رئیس شورای شهر همدان در صحن شورا:

دخالتی در عزل‌ونصب مدیران شهرداری نمی‌کنیم

دخالتی در عزل‌ونصب مدیران شهرداری نمی‌کنیم
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر این‌که به شهردار تکلیف نمی‌کنیم، مدیر شهرداری منطقه یک را عزل کند، گفت: در عزل و نصب مدیران در شهرداری همدان دخالت نمی‌کنیم؛ اما بایستی روند پاسخگویی به ارباب رجوع و انجام امور، اصلاح شود.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب: ۱۸۰۹۰
Share
اسکان نيوز: کامران گردان، رئیس شورای شهر همدان در هشتادوهفتمین صحن شورا با حضور اعضا شورا و معاون مالی و اقتصادی شهرداری با اشاره به افزایش نارضایتی‌های شهروندان و مراجعان از شهردای منطقه یک، اظهار کرد: شاید به دلیل اتفاقات گذشته در شهرداری، احتیاط‌ها در خصوص رسیدگی به درخواست‌ها بیشتر شده؛ اما این موضوع موجب نارضایتی ارباب رجوع شده است و میبایست وضعیت منطقه یک اصلاح شود.

وی همچنین در زمینه جذب نیروی انجام شده در مدیریت کنترل و نظارت شهرداری نیز بیان کرد: اگر انحراف در جذب نیرو زیاد باشد نباید انجام شود؛ قراردادن امتیاز صفر تا 20 برای نیروهای شاغل غیررسمی در آزمون مصاحبه نیز اشتباه و موجب ایجاد یک رانت خواهد شد.

رئیس شورای شهر همدان افزود: صحبت‌هایی در خصوص درخواست جابجایی این افراد در مدیریت کنترل و نظارت نیز شنیده شده است که اگر حتی یک نفر جابجا شود در رسانه‌ها و با خبرنگاران عنوان می‌کنم.

حذف کارت تبریک سازمانی در آستانه سال نو

گردان در ادامه خواستار حذف کارت تبریک درون و برون سازمانی مدیریت شهری در آستانه سال نو شد و توصیه کرد: انتظار می‌رود مدیریت شهری همدان در راستا ایفا نقش در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی خود در این نهاد مردمی و همچنین حمایت از محیط زیست، چاپ و توزیع کارت تبریک عید نوروز سازمانی را حذف کند.

به گفته وی، با توجه به این‌که این اقدامات هزینه مضاعفی به شهرداری تحمیل خواهد کرد؛ تمامی نیروهای شهرداری، مناطق و سازمان‌ها و همچنین مجموعه شورای شهر می‌توانند به منظور ارسال پیام تبریک‌ صرفا از ابزارهای اطلاع‌رسانی در دسترس از جمله اتوماسیون اداری استفاده کنند.

رئیس شورای شهر همدان همچنین خواستار پاسخگویی شهردار در خصوص تأمین 15 دستگاه اتوبوس برای ناوگان حمل و نقل شهری شد و افزود: شهردار باید به منظور چرایی انجام نشدن این مهم، علت را به شورا توضیح دهد.

گردان در خصوص نرخ‌نامه تاکسی‌ها برای سال آینده، گفت: با توجه به این‌که تصمیم بر اعلام نرخ‌های جدید در اسرع وقت است، بنابراین این مهم با میانگین 28.3 درصد افزایش در نرخ تاکسی‌ها در مسیرهای مختلف تصویب و این مصوبه به کمیته انطباق ارسال می‌شود.

مدیر موفق باید تشویق شود

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور مالی شورای شهر همدان در خصوص اختصاص تشویقی پایان سال به مدیران شهرداری، گفت: مدیری که در حسابرسی مالی موفق بوده باید بیشتر تشویق شود و باید شفاف‌سازی شود که پرداخت تشویقی‌ها چگونه است و دستورالعملی در این خصوص تعریف شود.

اکبر کاوسی‌امید با بیان این‌که با تراکم‌فروشی از آینده برای فعل شهرداری هزینه می‌کنیم، اظهار کرد: سابق بر این با فروش تراکم در سطح و ارتفاع، شهر را مدیریت می‌کردند.

وی با تاکید بر این‌که هیچ گونه تغییری در ضرایب فرمول‌های محاسبه بهای عوارض نداشتیم به جز یک مورد، افزود: یک مورد تغییر یافته نیز به منظور بازدارندگی برای این امر بود که شهروندان به سمت افزایش تراکم نروند.

کاوسی‌امید با بیان این‌که تنها 9 درصد مردم همدان عوارض پرداخت می‌کنند، عنوان کرد: 5 دوره از تأسیس شوراها گذشته است؛ اما هنوز شوراها برای هماهنگی و ارتباط با مردم برای مدیریت بهتر شهر، موفق نبوده‌اند.

وی معتقد است، مباحث فرهنگی نیز نوعی خدمت محسوب می‌شود، زیرا  خدمت تنها رفت و روب نیست؛ فرهنگ به عنوان اکسیژن، مهمترین خدمتی است که یک شهروند می‌تواند دریافت کند، مردم باید بدانند برای فرهنگ و آموزش و پرورش هم باید هزینه کنیم.

کاوسی امید همچنین در خصوص استخدامی کنترل نظارت، اظهار کرد: باید تمام نیروهای زیر دیپلم و دارای معافیت پزشکی جذب شده از طریق آزمون جذب نیروی شهرداری حذف شوند؛ زیرا به کارگیری نیروی حجمی به صرفه شهرداری است.

کار مردم در منطقه یک قفل شده است

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز گفت: اگر آقای صوفی را به عنوان یک مدیر جهادی در شهرداری همدان می‌شناختیم باید در مناطق مختلف نیز مدیران اینگونه باشند.

جواد گیاه‌شناس با اشاره به نارضایتی‌ها از شهرداری منطقه یک، بیان کرد: باید مدیریت جهادی برای منطقه یک را نیز مدنظر قرار دهند؛ اگر آقای فتحیان‌نسب در منطقه یک نمی‌تواند در موضوعات مختلف تصمیم‌گیری کند، او را عزل کنند.

وی با تاکید بر این‌که در شهرداری منطقه یک نارضایتی عمومی وجود دارد و کار مردم قفل شده است، افزود: شهردار گفته است برای این موضوع برنامه‌ای برای پس از عید دارد، در حالی که کار مردم را که نمی‌شود به بعد از عید موکول کرد.

اجازه تراکم‌فروشی ندهیم

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان در ادامه گفت: بارها به موضوع تراکم‌فروشی در شهر انتقاد داشته‌ام؛ این‌که قاعده‌ای بگذاریم و عده‌ای استفاده میلیاردی ببرند و سپس قانون را برداریم، مردم عادی ضرر می‌کنند که دور از انصاف است.

علی رحیمی‌فر با تاکید بر اینکه از این به بعد اجازه تراکم‌فروشی ندهیم، گفت: از این به بعد اجازه ندهیم برج‌های 15 طبقه در مناطق مسکونی ایجاد شود؛ باید قبل از اینکه شهر فنا شود در خصوص تراکم‌فروشی این موارد مطرح می‌شد.

تدوین و اجرا برنامه‌ برای نقاط مورد نیاز

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان در ادامه گفت: برخی حریم‌ها از جمله مخابرات، میراث فرهنگی و... نارضایتی‌هایی را ایجاد کرده است؛ اما مردم ما نجیب هستند و اگر بدانند در ارائه مجوز ساخت‌وسازها از سوی شهرداری یکسان رفتار می‌شود اعتراضی نخواهند داشت.

علی فتحی افزود: این‌که در کوچه‌ای سال قبل یک مجوز ارتفاع ارائه می‌شود و امسال مجوز دیگری، این موضوع قابل تأمل است.

وی با بیان این‌که اگر می‌خواهیم برنامه‌ای برای شهر داشته باشیم، این برنامه باید در جایی که نیاز است، اجرایی شود؛ گفت: بلوار آیت‌الله نجفی از جمله مناطقی است که می‌توان در آن برنامه‌هایی همچون مجوز ارتفاع برای از بین بردن ساختمان‌های بدنما داشت.

فتحی با تاکید بر این‌که باید به سمتی حرکت کنیم که حقوق مردم از بین نرود، افزود: در مناطق توانمندسازی مشکلات بسیاری در بحث سیمامنظر شهری داریم که باید مورد توجه قرار گیرد.

شهردار و شهرداری هزینه افراد متخلف را پرداخت کرد

معاون مالی و اقتصادی شهرداری همدان نیز گفت: مطالب عنوان شده در خصوص جذب نیرو نیاز به بررسی و اعلام نتیجه دارد.

مجید درویشی با بیان این‌که شهردار و مجموعه شهرداری هزینه وجود برخی افراد متخلف را پرداخت کرد، با وجود این‌که چالش‌هایی نیز ایجاد شد؛ افزود: بعضی موارد در ضوابط مبهم است و برخی دوستان در این مجموعه به لحاظ شرایط، جسارت لازم را ندارند و ارباب رجوع دچار سرگردانی می‌شود.

وی یادآور شد: وظیفه ما نوکری مردم است و زیبنده نیست که بگویید در این مورد شعار ندهید.

به گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری همدان، شهرداری همدان با مسائل و فراز و نشیب‌های بسیار در بحث عمرانی و اقتصادی کمترین مشکل را داشته است

درویشی با تاکید بر این‌که با شرایط کنونی شهرداری، طبیعی است برخی افراد در خصوص مسائل مبهم با احتیاط رفتار کنند، عنوان کرد: در شهرداری منطقه یک به دلیل وجود پرونده‌های چند 10 میلیاردی با حساسیت بیشتری در بررسی پرونده‌ها پیش می‌روند.
 
 
مرجع: شورای شهر همدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.