مدیر روابط عمومی ستاد نجات آشوراده در گفت وگو با اسکان خبر داد:

شکایت از مدیرکل ارزیابی سازمان محیط زیست به دلیل عدم شفاف سازی

پنهان کاری در سازمان به یک رویه تبدیل شده است
شکایت از مدیرکل ارزیابی سازمان محیط زیست به دلیل عدم شفاف سازی
پنهان کاری در سازمان حفاظت محیط زیست اینروزها به یک رویه در عرف اداری این سازمان تبدیل شده است. این عدم شفافیت اینبار به دفتر ارزیابی کشیده و دامن "طرح گردشگری آشوراده" را گرفته است. شفافیتی که بر اساس "قانونگردش آزاد اطلاعات واخبار" مدیران باید به آن پای بند باشند.
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۹:۴۲
کد مطلب: ۱۹۹۲۸
Share
 اسکان نيوز-الهه موسوی: ستاد نجات آشوراده "سمنا" از مدیرکل ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل پاسخگو نبودن و ارائه ندادن "مطالعات ارزیابی زیست محیطی طرح گردشگری آشوراده" به این ستاد مردمی، شکایت کرد.
 
فرزاد علیزاده، مدیر روابط عمومی ستاد مردمی نجات آشوراده "سمنا" در توضیح این اقدام و علت آن به اسکان گفت:« ستاد مردمی نجات آشوراده در روز 19 دی ماه سال گذشته نامه‌ای به "دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کرد و در آن نامه خواستار آخرین نسخه مطالعات ارزیابی طرح گردشگری آشوراده شد؛ بر اساس "قانون انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات" این دفتر باید حداکثر طی 10 روز پاسخ و طرح را به ما تحویل می‌دادند؛ اما آنها از انجام این مورد قانونی امتناع کردند.»
 
او در ادامه با اشاره به این نکته که چون کلنگ زنی طرح گردشگری آشوراده انجام شده قاعدتا باید گزارش ارزیابی آن مورد تایید دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست قرار گرفته باشد گفت:« برای همین ما از آقای جلالوندی مدیرکل این دفتر، درخواست طرح را کردیم؛ اما بعد از حدود ۴۰ روز در روز ۲۷ بهمن ۹۷ و بعد از پیگیری‌های فراوان دبیرخانه سمنا، نامه ای از دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به دبیرخانه سمنا فکس شد و پاسخ داده شد که گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی، جزو اسناد دولتی و محرمانه است و تنها یک نسخه از آخرین ویرایش گزارش این طرح در دفتر ارزیابی موجود است که امکان واگذاری آن وجود ندارد.»
 
مدیر روابط عمومی سمنا افزود:« آنچنان که در بند دوم "قانون انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات" آمده هر شخص ایرانی امکان دسترسی به اطلاعات را دارد مگر این که قانون منع کرده باشد. بر اساس این قانون در این شرایط نیز استفاده از اطلاعات عمومی یا انتشار آن، تابع قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود. ضمن این که تبصره 1 قانون یادشده تصریح کرده است "اطلاعاتی که درباره وجود یا بروز خطرات زیست محیطی و تهدید سلامت عمومی باشد از قاعده محرمانه بودن مستثنی است." یعنی اگر حتی یک سند، سند محرمانه دولتی هم باشد آنجایی که مربوط به خطرات زیست محیطی یا تهدید سلامت عمومی باشد محرمانه نبوده و باید منتشر شود و از قاعده سری بودن خارج است.»

مدیر روابط عمومی ستاد نجات آشوراده در ادامه گفت:« اما با کمال تاسف دفتر ارزیابی خلاف این قانون عمل کرده و در پاسخ درخواست ما عنوان کرده که این اسناد محرمانه است و ما نمی توانیم آنرا به شما ارائه کنیم. به همین جهت، "سمنا" شکایتی را علیه آقای حمیدجلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست، در دادسرای کارکنان دولت تنظیم کرد و ایشان برای پاسخگویی در این رابطه به دادگاه احضار شده‌اند.»
 
علیزاده با تاکید بر اینکه کاش یکبار برای همیشه، این موضوع مشخص شود که طرح‌های مدیریت، اسناد محرمانه نیستند و باید منتشر شوند گفت:« روز گذشته معاون قضایی دادستان کل کشور، دستور بررسی خارج از نوبت پرونده "طرح گردشگری آشوراده" را در دادسرای کارکنان دولت صادر کرد. امیدواریم یکبار برای همیشه نه فقط در موضوع گردشگری جزیره آشوراده، بلکه در مورد همه مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، شفاف سازی شود که قرار است چه کاری انجام شود و این موضوع جا بیفتد که سازمان‌های مردم‌ نهاد و کنشگران حوزه، پیش از این که یک طرح به تصویب برسد در جریان محتوای آن قرار بگیرند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.