فرونشست7 سانتیمتری زمین/ آینده مبهم دشت‌های البرز

فرونشست7 سانتیمتری زمین/ آینده مبهم دشت‌های البرز
فریبرز قریب بر این باور است که پهنه فرونشست در استان البرز نسبت به گذشته افزایش یافته و در حقیقت استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست کشور باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر نرخ فرونشست زمین در دشت‌های این منطقه بین شش تا هفت سانتیمتری است و ادامه این روند چشم‌انداز نامطلوبی را پیش روی دشت‌های البرز قرار می‌دهد.
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب: ۲۰۲۲۰
Share
به گزارش اسکان نيوز،  فریبرز قریب، رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی می‌گوید: به دلیل شرایط خاص استان البرز از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی با اشاره به این‌که نتایج بیانگر گسترش پهنه فرونشست نسبت به مطالعات قبلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1384 است، تصریح کرد: تقریبا تمامی دشت‌های هشتگرد، نظرآباد و کرج با نرخ سالانه حدود شش تا هفت سانتیمتر در سال متاثر از این پدیده هستند.

قریب خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات و گزارش‌های موجود در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در صورت تداوم خشکسالی‌ها در منطقه و فشار بیش از حد توان بر منابع و انسداد جریان‌های بالادستی آب و عدم توجه به هشدارها، چشم‌انداز نامطلوبی در پیش‌روی دشت‌های  استان البرز به وجود خواهد آمد.

شایان ذکر است، یافته‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص به صورت مستند موجود و قابل دسترس است و پیش از این در جلسات متعدد استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان البرز نیز ارائه شده است.

به گزارش ایسنا، پیش‌تر اداره کل راه و شهرسازی استان البرز فرونشست 20 تا 30 سانتیمتری زمین در استان البرز را  رد و میزان فرونشست را دو تا سه سانتیمتر عنوان کرده بود این ادعا در حالی‌ست که تنها متولی اعلام وضعیت فرونشست سازمان زمین‌شناسی است.

علاوه بر این گزارش‌هایی از نشست 21 سانتیمتری زمین در برخی مناطق البرز وجود دارد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.