تعلل شهرداری همدان برای واگذاری خانه «پوستی زاده» به موزه خصوصی/ سرنوشت نامعلوم اشیا یک مجموعه‌دار همدانی

تعلل شهرداری همدان برای واگذاری خانه «پوستی زاده» به موزه خصوصی/ سرنوشت نامعلوم اشیا یک مجموعه‌دار همدانی
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در سال 95 در حالی از ماندگاری عتیقه‌های هزار میلیارد ریالی یک مجموعه‌دار، پیش از انتقال به شهری دیگر در همدان خبرداد که همچنان شهرداری با گذشت چند سال و نوشتن 18 قرارداد همچنان برپایی این موزه را در حالت تعلیق نگه داشته است.
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: ۲۱۷۳۲
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی-هر چند سازمان میراث فرهنگی مدعی است که مجموعه‌داری با عتیقه بازی فرق می‌کند و باید تلاش کرد که مجموعه داران آثارشان را از پستوها خارج کنند و آنها را در قالب موزه‌های خصوصی در دید عموم بگذارند اما در عمل هنوز موضوع مجموعه داری در بلاتکلیفی به سر می‌برد. عده‌ای آن را راهی برای ترویج حفاری غیر مجاز می‌دانند و عده‌ای دیگر آن را راه‌حلی برای حفظ آثار در داخل کشور و جلوگیری از خروج آنها.
 
در این میان علیرضا سهرابی مجموعه دار آثار هنری و تاریخی همدان بیش از 4000 قطعه آثار تاریخی- هنری دارد و این روزها از همه کس دلسرد شده است. چرا که روزگاری او آثار نفیس خود را درون کارتن نگهداری می‌کرده و کسی هم از وجود آنها مطلع نبوده است اما اینک سه چهارسالی است این موضوع رسانه‌ای شده و به او وعده موزه و ویترین نمایش آثار داده‌اند اما اینک در بروکراسی اداری و اما و اگر سهرابی خسته از همه آمد و شدها همچنان بلاتکلیف است.
 
او که خود خوشنویس و اهل موسیقی است نخستین گالری خصوصی همدان را روز 31 مرداد ماه همزمان با آغاز هفته فرهنگی همدان با حضور هنرمندان برجسته کشور افتتاح کرده است. سهرابی حدود 1020 ساز را هم در مجموعه خود جمع آوری کرده است از سه تار ابوالحسن صبا و کمالیان،شکری دوره قاجار تا سه تار کسایی و تاج بخش و... سازهای مختلف شخصیت‌های موسیقیایی ایران که بالغ بر حدودا هزار قطعه می‌شود به گفته او مجموعه سازها در مقایسه با موزه اقاخان کانادا و موزه متروپولیتن بی‌نظیر و متنوع است.
او همچنین یکسری مهرهای دیوانی عقیق و سنگهای قیمتی شخصیتهای مذهبی و حکومتی از جمله ابوسعید و لطفعلی خان زند و پسر فتحعلی شاه و امام حسین را طبق ادعای خودش جمع آوری کرده است.
 
زمانی که قرار بود او به پیشنهاد مسوولان اصفهان برای ایجاد موزه اشیا تاریخی و ارزشمند از همدان به این شهر نقل مكان كند شورای شهر وقت همدان با توجه به این که او آثاری را با هزینه‌های شخصی از نقاط مختلف دنیا جمع آوری كرده بود در خواست کرد که با ایجاد موزه عتیقه در شهر همدان این اثار حفظ شود.
 
او که اصالتا اهل فامنین است و زمین‌های پدری خود را فروخته و هزینه خرید این آثار را متقبل شده است، از این رو ماندن در دیار خود را به رفتن ترجیح می‌دهد. براساس تصمیم گیری صورت گرفته قرار شد فرهنگسرای «پوستی زاده» جنب مسجد مرحوم آیت الله آخوند همدانی به این موزه این اثار تبدیل شود كه به لحاظ امنیتی به كلانتری محل نزدیك است ضمن اینكه به تپه تاریخی هگمتانه هم همجوار است.
 
قرار بود موزه اشیای عتیقه طبق تفاهم نامه مشاركتی بین شهراری و این كارشناس راه اندازی شود، ضمن اینكه سازمان یونسكو سالیانه پنج میلیارد ریال بابت تشكیل و نگهداری اشیای این موزه پرداختکند.
 
اما اینک پس از مدتها سرگردانی خبر رسیده که تنها سه دانگ از این فرهنگسرا به نگهداری این اثار تعلق می‌گیرد. یعنی حدود 250 مترمربع که اصلا جوابگوی اثار او نیست. این در حالی است که در سال ۹۴ با ورود شهردار همدان و شورای شهر و مدیرکل میراث فرهنگی و شورای تامین استان، این مسوولان مانع خروج اموال تاریخی- فرهنگی سهرابی از همدان به اصفهان شدند و مقرر شد طبق قوانین موجود در کتاب قوانین شهرداریها همدان موزه قابل تأملی برای حفاظت از این آثار برپا شود  و برای همدان 2018 مورد بازدید عموم قرار گیرد اما این موضوع از سال ۹۴ تا ۹۸ در حالت بلاتکلیفی است.
 
سهرابی یکبار در دهه هفتاد تجربه تلخ دزدیده شدن اموالش را چشیده است. او از این موضوع شاکی است که با رسانه‌ای شدن مجموعه‌اش، دیگر نگهداری آنها در خانه به صلاحش نیست. از سویی او نگران است با مردنش این مجموعه بین وراث تقسیم و تکلیفش نامعلوم باشد.
 
او حتی حاضر است پول خرید خانه پوستی زاده یا معاوضه آن با خانه‌اش را هم انجام دهد. چرا که معتقد است بهترین جا برای نگهداری آثار همان خانه پوستی‌زاده است. او می‌خواهد با خرید خانه، این ملک و آثار موزه‌اش را وقف مردم همدان کند.
 
مسوولان که آن روزها وعده‌های رنگارنگ به او داده‌اند سبب شده‌اند تا او برای خرید ویترین‌های متناسب خانه پوستی زاده اقدام کند و 30 میلیون تومان هزینه پرداخت کند اما همچنان آرزویش محقق نشده است. او نگران خرید مکان موزه نیست نگران تأمین امنیت آن است برای همین خانه پوستی زاده را بهترین گزینه می‌داند.
 
حال شهرداری همدان با این پرسش جدی رو به رو است که چرا هیچ تلاشی برای نگهداری اموال فرهنگی- تاریخی نمی‌کند و به قولش وفا نکرده خانه پوستی زاده را برای تبدیل به موزه تحویل نمی‌دهد.چرا مسوولان شورای شهر، میراث فرهنگی و شورای تأمین پیگیری این موضوع را برای حفظ آثار همدان جدی نمی‌گیرند.

اگر این فرد مورد تأیید آنها است چرا به وعده‌شان برای ایجاد یک موزه خصوصی که قرار است اثارش وقف مردم همدان باشد عمل نمی‌کنند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
سحر
خدا باعث و بانی اینکه نمیزارن موزه بزنه رو لعنت کنه