رئیس کمیسیون برنامه‌، بودجه و مالی شورا:

تاکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت

تاکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت
رئیس کمیسیون برنامه‌، بودجه و مالی شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: مدیریت شهری باید در این زمینه گام‌هایی اساسی بردارد و شهرداری به عنوان نخستین دستگاه خدمت‌رسان در این راستا باید بیش از گذشته پیش برود و به عنوان شهر الگو مطرح شود.
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۸:۴۲
کد مطلب: ۱۸۱۵۱
Share
اسکان نيوز: اکبر کاوسی‌امید، عضو شورای شهر همدان در کمیسیون برنامه‌، بودجه و مالی شورا با محوریت بررسی و رفع دغدغه‌های مراکز آموزشی و غیرانتفاعی آموزش‌وپرورش در حوزه مدیریت شهری، اظهار کرد: در مراکز آموزشی هدف بلندمدت در حوزه مدیریت شهری وجود دارد که در هر مدرسه، یک شهردار داشته باشیم تا شاید شهردار آینده همدان (حدود ۱۰ تا ۱۵ سال آینده) از بین این افراد، انتخاب شود، زیرا اعتقاد بر این است، شخصی که مدرسه را مدیریت می‌کند می‌تواند شهر را هم مدیریت کند.

کاوسی‌امید یادآور شد: آموزش و پرورش اولویت اصلی کشورهای توسعه یافته در مدیریت کلان و مباحث امور شهری محسوب می‌شود.

آموزش شهروندی؛ هدف مشترک مدیریت شهری و آموزش‌وپرورش

به گفته وی، مدیریت شهری و آموزش و پرورش هم‌راستای یکدیگر دارای چندین اهداف مشترک هستند؛ اما آموزش شهروندی یکی از اهداف اصلی و مششترک این دو مجموعه در جامعه است.

رئیس کمیسیون برنامه‌، بودجه و مالی شورای شهر همدان ادامه داد: چالش اصلی مدیریت شهری، آموزش شهروندان است و رسالت آموزش و پرورش نیز تعلیم و تربیت جامعه در راستای سبک زندگی ایرانی اسلامی است.

کاوسی‌امید با تاکید بر رعایت الزامات برنامه‌ریزی صحیح و حرکت در آن سمت‌وسو، معتقد است: آموزش پرورش عنصر کلیدی است که تمامی دستگاه‌های اجرایی و ارگان خصوصی و... به آن مدیون هستند و همه نیروهای انسانی مراکز مختلف خروجی آموزش و پرورش محسوب می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که جایگاه آموزش و پرورش در بیانات مقام معظم رهبری نیز بی بدیل است که به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزینی داشته باشد، افزود: مدیرکل آموزش و پرورش و مجموعه آموزش و پرورش در راس مدیریتی استان‌ها محسوب میشوند که باید به صورت ویژه دیده شوند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان با اشاره به برخی از خدمات ارائه شده مدیریت شهری در حوزه آموزش و پرورش، پیشنهاد داد: فرمول بهای خدمات مدارس غیرانتفاعی در دفترچه تعرفه عوارض سال 98 شهرداری همدان همانند شرایط مدارس دولتی با ضریب پایین‌تری (نیم پی.اس) محاسبه شود.

 کاوسی‌امید خطاب به مسئولان آموزش و پرورش در خواست کرد: مشکلات آموزش و پرورش در حوزه مدیریت شهری احصا و جمع‌بندی و در قالب یک نامه به شورای شهر همدان ارائه شود.

جانمایی مدارس غیرانتفاعی مناسب نیست

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان در ادامه با بیان اینکه حمایت خود را مجموعه اثرگذار آموزش و پرورش اعلام می‌کنم، گفت: بر اساس قانون اساسی هر ایرانی حق آموزش رایگان را دارد که آموزش و پرورش در این موضوع میبایست نقش خود را پررنگ‌تر ارائه کند.

حسین قراباغی با بیان این‌که شهرداری در مقابل ارائه خدمات در شهر بهای ناچیزی دریافت می‌کند که بر مبنای قانون، واقعی نیست و بیش از دریافتی‌های موجود است، بیان کرد: به طور مثال شهرداری همدان تنها  ۴۰ میلیارد تومان در حوزه رفت و روب شهر هزینه می کند، در حالی که تنها ۳ میلیارد تومان بهای خدمات در این شهر دریافت می‌شود.

وی یادآور شد: دریافت بهای خدمات از آموزشگاه‌های غیرانتفاعی صرفا نقش بازدارنده دارد؛ زیرا جانمایی‌های مناسب صورت نگرفته است.

هزینه در مدارس، سرمایه‌گذاری است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان همدان نیز گفت: نگاه شورای پنجم به توسعه شهر است و باید گفت که توسعه به طور قطع با افکار توسعه یافته انسان‌ها شکل خواهد گرفت.

محمد بداغی با تاکید بر اینکه هزینه در مدارس سرمایه‌گذاری فارغ از شعار محسوب می‌شود، ادامه داد: یکی از خواسته‌های اساسی ما احداث مدارس ایمن و پویا با رویکرد تعمیر و تجهیز مدارس روزآمد است.

وی افزود: حضور دانش آموزان در آموزشگاه‌های ایمن و استاندارد در این شهر، فرهنگسازی در حوزه فضا سبز، تامین و کاشت درخت در فضا مدارس از سوی شهرداری، زیباسازی شهر و.. از دیگر دغدغه‌های آموز شو پرورش در حوزه مدیریت شهری است.

بداغی با تاکید بر این‌که رسالت آموزش‌وپرورش کمک به پیشرفت کشور است، آمادگی تعامل این مجموعه آموزشی را با مدیریت شهری اعلام کرد.

پروین قربانیان رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان همدان نیز گفت: تعدادی از دانش آموزان با نیاز ویژه در مدارس استثنایی مشغول به تحصیل هستند که در قانون و شرع تاکید شده است تا استفاده از سامانه حمل و نقل عمومی برای این افراد به صورت نیم بها و یا رایگان در نظر گرفته شود که درخواست ایاب‌وذهاب این افراد، رایگان شود.
 
مرجع: شورای شهر همدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.