همراهی و همدلی فعالان و مسوولان شهری برای نجات "شاهوار" نتیجه داد

تعطیلی "معدن بوکسیت تاش" به دلیل عدم اجرای تعهدات مجری

تعطیلی "معدن بوکسیت تاش" به دلیل عدم اجرای تعهدات مجری
"شاهوار" بزرگ ترین کانون آبساز البرز شرقی، باز هم خبرساز شد. اینبار اما خبرهای خوب از شاهرود می رسد و نوید روزهای بهتری را برای محیط زیست زخم خورده منطقه می دهد.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۲۰:۰۸
کد مطلب: ۱۸۰۴۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، بالاخره پس از کشمکش های بسیار و درست در دوسالگی زمانی که نعمت زاده وزیر صنعت ومعدن دولت یازدهم گلایه آمیز، گفته بود که محیط زیستی ها "به خاطر 4 گورخر، معدن را تعطیل می کنند"؛ حالا مجوز معدن بوکسیت تاش باطل شده است. شاید وزیر دولت دوازدهم مانند نعمت زاده فکر نکند و اهمیت شاخص های سلامت، بهداشت ومحیط زیست را بیشتر درک کند؛ اما این پیروزی را می توان حاصل تلاش های همه جانبه فعالان شاهرود و مدیران اجرایی و شهری آنان دانست. آنها معدن را به خاطر در خطر افتادن حیات خود و نابودی اکوسیستم های منطقه مخصوصا "کوهستان شاهوار" تعطیل کردند.

 فرماندار شاهرود با اشاره به عملی نشدن تعهدات شرکت آلومینای جاجرم و ادامه تخلف های این شرکت در معدن بوکسیت تاش، اعلام کرد که فرمانداری شاهرود خود را موکلف به اجرای تعهدات و عمل به قانون می‌داند و فعالیت این معدن، تا اطلاع ثانوی و حصول نتیجه قانونی تعطیل است.

 محمدکرم محمدی ضمن اظهار امیدواری برای مجریان این فعالیت معدنی نسبت به اجرای قانون، خبر از اتمام مهلت قانونی خطاب به معدن به اتمام رسیده است و تا امروز به دلایل مختلف تعهدات خود را به انجام نرسانده است. او همچنین از جلسه ای در مهرماه خبر داد و گفت که در این جلسه قرار شد "معدن بوکسیت تاش" درخواست ها و مصوبات قانونی 15 گانه دستگاه‌های مختلف را در بازه زمانی مشخص، اجرا کند اما متاسفانه این کار را نکردند و بر اساس همان مصوبه ها فعالیت شان متوقف شد.

این تعطیلی هر چند موقت است و ممکن است به هر دلیلی با فشار و لابی و انواع لطایف الحیل تغییر کند؛ اما می تواند خبری امیدبخش برای فعالان و کنشگران حوزه محیط زیست باشد؛ همان هایی که در 4 سال گذشته تمام همت و تلاش خود را برای رساندن صدای اعتراض شان به تخریب ها و تخلف های "شرکت آلومینای جاجرم" به کار گرفتند. نه از تهدیدها هراسیدند و نه خسته و ناامید شدند و بالاخره بخش بزرگی از مدیران اجرایی و شهری شاهرود را با این حرکت مطالبه محور در حوزه محیط زیست و بهداشت ساکنان منطقه، همراه کردند.

 فعالیت های معدن کاوی در منطقه "شاهوار" که مهم ترین کانون آبساز در البرز شرقی و سرزمین کم آب سمنان است، نزدیک به 4 سال است که ادامه دارد و موجب تخریب بخش های بزرگی از خاک، ریشه کنی صدها درخت ارزشمند و ممنوع القطع "اورس" و تخریب زیستگاه حیات وحش و آوارگی و مرگ آنها و در یک کلام نابودی اکوسیستم ارزشمند شاهوار شده است.

 فعالان محیط زیست بارها مخصوصا "ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود" در اینباره اعتراض های کتبی،  حضوری داشته و با تشکیل زنجیره انسانی 2 هزار نفری صدای خود را به گوش مسوولان رسانده اند؛ اما با این همه این فعالیت مخرب تا امروز ادامه داشته است.                                      
                                                                                                                                                                                   
اکنون با گذشت 5 ماه و اندی از انتشار گزارش "مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی" درباره تخریب های متعدد "معدن بوکسیت تاش" در شاهوار و تایید زیان آور بودن این تخریب ها برای طبیعت و مردم منطقه، فرماندار شاهرود اعلام کرده که این معدن تعطیل شده است.

 چندی پیش، کنشگران عرصه محیط زیست با ارسال یک نامه خطاب به کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، درخواست تعطیلی این معدن را از وی درخواست کردند. در بخشی از این نامه تاکید شده بود که با توجه به تایید تخریب ها در گزارش مرکز پژوهش های مجلس، با فوریت و جدیت هر چه بیشتر، دستور تعطیلی "معدن بوکسیت تاش" را از وزیر صنعت و معدن گرفته و با نجات شاهوار و نجات شاهرود موجب نجات اکوسیستم و مردم همجوار آن شوند.                                                                                                                                                                                                             
حسینعلی سمیعی رییس شورای شهر شارود نیز اخیرا در گردهمایی نکوداشت "روز هوای پاک" که با حضور هزاران تن از شهروندان شاهرود از سنین و اقشار مختلف برپا شد ه بود اینباره گفته بود:« تمدید مجوز برداشت معدن بوکسیت، یعنی مرگ شاهرود، بسطام و روستاهای تغذیه کننده از شاهوار باشکوه» . او ضمن بیان تخریب ها و فجایع معدنکاوی "معدن بوکسیت تاش" در کوهستان "شاهوار" گفت که نگرانی ها در صورت تمدید مجوزهای این معدن، که اسفندماه امسال به اتمام می رسد دوچندان می شود. سمیعی همچنین از تولد نوزادان ناقص الخلقه ای گفت که در نتیجه افزایش 5 برابری آلومینیوم و سرب در آب منطقه رخ خواهد داد. او همچنین تاکید کرده بود که تاکنون یک میلیون و 400هزار تُن سنگ برداشت شده و بر اثر این برداشت یک میلیون و 680هزار تُن، باطله نیز در محل دپو شده است.»

رییس شورای اسلامی شاهرود هشدار داده بود که حمل بیش از 80 کامیون در روز، جاده های ایجاد شده در کوه، نخاله ها و باطله های دپو شده و ایجاد ریزگردها از عوارض ظاهری این اقدام است. همچنین در شاهوار 235 هزار مترمکعب آب ذخیره شده و برخی از عوارض این معدنکاوی نادرست، در آینده گریبان گیر مردم می شود که از آن جمله می توان به از بین رفتن ذخیرگاه آب زیرزمینی اشاره کرد.

 کارشناسان درباره "شاهوار" می گویند سرزمین شاهرود و بسطام و روستاهای اطراف، اگر شاهوار را نداشتند، نه آب شیرین داشتند و نه مامنِ فرزانگانی چون بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی بودند.

اجتماع پرجمعیت مردم شاهرود برای دفاع از "شاهوار" این قله تاریخی که مخزن تامین آب برای شهرهای پایین دست است در "روز هوای پاک" و اعتراض آنها به تداوم عملیات آن، به بهانه بهره‌برداری‌های معدن بوکسیت در مهم‌ترین و راهبردی‌ترین سازه طبیعی و شکوهمندِ آن سرزمین نیمه خشک، تامل برانگیز بوده و نقشی پررنگ در تعطیلی هر چند موقت این فعالیت مخرب داشت.

 به گفته مسوولان حفاظت محیط زیست استان، "معدنکاوی بوکسیت تاش"، مطالعات ارزیابی محیط زیستی نداشته و بارها تذکرهای متعددی را در این زمینه دریافت کرده بود؛ اما بدون توجه به این تذکرها، همچنان به فعالیت های خود ادامه می داد. این شرکت تجاری، حتی پس از شکایت مدیران محیط زیست استان، زیر فشار کنشگران و سازمان های غیردولتی شاهرود نیز به این فعالیت ها ادامه داد. این در حالی بود که متخصصان و فعالان منطقه نیز بارها با نامه نگاری و بیانیه و سخنرانی و مصاحبه اعلام کردند که میزان برداشت این معدن خیلی بیشتر از مجوز "سازمان صنایع ومعادن" بوده و کاملا غیرقانونی است.

حالا فرماندار اعلام کرده که این معدن تعطیل شده و تا رعایت قوانین، نمی تواند به فعالیت معدنکاوی ادامه بدهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.