دو گنبد میدان هشت گنبد در آتش سوخت / شورا پیگیر مرمت میدان حسن آباد

دو گنبد میدان هشت گنبد در آتش سوخت / شورا پیگیر مرمت میدان حسن آباد
میدان حسن آباد دیگر میدان هشت گنبد نیست . دوگنبد آن امشب در آتش سوخت.
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
ساعت ۰۲:۰۳
کد مطلب: ۲۱۳۵۱
Share
به گزارش اسکان نيوز ،میدان حسن آباد یا همان هشت گنبد یکی از قدیمی ترین میدان‌های تهران است. در این میدان و مغازهای اطرافش آتش‌سوزی‌های بسیاری رخ داده اما آتش‌سوزی امشب دو گنبد از 8 گنبد معروف این میدان را از بین برد.

 روایت اول از زیان سخنگو آتش نشانی  

جلال ملکی، سخنگو سازمان آتش نشانی  آتش‌سوزی امشب میدان حسن آباد را این گونه روایت می‌کند: در ساعت ۲۱:۱۸ امشب یک مورد آتش‌سوزی در ضلع غربی میدان حسن‌آباد به سامانه ۱۲۵سازمان آتش‌نشانی اعلام شد.

او ادامه می‌دهد: بلافاصله 7 ایستگاه‌های آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام می‌شوند.

(یک ایستگاه آتش نشانی در ضلع شمال غربی میدان حسن آباد وجود دارد که می‌گویند قبرستانی قدیمی بوده است)

سخنگو سازمان آتش‌نشانی اضافه می‌کند:  محل آتش‌سوزی انبارهایی در مجاورت یکدیگر بود که بیش هزار متر مربع وسعت داشت تمام این بخش کامل شعله‌ور و آتش به سقف‌ها نیز رسیده بود و از طریق سقف‌ها به بافت تاریخی سرایت کرده بود بخش‌هایی از بافت تاریخی به ویژه نرده‌ها و پنجره ها شعله‌ور بودند. آتش‌نشانان به سرعت عملیات را آغاز کردند و در حال حاضر در حال شعله‌زنی و لکه‌گیری هستند.


 
نگرانی از نحوه اطفا حریق در میدان قدیمی
 
 کارشناسان حوزه شهرسازی نگران چگونگی اطفا حریق هستند. به اعتقاد آن‌ها در تمامي ايستگاه‌های آتش‌نشانی می‌بايست يک كارشناس ميراث فرهنگي براي زمان وقوع بحران حضور داشته باشد تا نیروهای آتش نشانی بدانند، چگونه برای حفظ بناهای تاریخی اقدام کنند.

به گفته آن‌ها هر بنايی با توجه به ويژگی‌ها، نوع مصالح، نوع كاربری و ... طرح‌های پيشگيری و مديريت مختص به خود را دارد و نيروی ميراث فرهنگي بايد با دانش كافی با بنا مواجه شود.

روایت دوم از زبان عضو شورای شهر تهران
 
موضوعی که حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران هم به آن اشاره می‌کند.

او یکی از شاهدان این حادثه است. نظری درباره جزییات این حادثه به اسکان نيوز می‌گوید: آتش‌سوزی از در ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد و کنار ایستگاه آتش‌نشانی شماره یک اتفاق افتاد که خوشبختانه در همان دقایق اولیه سه دستگاه بالابر به همراه ماشین‌های آب‌پاش و دیگر امکانات لازم از چهار ایستگاه در محل حاضر شدند.

او ادامه می‌دهد: میدان حسن‌آباد یکی از میادین بسیار فاخر تهران است معماری و طراحی بسیار چشم‌نوازی دارد. متأسفانه بخشی از این میدان ازامشب  دچار حریق شد که البته آتش با همت آتش‌نشانان اطفا شد و دیگر خطر جدی این ضلع میدان را تهدید نمی‌کند. اما عمده نگرانی‌های ما حجم و میزان آب به کار رفته برای اطفای حریق است که ممکن است موجب ریزش ساختمان شود. هرچند به گفته فرمانده میدان، خطر ریزش مهار شده اما به نظر می‌رسد که آسیب زیادی به این بخش میدان تاریخی وارد شده و احتمالا خسارت وارد آمده باتوجه به تاریخی بودن میدان و نیز ارزش بنا، بالاست و لازم است برای مرمت این اثر تاریخی مبلغ قابل توجهی هزینه شود.

نظری با بیان این‌که  این میدان به لحاظ تاریخی و میراثی بسیار با ارزش است، می‌گوید: ما در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی پس از برآورد هزینه توسط شهرداری،   مرمت آن پیگیر می کنیم و امیدوارم هرچه زودتر، لایحه آن نیز به همراه گزارش دقیق حادثه به شورا ارایه شود تا زودتر شاهد مرمت و فعالیت دوباره این جداره از میدان باشیم. فضاهای اینچنینی که هم واجد زیبایی‌های بصری هستند و هم واجد ارزش تاریخی، باید بیشتر در اختیار عموم مردم و گردشگران قرار گیرد و لازم است تا با همکاری بخش خصوصی، مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با مشوق‌های ممکن، کاربری فرهنگی داشته باشد تا این‌گونه خطرها نیز کاهش یابد.

شورا پیگیر مرمت میدان حسن آباد

یکی دیگر از اعضا شورای شهر که پس از انتشار خبر آتش‌سوزی در میدان حسن آباد حاضر شد، احمد مسجدجامعی بود. او در حاشیه حضورش در اطفا حریق میدان حسن‌آباد به خبرگزاری ایسنا گفته است: ظاهرا آتش‌سوزی از یک دفتر اسناد رسمی آغاز شده و به دلیل آن که سقف گنبدهای میدان شیروانی است و از چوب دو لایه استفاده شده، حریق کاغذ و چوب باعث افزایش و سرعت گرفتن سرایت آتش به همه طبقات شده است.
 
وی با بیان این‌که خوشبختانه دقیقا در میدان حسن‌آباد ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد و بلافاصله آتش‌نشانان به اطفای حریق می‌پردازند، می گوید: میدان حسن‌آباد یکی از میادینی است که به طور کامل سبک معماری آن از قدیم تاکنون باقی مانده و باید هر چه سریع‌تر پروسه مرمت و بهسازی این میدان آغاز شود.
 
مسجدجامعی با بیان این‌که می‌بایست شکل تاریخی این میدان حفظ شود، یادآوری می‌کند: در شورای شهر پیگیر مرمت این میدان خواهیم بود.

آن‌چه از میدان حسن آباد نمی‌دانیم

تاریخچه این میدان قدیمی را که مرور کنیم می‌رسیم به یک باغ که   متعلق بوده به  ميرزا يوسف آشتيانی‌. وی بعد از گسترش يافتن تهران، آن منطقه را به نام پسرش، حسن، حسن آباد نامگذاري كرد كه اين وجه تسميه نامگذاری حسن آباد است.

هر چند كه قبل از آن اين محله به هشت گنبد معروف بود. در حسن آباد چهار ساختمان به شكل قرينه توسط قليچ باقليان تحت نظارت معمار و مهندس برجسته ارمنی تبار لئون تادوسيان به سبك معماري غربي ساخته شده است.

پس از فوت آشتيانی، ورثه اين ملك را تكه‌تكه كرده و به مردم فروختند، به طوري كه فقط در دل محله مسكونی حسن آباد دو چهارراه كوچكی از آن باقی ماند. پس از تغيير سلطنت قاجاريه، پهلوی اول آن چهارراه را به ميدانی دايره شكل به شعاع 45 متر و مساحت حدود 6500 متر بنا كرد و درپی بازسازی بناهای اين ميدان، يكي از ساختمان‌های قرينه چند طبقه آن تخريب و به جايش بانك ملی با نما شيشه‌ای ساخته شد كه درپی بازسازی مجدد در جلوي ساختمان نوين بانك، سازه‌ای نمايشی شبيه همان سازه‌های قرينه‌ای ساخته شد تا تماميت فضا معماری آن تا حدی بازگردد.

 ميدان حسن آباد پس از پيروزي انقلاب به ميدان 31 شهريور تغيير نام داد اما دوباره به نام سابق خود «حسن آباد» بازگشت.  هشت گنبد مشهور اين ميدان جز آثار فرهنگي و باستانی ثبت شده‌اند.


میدان حسن آباد در آتش سوخت

آتش سوزی در میدان حسن آباد
   
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.