاغذ در مازندران از ابتدا اشتباه بود و به بهانه ایجاد اشتغال نباید این اتفاق رخ می‌داد.

وی وجود چوب‌های قاچاق در آرین سینا را تایید کرده و افزود: شرایط امروز چوب و کاغذ مازندران ناشی از وابسته بودن این صنعت به دولت است.

آبخیزداری، بهشهر و نکا را از سیلاب نجات داد

این مسئول با اشاره به این‌که عملیات آبخیزداری در مناطق بالادست در شهرستان‌های نکا و بهشهر از خسارت‌های احتمالی سیلاب جلوگیری کرد، گفت: اگر عملیات آبخیزداری در بهشهر اتفاق نمی‌افتاد سیل به این شهرستان ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد می‌کرد که با هزینه کردن تنها ۸۰۰ میلیون تومان برای احداث بند سرشاخه گیر، شاهد این اتفاقات ناگوار نبودیم.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.