اهالی می‌گویند عامل این بحران، نفوذ آب به اراضی لُسی اطراف سد کالپوش است

تخلیه 80 خانه در "کالپوش" شاهرود بر اثر فرونشست زمین/ مردم سردرگم و مسوولان در سکوت

تخلیه 80 خانه در "کالپوش" شاهرود بر اثر فرونشست زمین/ مردم سردرگم و مسوولان در سکوت
فرونشست و رانش های متعدد در بزرگ ترین روستای استان سمنان، باعث کوچ اجباری در "کالپوش" شده است؛ این در حالی است که اهالی می گویند با وجود گذشت 50 روز از این حادثه و خرابی خانه های بسیار و ترک خوردن آسفالت خیابان ها و جاده اصلی روستا، هیچیک از مسوولان بخش و شهر میامی، برای کمک و تصمیم گیری کاری نکرده اند.
دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: ۱۸۴۰۱
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی : حادثه خبر نمی کند؛ اینبار اما حادثه بارها ما را خبر کرد؛ اما گوش شنوایی نبود. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ایران آرام آرام دارد دچار حوادث طبیعی می شود که در شرایط عادی نعمت هستند؛ اما به شرط آنکه شهرسازی ها، راهسازی ها، پل سازی ها، جاده سازی ها و سدسازی های مان را اصولی انجام می دادیم. به شرط آنکه اگر کارشناسان اداره محیط زیست، با هر یک از طرح های مان مخالفت می کردند به آنها برچسب "ضد توسعه" و "محیط ایست" نمی زدیم. حالا اما پس از گذشت نیم قرن از پا گذاشتن به جاده "مدرن شدن" و ورود به "پروسه نوسازی ایران"، حالا تمام اشتباه هایی که درباره طبیعت و قوانین محیط زیست مرتکب شده ایم، یکی یکی دارد مچ مان را می گیرد؛ تا باور کنیم که "قانون طبیعت، قانونی است تغییرناپذیر که با هیچ کس شوخی ندارد."با گذشت نزدیک به دو هفته از سیل شمال و غرب و مرکز کشور، حالا اخباری درباره نشست زمین از "کالپوش" در بخش میامی شهرستان شاهرود استان سمنان می رسد.

یکی از اهالی که می خواست ناشناس بماند در اینباره به اسکان نيوز گفت:« اولین بار هفته نخست بهمن ماه، بخش هایی که در شیب قرار داشته و در محدوده زیر "سدکالپوش" در ورودی روستا واقع شده اند دچار ریزش خاک و فرونشست شد. برخی که خانه های شان نشست کرده و ترک برداشته است، تمام زندگی خود را برداشته و به نقاط دیگر از جمله برخی شهرهای استان گلستان، کوچ کرده اند.»


او گفت:« استاندار سمنان اعلام کرده که 188 منزل مسکونی در کالپوش دچار مشکل و بحران شده  و باید تخلیه شود که تاکنون 80 تای آن، تخلیه شده و به داخل انبار های اقوام و دیگر بخش های روستا رفته اند. بعضی هم به سمت گالیکش و گنبد در گلستان و نیز شهر شاهرود کوچ کرده اند. اما بسیاری هم هستند که جایی برای رفتن ندارند و حالا زیر سقف های ناامن ممکن است از دست بروند. با این همه هیچکس به کمک مردم نیامده و کمکی نکرده است.»   
ریزش مجدد مدرسه  دخترانه هاجر حسین آباد که طی رانش دو سال پیش دچار خسارت شده بود

اهالی می گویند استاندار سمنان، از وزیر نیرو نقل کرده است که این مشکلات هیچ ارتباطی به سدسازی ها ندارد و سد در شرایط کاملا امن و استاندارد است. اما کارشناسان می گویند با توجه به اینکه خاک منطقه "لُسی" بوده و این خاک، قابلیت اشباع دارد چرا وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای اجازه ساخت سد را در آن نقطه داده اند؟ و چرا نهادهای ناظر در بخش مسکن، اجازه توسعه روستا به سمت بالادست را به ساکنان داده اند؟!


از سوی دیگر ادارات کل و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع وآبخیزداری باید پاسخ دهد که چگونه مجوز جانمایی و ساخت چنین پروژه هایی را در زمینی متزلزل صادر کرده است؟

روستای "حسین آباد کالپوش" روستایی از توابع بخش "میامی" شهرستان شاهرود در استان سمنان ایران است. در سراسر این روستای کوهستانی زیبا، چشمه های طبیعی به چشم می خورد؛ زمستان های پر برف و یخ و تابستانی خنک، بهاری پر باران طبیعتی بسیار دیدنی را در این روستا رقم زده؛ به طوری که همه ساله در خردادماه، "جشنواره شقایق" برگزار می‌شود.
"سد مخزنی کالپوش" میامی در بالا دست این روستا قرار دارد که به دلیل بارندگی های اخیر در آستانه سرریز شدن قرار دارد. اهالی روستا به شدت نگران این مساله بوده و چندین بار با مراجعه به فرمانداری، استانداری و آب منطقه ای از آنها درخواست کمک داشته اند؛ اما تمام مسوولان به آنها اطمینان داده اند که هیچ مشکلی از سوی سد متوجه روستا نیست. با این همه، اهالی حتی یکی از علل "رانش" و "فرونشست زمین" را در این منطقه، فشار آب پشت سد کالپوش عنوان می‌کنند. اما کارشناسان آب منطقه‌ای سمنان این موضوع را تأیید نمی‌کنند و نوع "بافت خاک" این منطقه و شدت بارش‌ها را علل رانش زمین می‌دانند.روستای حسین آباد بخش کالپوش در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان میامی در استان سمنان واقع شده است و در حدود 5 هزار نفر جمعیت دارد. تاکنون و طی دو هفته اخیر، در حدود 80 خانوار این روستا را ترک کرده اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.