هشدار 27 انجمن غیردولتی زیست محیطی خوزستان نسبت به برگزاری انتخابات غیرقانونی تحت عنوان "شبکه"

درخواست برگزاری انتخابات مجدد با حضور همه سمن‌ها و نماینده استانداری خوزستان

درخواست برگزاری انتخابات مجدد با حضور همه سمن‌ها و نماینده استانداری خوزستان
پس از ابطال "طرح گردشگری تنگه تکاب" با تلاش های "شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان و دیگر تلاش های این شورا برای مبارزه با تخلف های سازمان حفاظت محیط زیست و مسوولان شهری و استانی، حالا از خوزستان خبرهایی مبنی بر حذف فعال ترین اعضای این شورا می رسد. به نظر می رسد ائتلافی از سوی مدیران سازمان با برخی انجمن های غیردولتی شکل گرفته تا با حذف کنشگران موثر این شورا، به راحتی به تخلف ها، تصرف ها و محیط زیست خواری ها در این استان ادامه دهد. این موضوع اگر از سوی نمایندگان دولت تدبیر در خوزستان جدی گرفته نشود یکی از مهم ترین قدم ها در راستای زیرپا گذاشتن "منشور حقوق شهروندی" دولت روحانی و شعارهای مشارکت مدنی در حوزه های مختلف از جمله محیط زیست از سوی خود دولتمردان و نیز انجمن های وابسته است.
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: ۲۰۲۰۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، 27 انجمن غیردولتی زیست محیطی خوزستان، با امضای نامه ای خطاب به مدیرکل امور اجتماعی استانداری، درباره برگزاری انتخابات غیرقانونی و خلاف اساسنامه تحت عنوان "شبکه خوزستان" هشدار دادند. آنها در این نامه تاکید کردند که این انتخابات کاملا خلاف مفاد اساسنامه شبکه موجود استان و مقررات رایج سمن ها بوده و بر این اساس، انتخاباتی فاقد وجاهت قانونی است که باید به تخلف های آن رسیدگی شود.
 
امضاکنندگان این نامه با اشاره به اینکه هیچ گونه هماهنگی یا مکاتبه ای پیش از برگزاری این نشست با دبیر شبکه یا اعضای شورای هماهنگی که از دلسوزان محیط زیست استان بوده و سال هاست زندگی خود را وقف این مهم کرده اند صورت نگرفته اضافه کرده اند که اساسا "شواری نظارت" از موضوع این انتخابات پنهانی و غیرقانونی خبر نداشته است.
 
آنها با برشمردن دیگر تخلف های این انتخابات و محکوم کردن چنین بدعت های خلاف قانون و غیراخلاقی از سوی چند تن از طراحان این جلسه، از مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان درخواست کردند که نظر به ضرورت وحدت میان سمن های استان و جلب مشارکت مردم برای حفظ محیط زیست و استفاده از حق قانونی تمامی سمن ها و مشارکت آنان در تصمیم گیری، انتخاباتی قانونی و فراگیر با حضور تمامی سمن های محیط زیست ومنابع طبیعی استان و نیز با حضور نماینده محترم استانداری خوزستان برگزار شود. متن کامل این نامه در ادامه می آید.
 
بسمه تعالی
 
مدیرکل محترم امور اجتماعی استانداری خوزستان جناب آقای دکتر کریمی کیا

با سلام

موضوع: برگزاری انتخابات غیرقانونی و خلاف اساسنامه تحت عنوان شبکه خوزستان
 
احتراما به استحضار می رساند پس از درج اطلاعیه ای(پیوست شماره 1) در فضای مجازی از سوی انجمنی که هیچ مستنداتی مبنی بر دارا بودن مجوز فعالیت یا ثبت ارائه نداده است( با شرح مستندات پیوست) جلسه ای بدون اطلاعیه رسمی برای اکثریت سمن های ثبت شده و در شرف ثبت خوزستان، و به شکل عجیب و خلاف مفاد اساسنامه شبکه موجود استان و مقررات رایج سمن ها، انتخاباتی فاقد وجاهت قانونی برگزار می گردد که ضمن تاکید بر این مهم که اصل اینگونه برگزار نمودن انتخابات، غیرقانی و غیرنافذ است و هیچ انجمنی حق ندارد به صرف برگزاری جلسه‌ای عمومی، اقدام به برگزاری انتخابات نماید، سایر تخلفات صورت گرفته در ادامه تقدیم حضورتان می گردد:

1- مطابق آمار رسمی دستگاه های متولی از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست تعداد 68 سمن با موضوع فعالیت محیط زیست و منابع طبیعی و 6 سمن در زمینه های مرتبط با محیط زیست در استان خوزستان فعالیت می کنند لذا برگزاری انتخابات بدون آگهی رسمی قبلی و تنها با 22 انجمن ادعایی برخلاف مفاد اساسنامه پیوست می باشد و رسما وجاهت قانونی ندارد. متاسفانه نماینده اداره کل نیز با آگاهی از تعداد انجمن های استان در نشست به عنوان ناظر شرکت داشته است!

2- در آگهی ادعایی منتشر شده (صرفا در فضای مجازی) و کمتر از 4 روز تا برگزاری جلسه و به شکل محدود، از سوی انجمنی ناشناس که هنوز وضعیت ثبت آن نامشخص است، به عنوان میزبان نشست شورایعالی سمن های استان خوزستان، موضوع نشست را نشست شورایعالی شبکه و قید "در خصوص اتفاقات اخیر" پیرامون شبکه مطرح نموده است! و هیچ اشاره ای در خصوص نشست فوق العاده نیز در آن نشده است! و پس از برگزاری نشست در اقدامی غیر قانونی و فریبکارانه اقدام به برگزاری انتخابات می نمایند! ضمن اینکه نشست فوق العاده نمی تواند به برگزاری انتخابات ختم شود بلکه می تواند ابتدا تصویب و زمان 15 روزه آگهی نیز انجام پذیرفته و سپس مطابق مفاد اساسنامه برگزار گردد.

3- هیچ گونه اطلاعیه رسمی به اطلاع شرکت کنندگان و سایر 63 انجمن خوزستان پیش از برگزاری انتخابات نرسیده است که خلاف مفاد اساسنامه است. برگزاری نشست فوق العاده نیز مطابق اساس نامه با تعداد 22 انجمن به نسبت انجمن های موجود خلاف اساسنامه می باشد.

4- آگهی روزنامه شده به اطلاع سمن ها نرسیده است ضمن اینکه علیرغم در دسترس بودن گروه های فضای مجازی و تلفن و فکس و ایمیل هیچگونه اطلاع رسانی در این خصوص نیز صورت نگرفته است.

5- متاسفانه برگزار کنندگان بدون توجه به شرایط ماه مبارک رمضان (اکثریت سمن های خوزستان در خارج از شهر اهواز فعالیت می کنند و شهرستانی محسوب می شوند) زمانی را برای این انتخابات غیر قانونی و نشست برگزیده اند که خلاف اخلاق اسلامی بوده و عملا امکان ایاب و ذهاب برای سمن های شهرستانی میسر نبوده و طبیعی ست که از حق طبیعی خود محروم شده اند ضمن اینکه برگزار کنندگان صلاحیت و شرایط انتخابات را نداشته و رعایت ننموده اند. (اساسنامه پیوست)

6- عدم برگزاری انتخابات از سوی شورای هماهنگی که مهلت فعالیت آن مطابق اساسنامه در 27 اسفندماه 97 به پایان رسید صرفا بخاطر شرایط فوق العاده سیل در خوزستان بوده که تا پایان فروردین ماه ادامه داشته است و عملا امکان برنامه ریزی برای برگزاری انتخابات وجود نداشته و بزودی از سوی شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست خوزستان فراخوان اعلام می شود.

7- انجمن انتشار دهنده اطلاعیه نشست هیچ گونه شناسنامه رسمی مبنی بر شماره ثبت یا مجوز پروانه یا فعالیت از خود اعلام ننموده است. و چنانچه مطابق اساسنامه در یکسال اخیر نتوانسته باشد شماره ثبت بگیرد رسما اجازه حضور در شورایعالی را نداشته و انتخابات و رای آن نیز باطل می باشد.(اساسنامه پیوست)

8- هیچ گونه هماهنگی یا مکاتبه ای پیش از برگزاری این نشست با دبیر شبکه یا اعضای شورای هماهنگی که از دلسوزان محیط زیست استان بوده و سال هاست زندگی خود را وقف این مهم نموده اند صورت نگرفته است.

9- مطابق ماده 13- شورای عالی متشکل ازتمامی نمایندگان رسمی سمن های استانی می باشد و عالی ترین مرجع تصمیم گیری است که به صورت عادی یا فوق العاده تشکیل می گردد. تبصره1- ماده13

10- نقض آشکار ماده 15، ماده 16 و تبصره 1 و 2 ماده 16 و ماده 17و ماده18

11- عدم اطلاع شواری نظارت از موضوع انتخابات پنهانی و غیر قانونی
 
لذا ضمن محکوم نمودن چنین بدعت های خلاف قانون و غیر اخلاقی از سوی چند تن از طراحان این جلسه، خواهشمند است نظر به ضرورت وحدت میان سمن های استان و جلب مشارکت مردم برای حفظ محیط زیست استان و استفاده از حق قانونی تمامی سمن ها و مشارکت آنان در تصمیم گیری استفاده و ظرفیت تمامی سمن ها و موارد مطروحه فوق، به درخواست سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی، امضاء کننده ذیل، درخواست برگزاری انتخابات قانونی و فراگیر با حضور تمامی سمن های محیط زیست و منابع طبیعی استان با حضور نماینده محترم استانداری خوزستان را داریم. خواهشمنداست دستور فرمایید بررسی و اقدام لازم را مبذول فرمایند.
 
 
رونوشت :
اعضای محترم شورای هماهنگی شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور
مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست خوزستان جناب آقای دکتر لاهیجان زاده
نماینده سازمان های مردم نهاد استان خوزستان جناب آقای دکتر داوودی
 
 امضا کنندگان :
۱- هژیرکیانی دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان دارای شماره ثبت ۱۵۰۱با گستره فعالیت استانی
۲-انجمن دارستان الوار اندیمشک شماره ثبت ۱۲۴
۳-عبدالرحیم طیبی(انجمن حامیان حیات وحش مارون)شماره ثبت(۵۱)
۴-انجمن سفیران بانگ زمین (دزفول به شماره ثبت ۳۰۷)
۵_ ساسان ساکی . انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش شماره ثبت ۸۸
۶_نسرین بوستانی_انجمن هواداران کارون زلال شوشتر۱۸۸
7_حسن انبیاء -انجمن حامیان طبیعت منگشت 54
۸_امین اله محراب_انجمن آوان سبز دزفول ثبت ۱۳۴
۹_عبدالحسین آذرباد_انجمن کنکاج دزفول ثبت ۴۱۳
۱۰- مراد ظهرابی- انجمن سبز پایان
۱۱.داریوش افضلی _انجمن نسیم سبز امیدیه _ثبت ۶۱
۱۲.روح اله رستمی_انجمن حامیان طبیعت پاک شهرک انقلاب
۶۴۶۰۱۷۸۱۴۷
۱۳.رضاشهولی_جمعیت پاکسازان آتیه
۸۴۹۳۹۳۹۱۳۳
۱۴.حبیب نریمانی_حامیان حیات وحش صفی آباد
۱۵.احسان کیانی انجمن پِرک،امید زاگرس
۱۶. عبدالمحمد باقر پور انجمن دوستداران کوهستان
۱۷.محمد نوه نجار انجمن حامیان طبیعت شهر امام
۱۸. ابوذر قلاوند انجمن دیده بان زاگرس اندیمشک شماره ثبت ۱۰۰
۱۹. عبدالصاحب عبودی.جمعیت فعالین محیط زیست بهبهان شماره ثبت ۸۱
۲۰. زهرا شهپری "انجمن نجات طبیعت ایذه" شماره ثبت "93"
۲۱.ذبیح الله موسوی انجمن پویندگان محیط زیست شوشتر
۲۲.حاتم چالوچی انجمن طبیعت سبز دز شماره ثبت۲۷۶
۲۳. موسسه عام المنفعه ی رفتگران طبیعت بهبهان (شماره ثبت ۱۱۸) - داریوش آشوری
۲۴. مریم حسین وند انجمن دوستداران محیط زیست لالی شماره ثبت ۲۰۰
۲۵.سبحان بندانی انجمن طنین طبیعت سوسن
شماره ثبت : ۹۹
۲۶.افسانه عربی فرد انجمن حامیان محیط زیست و حیوانات خوزستان شماره ثبت۱۴۳۹
۲۷.صالح محمدیان
انجمن حامیان توسعه خوزستان شماره ثبت ۱۳۴۱
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.