کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سرنوشت سازی حاشیه‌ها در حادثه محمودآباد

ایرنا , 22 مرداد 1398 ساعت 12:11


اسکان نیوز: حادثه‌ محمودآباد که چهار زخمی و هشت بازداشتی هم داشت، بر اساس آنچه تاکنون دو طرف ماجرا بازگو کرده‌اند، نه از یک اختلاف ملکی دیرینه، بلکه از حاشیه ای برخاست که سایه افکندنش بر متن با نگاه به قوانین و مقررات و تنها با اندکی صبوری اجتناب‌پذیر بود.

اختلاف ملکی میان پایگاه نیروی هوایی در منطقه بیشه کلای محمودآباد با مالک یا مالکان زمینی از زمانی که با یکدیگر همسایه شدند، وجود داشت ولی تا قبل از روز حادثه تقریبا کمتر کسی به استثنای مسئولان پایگاه و ذی‌نفعان طرف مقابل از این ماجرا خبر داشتند. علت آن هم مشخص بود؛ اختلاف به پرونده قضایی با شکایت دو طرف تبدیل شده بود تا از هرگونه حاشیه سازی پرهیز شود.

شواهد و قرائن نیز نشان می‌دهد که دو طرف پرونده از رای صادره دستگاه قضایی هم رضایت داشتنند، چون سیر قانونی طی شده و حالا به مرحله اجرا رسیده بود. شاید تا روز حادثه حتی مسئولان استان مازندران و شهرستان محمودآباد هم از جریان و جزئیات پرونده اطلاعی نداشتند. این وضعیت به خاطر سیر آرام و بدون تنش پرونده طی چندین سال چندان هم جا تعجب ندارد. مهمترین دلیل برای طی مسیر بی تنش نیز ماهیت تقریبا خصوصی پرونده بود.

حادثه محمودآباد اما چنان حاشیه پررنگی بود که به محض رسانه ای شدن به یک سوژه داغ رسانه‌ای و فضا مجازی تبدیل شد و چنان متن اصلی را تحت‌الشعاع قرار داد که تقریبا کمتر کسی در باره آن پرس و جو یا اطلاع‌رسانی کرد. این حادثه به همه چیز از زمین‌خواری گرفته تا مقاومت در برابر آزاد سازی حریم دریا  ربط داده شد تا اصل ماجرا همچنان زیر غباری از شایعات و شنیده ها و گفته های مبهم مدفون باقی بماند.

نگاه از نزدیک 

ماجرا اختلاف ملکی میان پایگاه نیروی هوایی در بیشه کلا و بخش خصوصی بیشتر از یک دهه سابقه دارد. به گفته اهالی محل و آن‌چه که از پرونده موضوع روایت می‌شود اختلاف عمدتا بر سر دو قطعه زمین بوده است؛ یک قطعه زمین حدود ۴۰۰ متر مربعی متعلق به پایگاه نیروی هوایی داخل حریم شهرک قصردریا که باید به مالکش برگشت می خورد و قطعه بزرگتری از زمین که گفته می‌شود ۶ هزار متر مربع است و در حریم پایگاه هوایی قرار داد که متعلق به فرد یا افرادی است.

پس از شکایت دو طرف به دادگاه، قرار بر این شد که زمین پایگاه هوایی پس از جانمایی به پایگاه برگردد و زمین طرف مقابل هم با جانمایی و هماهنگی به خودشان برگشت بخورد.

بر اساس آن‌چه که اهالی شهرک منطقه می‌گویند و اظهارات دادستان نظامی مازندران نیز آن را تائید می‌کند، جانمایی برای زمین داخل محوطه شهرک که متعلق به پایگاه هوایی است حدود دو هفته پیش با حضور ضابطان قضایی انجام شد و روز شنبه ۱۹ مرداد هم قرار بود جانمایی برای زمین در اختیار پایگاه هوایی و بازگرندانش به مالکان اصلی انجام شود که به بروز حادثه انجامید.

اطلاعیه‌ای که روابط عمومی ارتش روز یکشنبه ۲۰ مرداد منتشر کرد، نشانی می‌دهد که مسئولان پایگاه نیروی هوایی در بیشه کلا روز شنبه پس از حضور ضابطان قضایی برای ابلاغ و اجرا حکم، نکاتی را در باره ضرورت فراهم شدن شرایط اجرا حکم با توجه به نظامی بودن منطقه یادآوری می کنند که تبدیل به صورتجلسه می شود و سپس ضابطان قضایی محل را ترک می‌کنند.

همین اطلاعیه و همچنین گفت‌وگوهای انجام شده با شاهدان عینی هم حاکیست که درگیری پس از ترک محل توسط ضابطان قضایی رخ می‌دهد. چگونگی آغاز درگیری و افزایش تنش منجربه شلیک گلوله توسط ماموران پایگاه مشخص نیست و موضوعی است که قرار است در تحقیقاتی در این باره جریان دارد.

براساس اعلام معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استاندار مازندران، در پی این حادثه هشت نفر از هر دو طرف درگیر دستگیر شده‌اند که تحقیقات از آن‌ها در جریان است. همچنین چهار نفری که بر اثر تیراندازی زخمی شده بودند در بیمارستان بستری هستند.

گزارش روابط عمومی ارتش هم حاکیست که بر اثر سنگ پرانی‌های طرف مقابل، چهار سرباز هم از ناحیه سر مجروح شدند.

بازگشت آرامش به بیشه کلا

حادثه بیشه کلا به علت این که به طور کامل از حاشیه موضوع اصلی ایجاد شده بود، در همان ساعات اولیه پایان یافت و آرامش به این منطقه برگشت.

مشاهدات روز دوشنبه  نشان می دهد که روال عادی زندگی در منطقه جریان دارد و آن‌چه که بیش از همه مردم منطقه را بهت زده کرده، بروز حادثه به قول خودشان بر سر «هیچ و پوچ» بوده است. آن‌ها معتقدند که اختلاف ملکی چندین ساله با صدور حکم قضایی و پذیرش آن توسط دو طرف حل شده بود و بروز حادثه به طرز قابل توجهی برای آن‌ها غیرقابل باور است.

البته حرف و حدیث‌های حاشیه‌ای هم وجود دارد مانند این که نیروی هوایی بازگرداندن زمین به مالکان را به عدم ساخت‌وساز در آن موکول کرده است چون معتقدند که بلندمرتبه‌سازی در این زمین، باند پرواز پایگاه هوایی را دچار مشکل می‌کند. 
 


کد مطلب: 22005

آدرس مطلب :
http://www.eskannews.com/news/22005/سرنوشت-سازی-حاشیه-ها-حادثه-محمودآباد

اسکان
  http://www.eskannews.com