داغ‌های سقف چهلستون مربوط به ده‌ها سال پیش است

داغ‌های سقف چهلستون مربوط به ده‌ها سال پیش است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: داغ‌های موجود در سقف چهلستون مربوط به امروز و دیروز نیست و متعلق به ده‌ها سال پیش است، بام چهلستون یکی از ایزوله‌ترین بام‌های آثار تاریخی در اصفهان به حساب می‌آید.
شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: ۱۸۴۵۷
Share
اسکان نيوز: فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص آخرین وضعیت سقف چهلستون و تصاویر منتشر شده از داغ‌های آب سقف این بنا، اظهار کرد: داغ‌های آب موجود در سقف چهلستون مربوط به چندین دهه قبل است و اتفاق جدیدی پس از بارندگی‌ها در سقف این بنا رخ نداده است.

وی افزود: بام چهلستون از نظر ایزوله و ایمن بودن یکی از بام‌هایی است که به صورت ویژه مرمت شده است و وجود کارگاه‌های مرمت دائم در این بنا نیز به دلیل این است که همکاران ما تلاش می کنند تا برای داغ‌های سقف این عمارت چاره اندیشی کنند. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان ادامه داد: داغ‌های سقف چهلستون پیش از انقلاب و حتی در تصاویر باقی مانده از آن سال‌ها نیز وجود داشته و مشخص است. تمام تلاش ما بر این است که این داغ‌ها مرمت شده و بهبود یابند. 

الهیاری در خصوص آخرین وضعیت پایش آثار تاریخی در استان پس از بارندگی‌های صورت گرفته، تصریح کرد: خوشخبتانه بناهای شاخص تاریخی استان اصفهان هیچ مشکلی پیدا نکردند و همه بناها به ویژه عالی قاپو که حساسیت ویژه‌ای بر روی آن وجود داشت نیز بدون اشکال این بارندگی‌ها را پشت سر گذاشت.

وی ادامه داد: از مجموع 22 هزار اثر تاریخی در استان اصفهان تعداد 200 بنا از این بارندگی‌ها آسیب جزئی دیدند که همگی آنها هم به ستاد بحران استان و هم به سازمان میراث فرهنگی کل کشور گزارش شده‌اند.

 مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: همه مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان اصفهان قبل و پس از بارندگی‌ها، بناها را به طور کامل پایش کردند و در زمینه آسیب‌های جزئی بنا نیز 10 تا 18 شهرستان استان درگیر بودند و گزارش‌های پایش خود را مدام ارائه می‌کردند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.