رئیس شورای شهر همدان در صحن شورا:

تعلل شهرداری برای ارائه گزارش اردوگاه فجر قابل‌قبول نیست

تعلل شهرداری برای ارائه گزارش اردوگاه فجر قابل‌قبول نیست
رئیس شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه اقدامات شهرداری باید بر اساس قوانین باشد، در غیر این صورت کوتاهی کرده است، گفت: تعلل شهرداری برای ارائه گزارش دقیق از وضعیت قطع درختان اردوگاه فجر، قابل‌قبول نیست.
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: ۱۹۷۱۷
Share
اسکان نيوز:  کامران گردان، رئیس شورای شهر همدان در یازدهمین جلسه صحن شورا، اظهار کرد: با توجه به این‌که قطع درختان اردوگاه فجر در رسانه‎ها و فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت؛ متاسفانه سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهری شهرداری همدان گزارش دقیقی به شورا ارائه نکرده است که به دلیل تعلل در ارائه گزارش از وضعیت قطع درختان اردوگاه فجر توسط شهرداری، شاهد اخبار ضد و نقیض در این زمینه هستیم.

به گفته وی؛ بر اساس بررسی‌ رسانه‌ها و بازدید برخی از اعضا شورای شهر همدان و همچنین اعلام رسمی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)، مشخص شد که در این اردوگاه، تعدادی درخت فرسوده یا پاجوش قطع شده است.

گردان خطاب به شهردار همدان به عنوان مدیر شهر، گفت: پیش از این هم تاکید داشتم که باید گزارش جامعی از سازمان سیما، منظر و فضا شهری در راستا قطع یا عدم قطع درختان اردوگاه فجر و وضعیت آن، دریافت و این مهم اطلاع‌رسانی می‌شد؛ اما تعلل شهرداری در اطلاع‌رسانی این اتفاق، موجب شد تا خانه مطبوعات استان از شورای شهر همدان به عنوان ناظر درخواست کند تا در این زمینه، حرف آخر را بزند.

وی با تاکید بر این‌که شورای شهر با قطع هرگونه درخت توسط افراد حقیقی و حقوقی، مخالف بوده، معتقد است، موضع شورای شهر همدان در راستا قطع درختان شهر کاملاً مشخص است و مخالف قطع حتی یک درخت هستیم.

گردان ادامه داد: ضرورت دارد هر شخص یا ارگانی در راستا هرگونه اقدام پیش از واکاری و قطع درختان فرسوده یا پاجوش، مجوزهای لازم را از کمیسیون ماده 7، دریافت کند.

رئیس شورای شهر همدان اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های به انجام رسیده، 2 یا 3 هزار درخت در اردوگاه فجر کاشته شده که اقدام شایسته‌ای بوده؛ اما رعایت قانون هم امری ضروری است که در این زمینه به دلیل برخی ناهماهنگی‎ها، شاهد این حاشیه‎ها هستیم.

کاشت 2400 نهال و اجرا سیستم آبیاری‌ مدرن در اردوگاه

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان در ادامه گفت: در بازدید از اردوگاه فجر با خبر شدیم که 2 هزار و 400 نهال در آن محدوده همراه با اجرا سیستم آبیاری‌های نوین و مدرن به طول 28 کیلومتر لو‌له‌گذاری، کاشته شده است که کار بی‌نظیری بود و انتظار می‌رفت در این زمینه، اطلاع‌رسانی صورت می‌گرفت.

علی فتحی همچنین اظهار کرد: مدیران این مجموعه به منظور حفظ قنات اردوگاه، از احداث زمین فوتبال در مقابل مهمانسرا که در طرح تفصیلی هم آورده شده است، منصرف شده‌اند؛ از سوی دیگر به منظور حفظ چند درخت، مسیر رسیدن به سوئیت‌های اقامتی این مجموعه را با اصلاح هندسی، تغییر داده‌اند که نشان‌دهنده این است حافظ درختان هستند.

وی افزود: با توجه به احیا این باغ، عدم ساخت‌وساز و حفظ کاربری باغ‌ها ضمن قدردانی از عوامل دست‌اندرکار کمیته‌امداد، انتظار می‌رفت مراحل مذکور با اخذ مجوزهای لازم از سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهری شهرداری و سایر مراجع قانونی مانند کمیسیون ماده 7، انجام می‌شد.

اقدام کمیته امداد برای تخریب باغ‌ها نبوده

به گزارش روابط عمومی شورای شهر همدان، رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای این شهر  نیز گفت: زمانی که ساختمان جایگرین قطع درختان شود، افکار عمومی متاثر خواهند شد؛ در حالیکه رئیس سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهری شهرداری، رویه کار کمیته امداد را در اردوگاه فجر به منظور حفظ باغ، تائید کرده است.

علی رحیمی‌فر با اعلام این‌که اقدام کمیته امداد در راستا تخریب و از بین بردن باغ‌ها نبوده است، افزود: هرچند درختان دیگری به جا درختان قطع شده، جایگزین شده‌اند؛ اما لازم بود این نهاد پیش از این اقدام، مجوز قانونی را دریافت می‌کرد.

ارجاع کمیته امداد به مراجع ذی‌صلاح برای قطع درختان

رئیس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورای شهر همدان هم در ادامه این جلسه با تاکید بر حساسیت ویژه خود نسبت به قطع درخت، گفت: در این زمینه بر اساس تصمیمات کمیسیونی اقدام می‌کنیم.

رضوان سلماسی با اشاره به قطع درختان حاشیه دانشکده کشاورزی، اظهار کرد: این موضوع در محاکم قضایی در حال پیگیری است.

وی با اشاره به گزارش سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهری شهرداری همدان در رابطه با اردوگاه فجر و ارسال آن به کمیسیون ماده 7، اظهار کرد: اگر در فرصت زمانی مناسب، بهترین تصمیم گرفته می‌شد، با چالش‌های مختلف مواجه نمی‌شدیم.

سلماسی افزود: بر اساس گزارش این بازدید؛ ابتدا امر با توجه به محصور بودن مکان مورد نظر و عدم همکاری نمایندگان کمیته امداد حاضر در مجموعه از ورود مأموران و کارشناسان ممانعت به عمل آمد که طی هماهنگی تلفنی صورت گرفته با مسئولان ذی‌ربط امکان بازدید میسر شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورای شهر با بیان این‌که اعلام شده قطع درختان در 4 هکتار صورت گرفته؛ عنوان کرد: بر اساس شواهد موجود، تصاویر هوایی، وجود ادوات و ماشین‌آلات عمرانی در محل، انتقال تنه درختان و تخلیه خاک در مکان‌های نامشخص، وجود تخلف را محرز می‌کند و نشان می‌دهد فعالیت‌های کشاورزی، واکاری، تسطیح زمین و کاشت درختان مثمر، به انجام رسیده است.

سلماسی همچنین با اشاره به لایحه قانونی حفظ و گسترش فضا سبز در سال‌های 59 و 88 و همچنین مفاد قانونی موجود به منظور اتخاذ تصمیم کمیسیون ماده 7، گفت: بر اساس گزارش ارائه شده، اقدام به قطع درختان از سوی کمیته امداد بدون اخذ مجوز صورت گرفته است؛ بنابراین برمبنا تصمیمات کمیسیون ماده ۷ (۲۴ اردیبهشت‌ماه ۹۸) در راستا گزارش ارسالی سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهری شهرداری، مقرر شد این امر از مراجع ذی‌صلاح پیگیری شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.