مدیر موزه ملی خبر داد:

کانالی به عرض 1/5 متر مخزن موزه ملی را از سیلاب حفاظت می‌کند/ نیاز 30 میلیارد تومانی برای مقاوم‌سازی موزه ملی در برابر بلایای طبیعی

کانالی به عرض 1/5 متر مخزن موزه ملی را از سیلاب حفاظت می‌کند/ نیاز 30 میلیارد تومانی برای مقاوم‌سازی موزه ملی در برابر بلایای طبیعی
مدیر موزه ملی با بیان این که سیلاب به هیچ عنوان برای موزه ملی تهدید محسوب نمی‌شود از آغاز طرح مقاوم‌سازی موزه ملی در برابر بلایای طیبعی در سال 98 خبرداد.
دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۸:۳۴
کد مطلب: ۱۸۴۱۱
Share
اسکان‌نیوز-مریم اطیابی: در موزه ملی شیبی وجود دارد که به مخزن موزه راه دارد  و این روزها برخی را دلنگران می‌کند با توجه به بارش‌های سیلابی اخیر آیا این شیب تهدیدی برای مخزن و راهی کردن آب باران به سمت آثار نفیس موزه به شمار نمی‌رود؟
 
جبرییل نوکنده در گفت و گو با خبرنگار اسکان‌نیوز توضیح می‌دهد: با اطمینان کامل می‌گویم که موزه ملی را هیچ سیلابی تهدید نمی‌کند. مخزن انتقال آب به صورت هدفمند در دهه ۵۰ طراحی شده است. پشت مخازن کانالی به عرضه 1.5 متر وجود دارد.شاید بسیاری از علاقه‌مندان از این کانال اطلاعی نداشته باشند اما در همان زمان این موضوع مورد توجه ویژه قرار گرفته و در صورت ورود آب به مخازن از این کانال وارد شبکه اصلی شهری می‌شود. به عبارتی دور مخزن موزه ملی یک کانال بزرگ دفع آب وجود مستقل وجود دارد و نگرانی برای آثار در صورت ورود باران‌های سیل آسا نیست.

 

مدیر موزه ملی با اشاره به این که موزه مادر ایران دارای پلان مدیریت بحران است و آموزش‌هایی را در حوزه سرقت، زلزله، سیل، اطفاء حریق و غیره برگزار می‌کند، می‌افزاید: اماهنگامی که در آذر 96 زلزله تهران اتفاق افتاد ما متوجه شدیم که باید خیلی فوری و ضروری طرح مقاوم سازی موزه ملی را جدی بگیریم.
 
او ادامه می‌دهد: ما مطالعات اولیه را بلافاصله آغاز کردیم و مشاور یکسری ریز کاری انجام داد، مطالعات ژئوتکنیک هم انجام شده الان مدل سازی کردیم که در زلزله ۶ ریشتری ممکن است چه اتفاقاتی برای موزه بیفتد و در ریشتر های بیشتر چه اتفاقاتی ممکن است برای موزه ملی تهدید به شمار آید.
 
 
نوکنده با اشاره به این که با موسسه «جاکایتا » ژاپن که فعالیت و مطالعات زیادی در زمینه زلزله داشته است ، مذاکراتی شده است، تأکید می‌کند: قرار است یکسری ویترین‌های مطمئن در ژاپن ساخته و به ایران آورده شود.ژاپنی‌ها  سه ماه در ایران می‌مانند و به همکاران ایرانی که در حوزه ساخت ویترین‌ها آموزش می دهند که چگونه بتوانیم ویترین‌های مخصوص را بسازیم.
 
او تصریح می‌کند: این مطالعات خوشبختانه سال گذشته توسط مشاور انجام شده و ویرایش‌های نهایی هم حداقل در فروردین یا اواسط اردیبهشت به اتمام می‌رسد و به شورای فنی می‌رود تا بحث مقاوم سازی موزه ملی ایران در برابر زلزله کاملا جدی گرفته شود.
 
این باستان‌شناس درخصوص بحث گسترش موزه ملی می‌گوید: گسترش موزه ملی جزو آرزوهای ما است.امیدواریم روزی وزارت امورخارجه میدان مشق را برای گسترش موزه ملی واگذار کند اما در حال حاضر با توجه به اعتبار و بودجه‌ای که داریم تمرکز خود را روی مقاوم سازی موزه ملی در مقابل بلایای طبیعی می‌گذاریم و وضع موجود را استاندارد‌سازی می‌کنیم.
 
 
این مقام مسوول درباره این که موزه ملی در سال جدید چه خبر خوشی برای علاقه‌مندان حوزه فرهنگ- هنر دارد، اعلام می‌کند: بسیار خوشحالم که در سال جدید طرح استانداردسازی موزه ملی آغاز می‌شود و هموطنانم می‌توانند در موقع زلزله و بلایای طبیعی خیالشان بابت حفظ آثار ملی‌شان راحت باشد. مردم ایران بدانند که ما مقاوم سازی موزه ملی را که جز یکی از دغدغه‌های ۵۰ ساله حوزه موزه‌داری ایران است ابا همکاری مسوولان اجرایی می‌کنیم.

نوکنده درباره بودجه مورد نیاز برای اجرای این طرح توضیح می‌دهد:اگر بخواهیم بازسازی موزه ایران باستان را بر اساس آنچه در نظر داریم انجام دهیم و تورم بیش از این تغییر نکند بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است و در طی دوسال طرح بازسازی را انجام می‌شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.