بررسی عواقب انتقال تونلی آب از کرج به پایتخت/ مستنداتی ارائه نشد

بررسی عواقب انتقال تونلی آب از کرج به پایتخت/ مستنداتی ارائه نشد
معاون فنی اداره کل محیط‌زیست استان البرز با تاکید بر بررسی عواقب انتقال تونلی آب رودخانه کرج به پایتخت، گفت: در این خصوص مستنداتی در استان موجود نیست.
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: ۲۰۵۲۶
Share
اسکان نيوز: رودخانه حفاظت‌شده کرج را بسیاری از هم‌وطنان به‌واسطه عبور از محور چالوس می‌شناسند همان رودخانه‌ای که در غفلت مسئولان حریمش جولانگاه ساخت‌وسازهای غیرمجاز شده و اگر نباشد از زیبایی‌های جاده چالوس هم خبری نیست.

سال ۸۵ بود که طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به پایتخت تصویب شد طرحی که به اعتقاد بسیاری از منتقدان و کارشناسان اجرای آن از سد امیرکبیر نتیجه‌ای جز خشک شدن مسیر ۳۰ کیلومتری رودخانه تا کرج ندارد.

درواقع باید گفت؛ آب رودخانه کرج به تهران در شرایط فعلی نیز انتقال می‌یابد اما از انتها مسیر این رودخانه یعنی بیلقان - کرج، در این شرایط ۳۰ کیلومتر از این رودخانه به حیات خود ادامه می‌دهد اما طرح انتقال تونلی آب کرج به تهران از سد امیرکبیر پروژه‌ای است که آب رودخانه کرج را از خروجی سد توسط تونل به تهران انتقال می‌دهد و در صورت بی‌توجهی بیش از ۳۰ کیلومتر از این رودخانه منحصربه‌فرد را می‌تواند خشک کند.
 انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران با اجازه البرزی‌ها

برمی‌گردیم به تصمیمی که اگر برای عواقبش فکری نشود مرگ تدریجی رودخانه کرج را استارت می‌زند، در آن سال‌ها وزارت نیرو و نمایندگانی که دست‌پاچه اقدام به تصویب این طرح کردند مدعی بودند که نبود سیستم فاضلاب در محور کرج - چالوس و تخلیه فاضلاب واحدهای اقامتی در این رودخانه باعث تصویب این طرح بوده درحالی‌که این نظریه به‌خودی‌خود رد می‌شود چراکه وزارت نیرو می‌توانست با هزینه‌ای بسیار کمتر از اجرای این طرح که قلب محیط‌زیست البرز را نشانه رفته اقدام به راه‌اندازی سیستم فاضلاب در این محور توریستی کند.

شانزدهم بهمن‌ماه سال ۹۵ بود که حسین محمدی مدیرکل وقت حفاظت محیط‌زیست استان البرز با تائید موضوع انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران از طریق تونل، گفته بود؛ تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزی انجام‌شده است.

هرچند مدیرکل وقت حفاظت محیط‌زیست استان البرز مدعی شده بود که در تست انتقال آب سعی شده حق‌آبه رعایت شود تا صدمه‌ای متوجه رودخانه نشود، اما دوستداران محیط‌زیست همچنان نگران وضعیت این رودخانه که حیات جاده توریستی چالوس به آن وابسته است، هستند.

اما در گفت‌وگو با حمیدرضا لشکری، معاون فنی اداره کل محیط‌زیست البرز آخرین وضعیت این طرح را پیگیری کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.وی با اشاره به این‌که سال‌های قبل انتقال آب از طریق تونل به‌صورت آزمایشی تست‌شده است، اظهار کرد: برای تونل احداث‌شده هیچ‌گونه مدارک و مستنداتی ازجمله مجوز و مطالعات صورت گرفته در اداره کل حفاظت محیط‌زیست البرز موجود نیست.

وی بابیان این مطلب که بر اساس قوانین بالادستی کشور، برای مصرف شرب انتقال آب ضروری است، ادامه داد: در حال حاضر با توجه به احداث تونل میزان انتقال آب و حیات رودخانه کرج جز مباحث اصلی است.

معاون فنی اداره کل محیط‌زیست البرز اضافه کرد: برای احداث یک تونل و انتقال آب باید مطالعات ارزیابی اثرات صورت بگیرد و عواقب انتقال بررسی شود.

لشکری با اشاره به این‌که شاید اگر سال‌های قبل دقت بیشتری در عواقب احداث تونل صورت می‌گرفت گزینه‌های بهتری نیز پیش روی ما بود، بیان کرد: البته شاید هم مطالعات کاملی انجام‌شده است ولی فعلا در دسترس ما نیست.لشگری با اشاره به این‌که مقدار آب موجود در رودخانه باید به میزانی باشد که در طول سال گونه‌های گیاهی، جانوری و همچنین ساکنان بتوانند از مواهب رودخانه استفاده کنند، بیان کرد: بر اساس مصوبات سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در دولت دهم مقرر شد میزان حق آبه محیط‌زیست رودخانه کرج بازنگری شود.

وی تاکید کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده و میزان حق‌آبه زیست‌محیطی را به سازمان مرکزی محیط‌زیست ارسال کرده‌ایم.

معاون فنی اداره کل محیط‌زیست البرز بابیان این‌که همکاران ما در سازمان محیط‌زیست این قول را داده که با وزارت نیرو برای میزان حق‌آبه زیست‌محیطی رودخانه کرج رایزنی کند، گفت: امیدواریم بتوانیم میزان آبی که برای حیات رودخانه لازم است را بگیریم و از مسئولان عالی‌رتبه استان تقاضا دارم برای محقق شدن این موضوع تلاش کنند.

 
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.