نبود بودجه ملی، پاشنه آشیل طرح دریا در مازندران

نبود بودجه ملی، پاشنه آشیل طرح دریا در مازندران
سخنگو طرح ساماندهی دریای خزر در مازندران تامین هزینه‌های اجرا این طرح از بودجه استانی را مهم‌ترین مشکل آن دانست و خواستار تخصیص اعتبار ملی شد.
شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب: ۱۹۵۵۷
Share
اسکان نيوز: طرح ساماندهی دریا که بیشتر با نام سالم‌سازی دریا شناخته می شود از اول خرداد در سواحل دریای مازندران به اجرا گذاشته می‌شود و تا پایان شهریور ادامه می‌یابد.

در این طرح علاوه بر تعریف نقاط مختلف در سراسر ساحل خزر به عنوان شناگاه با نظارت محیط زیست، شبکه بهداشت و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط، ناجیان غریق هم برای تامین امنیت سلامت شناگران به کار گرفته می‌شوند و از طریق رصد مستمر مناطق حادثه خیز و شناممنوع از ورود شناگران به این مناطق هم جلوگیری به عمل می‌آید.

عیسی قاسمی‌طوسی در آستانه اجرا طرح ساماندهی دریای خزر، گفت: هم اکنون حدود 338 کیلومتر از ساحل دریای خزر در حوزه استحفاظی مازندران قرار دارد که 250 کیلومتر آن ساحل آزاد است.

وی اضافه کرد: با وجود آزاد بودن 250 کیلومتر از ساحل خزر، به خاطر نبود اعتبار ملی کمتر از یک هزار نجاتگر برای مراقبت از شناگران در اجرا طرح دریا به کار گرفته می‌شوند که ناکافی است.

مدیرکل امور اجتماعی استاندا‌ری مازندران به کارگیری بیشتر نجاتگران را مستلزم تامین اعتبار ملی دانست و توضیح داد: با وجود این که بیش از 90 درصد از شناگران آب‌های ساحلی خزر را در طول سال مهمانانی از اقصی نقاط کشور تشکیل می‌دهند، میزان اعتبار اختصاصی برای ساماندهی طرح دریا ناچیز است و باید اعتبار ملی اختصاص یابد تا بتوان با رفع نواقص نسبت به کاهش آمار مرگ ناشی از غرق شدگی گام برداشت.

وی اضافه کرد: از سال 92 تاکنون با اجرا طرح ساماندهی دریای خزر در دولت تدبیر و امید آمار مرگ ناشی از غرق شدن در دریای مازندران حدود 80 درصد کاهش یافت و از بیشتر از 200 نفر در سال 92 به 60 نفر در سال گذشته رسید.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران گفت: افزون بر 80 درصد از کسانی که سال گذشته در دریا غرق شدند، افرادی بودند که در خارج از طرح دریا و یا در زمان پایان اجرای روزانه طرح به دریا زدند.

طرح دریا همه روزه از ساعت هشت صبح شروع می‌شود و به طور معمول تا هشت شب ادامه می‌یابد.

شناسایی 370 نقطه حادثه خیز در خزر

سخنگو طرح ساماندهی دریای خزر در مازندران همچنین گفت که هم اکنون ساحل 250 کیلومتری دریای خزر در این استان حدود 370نقطه حادثه خیز دارد که به معنا وجود یک نطقه حادثه خیز در هر 800 متر است.

طوسی افزود: با وجود نصب پرچم شنا ممنوع در این مناطق و گماردن نجاتگر، همچنان بهره گیری از این نقاط رو به افزایش است.

وی دلیل شناخته شدن این نقاط به عنوان حادثه خیز را وجود امواج شکافنده و مرگ آور دانست و اظهار کرد: عدم آشنایی مسافران به نقاط حادثه خیز و بی‌توجهی آن‌ها به هشدارها باعث شده تا نتوانیم آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را به صفر برسانیم.

بر اساس آمارهای رسمی، پارسال 62 نفر بر اثر غرق شدن در آب‌های ساحلی دریای مازندران جانشان را از دست دادند. آمار سال 96 در این زمینه هم 80 نفر بود.

گزارش‌های رسمی حاکیست که پارسال حدود 40 درصد از غرق شدگان در گروه سنی 8 تا 20 سال بودند که به خاطر بی‌توجهی به هشدارهای ناجیان و شنا در زمان تعطیلی طرح‌های سالم‌سازی یا در مناطق ممنوعه جان باختند.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.