دست بلند مدیریت شهری در جیب خالی کارگران اتوبوس‌رانی اصفهان/ شرکت واحد اصفهان پول صندوق تصادفات و رفاه را بلوکه کرد

دست بلند مدیریت شهری در جیب خالی کارگران اتوبوس‌رانی اصفهان/ شرکت واحد اصفهان پول صندوق تصادفات و رفاه را بلوکه کرد
باوجوداین‌که مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی اصفهان تاکید دارد «صندوق تصادفات و رفاه کارکنان شرکت واحد مسدود نیست» اما در عمل شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان با بلوکه کردن موجودی صندوق در دو ماه گذشته مانع از فعالیت صندوق شده است.
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: ۲۰۵۰۱
Share
به گزارش اسکان نيوز-  سمیه قنبری:  سال 76 شورای وقت کارگری شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان صندوقی را برای جبران خسارت به رانندگان تشکیل داد. مقرر شد تا هرماه با کسر مبلغ 300 تومان از حقوق رانندگان این مبلغ در قالب وام به رانندگانی که مبلغ خسارت آن‌ها بیش از بیمه بود، پرداخت شود.

رضا رئیسی، رئیس شورای کارگری  اتوبوس‌رانی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز می‌گوید: سال 76 صندوق با حدود 2 هزار نفر عضو با عنوان صندوق تصادفات آغاز به کارکرد. سال 86 با توجه به افزایش حجم نقدینگی صندوق مقرر شد علاوه بر پرداخت وام برای خسارت به رانندگان، اعضا بتواند برای امر رفاهی نیز از صندوق وام دریافت کنند. ازاین‌رو اساسنامه جدیدی نوشته و نام صندوق به صندوق تصادفات و رفاه تغییر کرد و مقرر شد تا مبلغ 2500 تومان از فیش حقوقی کارکنان کسر شود. پیشنهادی که در آن زمان به دلیل مخالفت اعضا اجرایی نشد. سال 93 با انجام همه‌پرسی توسط شورای وقت کارگری اعضا توافق کردند تا ماهانه مبلغ 15 هزار تومان از حقوقشان کسر و به صندوق واریز شود.

 آغاز مشکلات با تغییرات مدیریتی

 اما همزمان با تغییر شورای کارگری اتوبوس‌رانی و مدیریت شرکت اتوبوس‌رانی در چندماهه گذشته فعالیت صندوق تصادفات و رفاه پس از حدود 20 سال فعالیت با مشکلاتی روبه‌رو شده است. چراکه به گفته رئیسی به‌طور مثال در طول 4 ماه کل پرداختی صندوق به شورای کارگری فقط 100 میلیون تومان بوده است. این در حالی است که طبق اساسنامه کل مبلغ موجود در صندوق باید در اختیار شورای کارگری باشد. به‌ جز پرداخت قطره‌چکانی پول برای پرداخت وام به شورای کارگری در سال گذشته از ابتدا امسال نیز دیگر مبلغی از  فیش حقوقی اعضا برای صندوق کسر نشده است.

حسین قاسمی، نایب رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به پیشنهاد مدیرعامل شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان برای تهیه اساسنامه جدید برای صندوق، می‌گوید: زمستان سال گذشته آقای افتخاری پیشنهاد داد برای ادامه فعالیت صندوق اساسنامه جدیدی تدوین شود. ازاین‌رو شورای کارگری اسفندماه سال 97 اساسنامه جدید را تدوین و قرار شد پس از پایان تعطیلات نوروز بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود.

قاسمی ادامه داد: باگذشت پیش از دو ماه با وجود این‌که هنوز درباره اساسنامه پیشنهادی تصمیم‌گیری نشده است، از ابتدا سال جاری کسر مبلغ از فیش حقوقی اعضای صندوق متوقف‌شده است.

 وقتی موضوع را از شرکت پیگیری کردیم، معاون امور مالی و رئیس حسابداری شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه اعلام کردند که «نمی‌توانیم با صندوق همکاری داشته باشیم ».

 هرچند که مدیرعامل شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان دلیل کسر نشدن مبلغ از فیش حقوقی اعضا صندوق را بدهی شرکت به صندوق دانسته و نه اقدامی در جهت تعطیلی صندوق. اما رئیس شورای اسلامی کارگری اتوبوس‌رانی اصفهان معتقد است که صندوق مرده و باید آن را دوباره احیا کرد.

 پرداخت اقساطی موجودی صندوق، حق‌الناس است

رئیسی با تاکید بر این‌که عملا چند ماهی است که صندوق مرده و مصمم هستیم تا دوباره آن را احیا کنیم، می‌گوید: به همین منظور با تعدادی از موسسه‌های مالی رایزنی کردیم تا با انتقال موجودی، فعالیت صندوق را ادامه دهیم؛ اما مشکل اصلی این است که شرکت اتوبوس‌رانی قصد دارد موجودی صندوق را در قالب اقساط شش الی هفت‌ماهه پرداخت کند.

 رئیسی بابیان این‌که در حال حاضر موجودی صندوق بیش از 740 میلیون تومان است، می‌گوید: پرداخت اقساطی موجودی صندوق حق‌الناس است؛ با سود ماهانه همین مبلغ می‌تواند مشکل تعدادی از اعضا را حل کرد.

 اما آن‌چه سبب نگرانی رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی اصفهان شده نه ناتوانی احتمالی شرکت اتوبوس‌رانی در بازپرداخت اقساط به دلیل مشکلات مالی بلکه این موضوع است که با پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون قدرت افتخاری مدیرعامل شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه  به‌جز بیان شفاهی  و درکلام به‌صورت رسمی و عملی  برای بازپرداخت موجودی صندوق به شورای کارگری  اقدامی نکرده است.

صندوقی که به گفته قاسمی، نایب‌رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی اصفهان در 5 سال گذشته بیش از 4 میلیارد و 500 میلیون تومان در قالب هزار و 480 فقره وام به اعضا پرداخت کرده است . وام‌های که چند ماهی است به دلیل بلاتکلیفی فعالیت صندوق و پاسخ‌گو نبودن مدیرعامل شرکت اتوبوس‌رانی پرداخت آن به اعضای صندوق متوقف‌شده است.

 پیگیری‌های اسکان نيوز برای گفت‌وگو با  قدرت افتخاری، مدیرعامل شرکت اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه نیز تا زمان نگارش گزارش بی‌ نتیجه بود.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.