امید نسبت به نجات کاخ ثابت پاسال/ تنظیم مجدد نامه‌ای به قاضی شعبه ده دیوان عدالت اداری

امید نسبت به نجات کاخ ثابت پاسال/ تنظیم مجدد نامه‌ای به قاضی شعبه ده دیوان عدالت اداری
معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی ضمن تأکید بر این که سازمان میراث فرهنگی اجازه خروج از ثبت و دخل و تصرف در عرصه کاخ ثابت پاسال را نخواهد داد، گفت: امیدواریم با حضور آیت الله رییسی در مسند ریاست دستگاه قوه قضاییه که خود متولی یکی از بزرگترین نهادهای فرهنگی کشور یعنی آستان قدس بوده‌اند و موزه‌ها و مراکز فرهنگی- تاریخی بسیاری تحت نظارت ایشان و آستان اداره می‌شد و با توجه به حساسیت قاضی شعبه دهم عدالت اداری نسبت به حفظ و تثبیت آثار تاریخی، با دلایل کارشناسی و دفاعیات حقوقی سازمان میراث فرهنگی حکم ابطال خروج از این خانه ارزشمند صادر شود.
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب: ۱۸۱۵۶
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- خانه تاریخی «ثابت ‌پاسال» یا «قصر سنگی» که به «کاخ ورسای ایران» معروف است، 11 هزار و 543 مترمربع مساحت دارد و در ابتدای بلوار آفریقا واقع شده است. 10خرداد 96 بود که پیروز حناچی معاون وقت وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به قالیباف شهردار وقت تهران بر ضرورت توقف عملیات اجرایی در سایت خانه تاریخی موسوم به کاخ ثابت پاسال تاکید کرد و خواستار ارایه گزارش وضعیت مزبور در اسرع وقت به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران شد.
 
در نامه معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی وقت تهران (شهرداری فعلی تهران) به شهردار وقت تهران آمده است: «پیرو نامه شماره ۳۰۰ / ۳۷۰۴۶ (سوابق پیوست)، مورخ ۹۴.۷.۶ در مورد ضرورت توقف عملیات اجرایی در سایت خانه تاریخی موسوم به کاخ ثابت پاسال واقع در خیابان آفریقا، خواهشمند است دستور فرمایید ضمن صدور دستور توقف هرگونه اقدامات رویه ای و اجرایی، گزارش وضعیت این ملک، شامل احکام طرح تفصیلی، دستور نقشه، مجوزها و مدارک مربوطه که تاکنون صادر و یا درخواست شده است را در اسرع وقت جهت بررسی به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال نمایند.
 
در این رابطه نظر به پیگیری معاونت محترم امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری و ضرورت ارائه گزارش اقدامات مربوطه در راستای حفظ آثار طبیعی تاریخی شهر تهران، همچنین حسب اختیارات نظارتی دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری، بدیهی است از تاریخ صدور این نامه تا زمان تعیین‌تکلیف این ملک هر اقدامی که زمینه تخریب این خانه ارزشمند را فراهم نماید ممنوع است.»
 

این در حالی بود که زهرا احمدی‌پور رییس وقت سازمان میراث فرهنگی هم  31 خرداد 96 با ارسال نامه‌ای به سیدحسین هاشمی استاندار تهران، مراتب ثبت «خانه تاریخی ثابت‌پاسال» را به وی ابلاغ کرد.
در متن این نامه آمده است:
 
«در اجرای بند (ج) ماده‌ واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی «خانه ثابت (معروف به کاخ ثابت‌پاسال)» واقع در استان تهران، شهر تهران، منطقه ۳ شهرداری، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) نبش خیابان شهید طاهری روانپور، پلاک۲ که پس از طی تشریفات قانونی لازم به‌شماره ۳۱۷۴۴ مورخ ۱۳۹۶/۳/۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده، ابلاغ می‌گردد.
 
اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.»

 به گزارش اسکان نيوز؛ حال بار دیگر علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و معاون رییس جمهور 21 اسفند 97 در جمع خبرنگاران تاکید کرد که اجازه خروج از ثبت یا دخل و تصرف در عرصه کاخ ثابت پاسال را نخواهد داد. در همین زمینه با ابراهیم شقاقی لوشکانی معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گفت و گو نشستیم.
 


دستورات خوب بازپرس محترم شعبه اول ناحیه ۳۷ دادسرای عمومی انقلاب برای حفظ میراث فرهنگی
 
گفته می‌شود که طی روزهای اخیر جلسه‌ای بین اعضای میراث فرهنگی و مالکان کاخ ثابت پاسال برگزار شده و شما به عنوان معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی از پرونده به نفع میراث مملکت دفاع کردید و موضع سازمان را مخالفت با ساخت و ساز اعلام کردید.در مصاحبه‌ای هم که آقای مونسان به عنوان معاون رییس جمهور داشتند، موضع رسمی سازمان میراث فرهنگی را جلوگیری از خروج از ثبت این بنا و در عین حال عدم اجازه دخل و تصرف در عرصه اعلام کردند. لطفاً توضیح بدهید که روال پرونده کاخ ثابت پاسال از ابتدا به امر تاکنون در چه مرحله‌ای است؟
 
کاخ ثابت پاسال با ویژگی‌های معماری خاص خود فقط دو نمونه در کل جهان دارد یکی در عراق بوده که متاسفانه در جنگ اخیر از بین رفته است و دیگری بنای کاخ ثابت پاسال در ایران است. به لحاظ معماری این بنا در رده آثار معاصر فاخر و ارزشمند و ویژه قرار می‌گیرد و به زعم سخنان کارشناسان دارای ارزش‌های معماری و هنری شناخته شده‌ای است. سازمان میراث فرهنگی در سنوات پیش نسبت به ثبت این اثر تاریخی اقدام کرد و در سال ۹۵ ثبت آثار ملی شد و در خرداد 96 به استانداری ابلاغ شد.
در حال حاضر روندی که وجود دارد مالک طی شکایتی که به شعبه دهم دیوان عدالت اداری ارسال کرده است، خروج از ثبت این اثر فاخر معماری -هنری را خواستار شده است. البته هفت- هشت ماه پیش که به عنوان معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی انتخاب شدم و احساس کردم که ممکن است بنا در معرض خطر یا تخریب قرار بگیرد، یک شکایت کیفری از سوی معاونت حقوقی سازمان در دادگاه برای جلوگیری از این اقدام انجام دادیم که مرجع رسیدگی آن اقای حسن حاجیلو بازپرس محترم شعبه اول ناحیه ۳۷ دادسرای عمومی انقلاب است که به خوبی و با جدیت با دستورات خوبی که دادند به موضوع پرونده رسیدگی می‌شود. نهایتا تا به حال دو سه مرتبه به همراه پلیس امنیت از این محل بازدید شده و گزارش‌ها ارائه شده است.  یک بیل مکانیکی که برای مجموعه خطر آفرین بود، حسب امر بازپرس محترم و مقام قضایی از آنجا خارج شد. چند نقطه در اطراف خانه هم گمانه‌زنی شده بود که به دستور مقام محترم قضایی به حالت اول برگردانده شد.
فعلا این اثر تاریخی- معماری-هنری تحت نظارت امر کیفری بازپرس شعبه اول ناحیه ۳۷ قرار دارد و دستور ایشان است که هر ماه به همراه پلیس امنیت یک نفر به نمایندگی اداره حقوقی و معاونت سازمان میراث فرهنگی و یک نفر به نمایندگی مالک از محل بازدید کنند که چنانچه خدایی نکرده دخل و تصرفی صورت گرفت، سریعاً جلوی آن گرفته شود.
بنابراین ما اکنون منتظریم که جناب آقای قاضی پیوسته شعبه دهم دیوان عدالت اداری پرونده را بررسی و اعلام نظر کنند. همین چند روز پیش هم که جلسه دادرسی داشتیم وکلای مالک و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی سازمان و کارشناسان حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران حضور داشتند و نشستی را برگزار کردیم، و ما هم توضیحاتی را به قاضی محترم ارائه کردیم.
آنچه که من در مورد پیشینه ایشان شنیدم فردی هستند بسیار مستعد تثبیت و نگهداری آثار تاریخی فرهنگی و علاقه‌مند به این حوزه.امیدواریم که با دفاعیاتی که انجام شده و با صحبت‌های فنی که صورت گرفته است دادخواست مالک مبنی بر خروج از ثبت ابطال شود و نگرانی اهالی فرهنگ و علاقه مندان به حوزه هنر و معماری که اذهان عمومی را به خود مشغول کرده است، برطرف شود.
 
 
تنظیم مجدد نامه‌ای به قاضی شعبه ده دیوان عدالت اداری
 
پیش‌تر صحبت از نامه‌ای بود که از دفتر مقامات بالا ارسال شده مبنی بر ضرورت ارائه گزارش اقدامات مربوطه در راستای حفظ آثار طبیعی تاریخی شهر تهران در خصوص این بنا و حسب ان نامه دستوری صادر شد که خواستار توقف هرگونه ساخت و ساز در این مجموعه شده بود. مضاف بر این که محدوده مورد بحث به خیابان جهان کودک و...منتهی می‌شود که تحمل هیچ بار ترافیکی اضافی را ندارد، این در حالی است که گفته می‌شود می‌خواهند بنای فعلی را حفظ و در باقی هتلی چند ستاره وVIPبسازند. در این صورت برای تأمین امنیت آن باز هم بار ترافیکی مضاعفی ایجاد خواهد شد آیا شهرداری و شورای شهر هم به این قضیه ورود پیدا کردند که کاخ ثابت پاسال باید به همان شکل حفظ شود و ساخت و ساز اضافی هم در این مکان صورت نگیرد؟
 
در سنوات گذشته مکاتباتی بین مراجع دستگاه‌های مختلف ردوبدل شده الحمدلله اکنون شهرداری تعامل خیلی خوبی با میراث فرهنگی دارد و در موارد زیادی با همکاری میراث فرهنگی از تخریب خیلی از آثار جلوگیری کردند. من شنیدم که در سنوات گذشته از مقامات بالاتر دستورات خیلی خوبی را برای تثبیت و حفظ و عدم تخریب بنا صادر کردند و دستور عدم دخل و تصرف از سوی مقامات بالاتر صادر شده البته این موارد در پرونده محرز و موجود است و این موارد به قاضی محترم منعکس شده است.
اکنون در حال تنظیم مجدد نامه‌ای به قاضی محترم شعبه ده دیوان عدالت اداری هستیم که مسائل را با مستندات بیشتری به ایشان ارائه بدهیم. شهرداری هم می‌تواند با توجه به حساسیت منطقه‌ای و بار ترافیکی از ساخت و ساز بیشتر در این منطقه جلوگیری کند. با توجه به حجم سنگین بار ترافیکی خیابان آفریقا به عنوان یک شهروند معتقدم چنین کششی در آن محله وجود ندارد و شهرداری هم تاکنون مبادرت به صدور پروانه و مجوزی برای ساخت و ساز نکرده است.
 
 
امید به حضور و نگاه فرهنگی آیت الله رییسی در مسند دستگاه قضا
 
گفته می‌شود که گروهی در سازمان میراث فرهنگی موافقت ضمنی خود را با نگهداری بنا به شرط ساخته شدن هتل اعلام کردند و بهانه این است که اگر این اقدام را نشود مالک حکم خروج از ثبت را می‌گیرد. این در حالیست که بخش حقوقی و رئیس سازمان میراث فرهنگی با این موضوع مخالفت می‌کنند،؟آیا این موضوع صحت دارد؟
 
من این موضوع را قویا تکذیب می‌کنم. آقای مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری چند روز پیش ظاهرا مصاحبه‌ای در جمع خبرنگاران داشت و تاکید مجدد کرد بر این موضوع که که اجازه هیچگونه دخل و تصرف و یا امکان خروج از ثبت به این بنا نخواهد داد و  هیچگونه دخل و تصرفی قطعاً در عرصه صورت نخواهد گرفت که این صحبت‌ها نشان می‌دهد که ایشان برای موضوعات میراث فرهنگی ارزش خاصی قائلند و و تمام موارد را در چارچوب قانونی موجود با جدیت پیگیری می‌کنند.
 
تحلیل شما در مورد فرآیند و آینده این پرونده چیست؟و اینکه آیا فکر می‌کنید که ارگان‌های دیگر مثل شورای شهر و شهرداری هم او از این موضوع از منظر شهری و حتی میراثی را حمایت می‌کنند؟
البته همکاری‌های خوبی بین دستگاه‌های اجرایی هست. امیدوارم که شهرداری به عنوان متولی امر حفاظت از داشته‌های شهری که شامل داشته‌های میراثی، تاریخی،فرهنگی، هنری و معماری هم می‌شود به مسئله ورود پیدا کنند توجه داشته باشیم که شهردار فعلی فعلی جناب آقای پیروز حناچی خودشان بر مسند شورای عالی معماری نشسته بودند و در آن زمان اگر به مکاتبات ایشان نگاهی بیاندازید موضع صریح ایشان را در خصوص ثابت پاسال به خوبی می بینید امیدواریم که به شهردار محترم تهران هم با توجه به حساسیت های شهر موضوعات شهری به این مسئله ورود پیدا کنند اسناد و مدارک متقنی را در اختیار دیوان عدالت اداری بگذارند و دلایل حفظ کارشناسی این بنا و همچنین دلایل عدم اجازه ساخت و ساز را بیان و از ما حمایت کنند.
 
اعضای شورای شهر هم چه از منظر میراث فرهنگی و چه شهری همیشه تذکرات مهمی را ارائه کرده‌اند.
البته که بنده تخصصی در این بخش ندارم اما در حوزه شهری و مسایلی چون ایجاد بار ترافیکی بیشتر و فضای سبز هم مساله کاملا قابل بررسی کارشناسانه است.
 
 
تحلیل من این است باعنایت به دفاعیاتی که صورت گرفته و گزارشات مفصلی که ما خدمت قاضی محترم دادیم و با توجه به آنچه من دریافتم امیدواریم که به امید خدا قاضی محترم شعبه دهم حکم ابطال خروج از ثبت را صادر خواهد کرد.
ضمن آنکه با انتخاب حضرت آیت الله رئیسی به ریاست محترم قوه قضاییه و با توجه به اینکه ایشان متولی آستان قدس رضوی بودند که با توجه به ظرفیت های حرم مطهر امام رضا ( ع) یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی-مذهبی- تاریخی ایران است و با توجه به آن که در مجموعه آستان آثار فرهنگی، هنری، تاریخی مذهبی و معماری به بهترین شکل نگهداری می‌شود و مصداق بارز آن را در تهران می‌توان موزه ملک نامید که به جرات یکی از بهترین و پربارترین موزه‌های ایران است و با پیشینه‌ای که از ایشان سراغ داریم امیدواریم که ایشان هم از حفظ داشته‌های معماری، هنری، فرهنگی حمایت کنند و با دستوراتی که خواهند داد این موضوع ختم به خیر شود و دل دوستداران فرهنگ و هنر شاد شود.
 

سری قبل شورای عالی معماری و شهرسازی در وزارت راه و شهرسازی هم از موضعهای قاطعانه‌ای در جلوگیری از تخریب این بنا و محیط پیرامون آن گرفت و اجازه تخریب را نداد. آیا به نظر شما در این شورا باز هم بر سر مواضع خود قاطعانه می‌ایستد و سازمان میراث فرهنگی حمایت میکند؟
خوشبختانه شورای عالی معماری تاکنون همیشه حامی اصلی میراث فرهنگی بوده و همیشه مصوبات خوبی را در خصوص حفظ بافت‌ها،بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی و فرهنگی داشته از جمله مصوباتی در مورد بافت مشهد، شیراز و... نمونه‌های خوبی است همچنان که در خصوص کاخ ثابت پاسال هم چنین بوده است. مضاف بر اینکه شورای عالی بر حفظ داشته‌های شهری در چارچوب طرح تفصیلی همیشه تاکید داشته است.
 

بناها شخصیت مستقل حقوقی از مالکین خود دارند
 
گفته می‌شود که در مواردی بر سبقه این بنا و مالک اسبق آن دست می‌گذارند و آن را دلیلی ‌کافی می‌دانند که بنا از بین برود.آیا اساساً چنین استدلال‌هایی می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای تخریب بناهای تاریخی فرهنگی و ساخت بنای دیگری با هر کاربری دیگری باشد؟
من از همه کارشناسان، متخصصان، فرهنگ دوستان، هنردوستان و ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه تقاضا دارم که از موضع سازمان میراث فرهنگی دفاع کنند. برای اینکه قاضی یک فرد است که بر اساس اطلاعات و اسنادی که به او داده شده و در چارچوب قانون تصمیم گیری می‌کند.
من بعضاً شنیده‌ام که نمایندگان مالک گفتند که چون پیشینه بنا به فلان شخص بازمی‌گردد قابلیت حفظ و نگهداری را ندارد ولی واقعیت این است که اینطور نیست مگر ما برای حفظ آثار تاریخی به مالک کار داریم.آیا تخت جمشید صرفا به دلیل دستور ساخت از سوی پادشاهان هخامنشی مهم است. پس تکلیف سیر هنری، معماری،فرهنگی و جریانات تاریخی آن چه می شود یا فرضا چون فلان بنا منتسب به خاندان چنگیزخان مغول است باید تخریب شود یا چون تعدادی از افرادی که حتی تاریخ قضاوت‌های بسیار بدی در موردشان داشته اما در جوار اماکن متبرکه ما دفن شدند باید آن قسمت از بنا و اماکن تخریب شود؟! برای ما مهم فرهنگ، هنر و معماری و داشته‌های تاریخی است نه خود شخص. تاکید می‌کنم که بناها شخصیت مستقل حقوقی از مالکین خود دارند. در واقع ما کاری نداریم که بنا متعلق به چه کسی است و کجاست؟ اگر آن بنا ویژگی‌های هنری، فرهنگی، تاریخی ، معماری و شهرسازی داشته باشد باید در این زمینه وارد شویم و دستگاه‌ها و اشخاص را از تخریب آن پرهیز کنیم.
در همین مورد اخیر حوزه هنری در خیابان سمیه مثال بسیار خوبی است. مگر کسی به پیشینه افرادی که قبلا به بنا رفت و آمد داشتند کاری دارد؟اکنون حوزه هنری مرکز فعالیت هنرهای اسلامی است هم بنا حفظ شده هم کارکرد فرهنگی هنری اجتماعی در چارچوب نظام دارد.بناها به لحاظ معماری، هنری، تاریخی ارزشمند هستند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.