۳ ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید

۳ ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید
با گذشت بیش از سه ماه از وقوع سیلاب در لرستان، هنوز برخی مناطق و روستاهای استان با مشکلات جدی مواجه هستند و این امر موجب انتقاد مردم و مسئولان محلی از دستگاه‌های دولتی شده است.
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۵۹
کد مطلب: ۲۱۰۵۲
Share
اسکان نيوز: از وقوع سیلاب ویرانگر در لرستان بیش از سه ماه گذشته است، اما بر اساس اعلام بخشداران این استان هنوز وضعیت برخی مناطق و روستاهای شهرستان‌های سیل زده بغرنج بوده و همچنان مشکلات اهالی روستاها و این مناطق پابرجاست.

صبح امروز شنبه جلسه بخشداران مناطق سیل زده لرستان با مدیرکل مدیریت بحران استان، مدیرکل امور روستایی استانداری لرستان و همچنین معاون عمرانی استانداری لرستان برگزار و در آن مشکلات موجود در بخش‌های سیل زده استان مطرح شد.

بخشدار مرکزی سلسله: چند بار به شهرستان ما آمده‌اید؟

علی یاس‌ جلویاری، بخشدار مرکزی سلسله در سخنانی خطاب به مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این جلسه، اظهار کرد: فقط در پلدختر سیلاب رخ داده یا مناطق دیگر هم سیلاب داشته‌ایم؟

وی در ادامه با طرح این سئوال که شما چند بار به شهرستان سلسله تشریف آورده‌اید؟ عنوان کرد: چه اقداماتی در منطقه «قلایی» انجام داده‌اید؟ در بخش مرکزی چه کاری انجام داده‌اید؟بخشدار مرکزی سلسله با بیان این‌که هنوز مشکلات منطقه «چم تکله» باقی مانده است، گفت: هنوز پل «کاکارضا» که تخریب شده، مانده و عملیاتی نشده است، بیشتر پل‌های شهرستان از بین ر فته است، می‌گویند بنیاد مسکن باید عملیاتی کند، این در حالیست که بنیاد مسکن اعلام می‌کند که این امر در تعهداتش نیست.

جلویاری با اشاره به مشکلات حوزه جهاد کشاورزی شهرستان سلسله، افزود: کدام جاده بین مزارع الشتر عملیاتی شده است؟ بیشتر کارها را باید بخشداری انجام دهد، بیشتر تأسیسات گاز از بین رفته ما باید آنها را عملیاتی کنیم، کارهای اداره راه را ما باید انجام دهیم.

وی، تصریح کرد: نمی‌توانیم محصولات کشاورزی را در منطقه برداشت کنیم چرا که بیشتر جاده‌های ما از بین رفته است.

بخشدار مرکزی سلسله با اشاره به این‌که بضاعت یک بخشدار چقدر است؟ ادامه داد: بیشترین خسارت را ما در سیلاب داشته ایم، اگر دستگاه‌ها همکاری نکنند راه به جایی نخواهیم برد.

جلویاری تاکید کرد: عملا کاری در مناطق سیل زده سلسله انجام نشده، اگر هم شده خیلی ضعیف است، اقداماتی که می‌گویند انجام شده را راستی آزمایی کنید.

بنیاد مسکن انتخابی برخورد می‌کند

گودرزی بخشدار مرکزی بروجرد نیز در این جلسه خطاب به مدیرکل مدیریت بحران لرستان، اظهار کرد: برای بررسی و رفع مشکلات موجود در بخش‌ها و روستاها باید یک جلسه خاص برگزار شود.
وی با بیان این‌که مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این جلسه به ما اعلام می‌کنند که جلسه دارم و می‌خواهم بروم، گفت: ما باید داد خود را به کجا بیاوریم و مشکلات خود را به کجا اعلام کنیم؟

این سخنان بخشدار مرکزی بروجرد، منجربه واکنش مدیرکل مدیریت بحران لرستان شد تا غلامرضا آقامیرزایی، بگوید: من بعد از ناهار پنج ساعت در خدمت شما هستم! که این سخن مدیرکل مدیریت بحران لرستان نیز منجر به واکنش بخشدار مرکزی بروجرد شد تا گودرزی بگوید: ما وقت نداریم، در روستاها همه منتظر ما هستند، همان گونه که شما جلسه دارید ما هم جلسه داریم.

گودرزی، ادامه داد: اگر امروز ما این مشکلات را نگویم، پس کی باید بگویم؟

وی با اشاره به بنیاد مسکن در شهرستان بروجرد انتخابی برخورد می‌کند، افزود: ما اعلام کرده‌ایم که خانه تخریبی است و بنیاد مسکن اعلام می‌کند که تخریبی نیست.

دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند

مقداد صارمی، بخشدار اشترینان نیز در این جلسه با بیان این‌که درد همه بخشداران یکی است، از ۹ بهمن ماه ما درگیر سیلاب بوده ایم، اظهار کرد: ما می‌دانیم که وظیفه بخشداران فرابخشی است، اما دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند.

وی با بیان این‌که جلسه‌ای در استان به ریاست استاندار و معاونان استاندار در حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شود، در این جلسه دو بخشدار حرف خود را بزنند، افزود: ما مشکل داریم، در منطقه اشترینان دهیار جاده را برف روبی کرده است، مستندات این امر وجود دارد.بخشدار اشترینان، تصریح کرد: ما در جریان سیلاب با تمام توان کار کردیم، جاده‌های بین مزارع و چند پل ساخته‌ایم، حدود ۵۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم، اما یک ریال از دولت پولی نخواسته‌ایم، چون به روش‌های دیگر کار را حل کرده‌ایم.

یک سانتی متر جاده تخریبی، تعمیر نشده است

مصطفی آوختی، بخشدار مرکزی دلفان نیز در این جلسه با بیان این‌که تا کنون یک سانتی متر از جاده‌هایی که در جریان سیلاب در بخش مرکزی تخریب شده‌اند، درست نشده است، افزود: پل‌هایی که تخریب شده هنوز عملیاتی نشده‌اند.

وی با بیان این‌که جاده‌های ما تنها در حد امداد رسانی باز شده‌اند، عنوان کرد: جاده‌ها هنوز تعمیر نشده‌اند، جاده‌های ما هنوز به صورت موقت بازگشایی شده‌اند.

بخشدار مرکزی دلفان با بیان این‌که از مجموع سه هزار واحد تخریبی در دلفان، هزار و ۵۰۰ واحد در بخش مرکزی قرار دارد، تصریح کرد: از سه هزار و ۵۰۰ واحد تعمیری، دو هزار و ۳۰۰ واحد در بخش مرکزی دلفان قرار دارند.

آوختی، ادامه داد: تا امروز کار اسکلت ۱۸۰ واحد انجام شده، احداث سقف ۱۰ واحد به پایان رسیده است، کار فنداسیون ۹۰۰ واحد نیز انجام شده است.

ما خودمان الان در بحران هستیم!

حبیب‌الله عسگری، بخشدار مرکزی شهرستان ازنا نیز در این جلسه در سخنانی با طرح این سئوال که به جرات می‌گویم و همه بخشداران نیز تائید می‌کنند که ما خودمان الان در بحران هستیم، اظهار کرد: اگر کسی وظایف رئیس جهاد کشاورزی در جریان سیلاب را تائید می‌کند در این جلسه دست خود را بالا ببرد، اگر رئیس جهاد کشاورزی شهرستانی ریالی برای برای جاده‌های بین مزارع هزینه کرده است بخشدار این منطقه دست خود را در این جلسه بالا ببرد و تائید کند، اگر رئیس راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در رابطه با شانه‌های راه و حریم راه‌ها اقدامی کرده بخشدار یک منطقه در این جلسه آن را تائید کند.وی با تاکید بر این‌که روستا «قله رستم» ازنا رانش کرده است، افزود: بنیاد مسکن به عنوان متولی در این رابطه کاری انجام نداده و این در حالیست که باید پاسخگوی کار خود باشند چرا که تا کنون یک اقدام مثبت در این روستا انجام نداده است.

بخشدار مرکزی شهرستان ازنا با بیان این‌که در ابتدا کار ستاد بازسازی استان همدان در ازنا متولی کار بود، گفت: این ستاد یک ماه کار کرد، کردستان کار را تحویل گرفته است، این در حالیست که هنوز این ستاد با مراحل کار و اقدامات انجام شده آشنا نشده است.

بخشدار سیلاخور: زیرگذر روستای «زرگران» هنوز پر از آب است!

حسین ساکی، بخشدار سیلاخور نیز در این جلسه با انتقاد از عدم رسیدگی به مناطق سیل زده این منطقه، اظهار کرد: زیرگذر وستا «زرگران» که در جریان سیلاب پر از آب شده است، هنوز آب آن تخلیه نشده است و در حال حاضر چند ماشین در آن گیر اقتاده اند.

وی، تصریح کرد: پل روستا «کول آباد» نیز که در جریان سیلاب تخریب شده هنوز تعمیر و تکمیل نشده است و مردم برای تردد به مرکز باید ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر را طی کنند و این در حالیست که اگر این پل تکمیل شود این مسافت ۱۵ کیلومتر خواهد بود.

هنوز هیچ کاری استارت نخورده است

قربانی بخشدار زز و ماهرو شهرستان الیگودرز نیز در این جلسه با بیان این‌که ما ده‌ها بار بوده که در بین ستادهای بازسازی بنیاد مسکن جابجا شده ایم، اظهار داشت: تا کنون هیچ اتفاقی در حوزه زز و ماهرو استارت نخورده است.

وی، بیان کرد: تنها پرونده‌ها در این زمینه ثبت سامانه شده است.

بخشدار زز و ماهرو شهرستان الیگودرز، تصریح کرد: این جابجایی‌هایی که در ستادهای بازسازی داشته‌ایم، ما را عقب انداخته است.

 ما در لابلای سیل ویرانگر پلدختر گم شدیم

بیرانوند بخشدار مرکزی خرم آباد نیز در این جلسه با بیان این‌که ما در لابلای سیل ویرانگر پلدختر گم شدیم، اظهار کرد: یک دستگاه دولتی در این رابطه به ما کمک نکرد، ۱۷ تا ۱۸ روستا راهشان قطع شده بود، بخشداری و دهیاری وارد کار شد.

وی با تاکید بر این‌که اگر اقدامات ما نبود سرنوشت «میان گلال» به سرنوشت پلدختر دچار می‌شد، افزود: در جریان سیلاب خیابان‌های روستاهایی که دارای طرح هادی بود به طور کامل محو شد، چه کسی باید جوابگوی این مساله باشد؟

بخشدار مرکزی خرم آباد، ادامه داد: برای واحدهای ساختمانی و… تنها مجوز فعالیت صادر می‌شود، این در حالیست که اقدام به گرفتن پروانه ساختمانی نمی‌کنند.

بیرانوند با اشاره به رانش زمین در هشت روستای این بخش، عنوان کرد: فعلا اقدامی در این روستاها صورت نگرفته است.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.