وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

همراهی مدیریت شهری با سوداگران مسکن/ سیاست‌های دولت گذشته اتلاف منابع بود

همراهی مدیریت شهری با سوداگران مسکن/ سیاست‌های دولت گذشته اتلاف منابع بود
پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب: ۲۳۳۸
Share
  • وزیر راه و شهرسازی می‌گوید به دلیل همراهی مدیریت شهری با سوداگران مسکن، دو میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد در حالی که سیاست دولت، خانه‌دار شدن مسکن اولی‌ها و بازسازی بافت فرسوده به جای ساخت مسکن در بیابان است.

اسکان نيوز: عباس آخوندی پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که رییس جمهوری رکود را فقط در بخش مسکن می‌داند، افزود: بازار مسکن یکی از بازارهایی است که بیشترین دستکاری در آن شده است.
 
وی ادامه داد: من آمارهای سال ۹۵ را مرتب به مردم گزارش کردم و اعتقادم بر این است که به دلیل همکاری و اعتمادی که مدیریت شهری با سوداگران داشته‌اند، بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار از ثروت ملی سرگردان مانده است.
 
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: آخرین آمار مرکز آمار ایران در سال ۹۵ نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که اگر هرکدام از این خانه‌های خالی را سرمایه ‌ای به میزان ۱۰۰ هزار دلار حساب کنیم، می‌شود ۲۰۰ میلیارد دلار که با سیاست‌های اشتباه بر باد رفته است.
 
آخوندی با بیان این‌که این خانه‌ها بیشتر در مناطق شمال شهر وجود دارد، تصریح کرد: در منطقه یک تهران حدود ۱۰۰ هزار پروانه ساخت واحد مسکونی صادر شده و در مناطق دیگر شهر مانند مناطق ۴، ۵، ۲۲ و ۲ نیز به همین شکل است که نشان می دهد این سیاست ها کاملا غلط بوده است.
 
وی افزود: در کشور حدود ۱۹ میلیون بد مسکن وجود دارند که نشان می‌دهد که ثروت ملی ایران در جاهایی هزینه شده است که بهره‌وری از این ثروت حدود صفر است و نمی توانیم سیاست‌های دولت گذشته را ادامه دهیم؛ چون این سیاست فقط مبنی بر اتلاف منابع بوده است.
 
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تمام مسکن مهرهایی که در بیابان ساخته شده‌اند، طرفدار چندانی ندارند و بسیاری از آن‌ها خالی مانده است؛ بنابراین سیاست ما رفتن به سمت خانه‌دار شدن خانه اولی‌ها است. یعنی سیاست پس‌انداز مسکن، حمایت از خانه‌دار شدن خانه اولی‌ها است.
 
آخوندی با بیان این‌که در ابتدا دولت یازدهم وام مسکن حدود ۲۰ میلیون تومان بود، اظهار کرد: امروز در تهران حدود ۱۶۰ میلیون تومان وام می‌دهیم. بنابراین قدرت خرید خانه اولی‌ها و کسانی که خانه نداشته‌اند به شدت افزایش یافته است.
 
وزیر شهرسازی تصریح کرد: به‌جای این‌که برویم در بیایان خانه بسازیم، باید این سرمایه را در بافت‌های فرسوده و شهری سرمایه‌گذاری کرد. سیاست دیگر ما این است که باید برای افرادی که واقعا احتیاج به مسکن دارند، خانه‌ای تهیه کرد.
 
آخوندی گفت: بنابراین وقتی اصلاح مسیر کنید، باید مسیر سوداگرانه که مدت‌ها در کشور بوده را اصلاح کرد و اصلاح مسیر کار سختی است ولی فکر می‌کنم در این چهارسال موفق بوده‌ایم.
 
وی همچنین درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور نیز اظهار داشت: سیاست دولت نوسازی ناوگان ایران در حوزه‌های هوایی، جاده و ریلی است که بسیار فرسوده بوده؛ بنابراین برای ما امنیت مردم بسیار اهمیت دارد.
 
وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای گسترش سهم ایران از بازار منطقه نیاز داریم که ناوگان حمل و نقل را نوسازی کنیم و این موضوع باید انجام شود تا از مصرف سوخت بیشتر نیز بتوان جلوگیری کرد.
 
آخوندی تاکید کرد: در حوزه مسکن، اصلی ترین بحث، خانه‌دار کردن افراد فاقد مسکن است که باید آن‌ها را هدف قرار داد نه این‌که مانند شهرداری‌ها سوداگری در بخش مسکن را گسترش دهیم.
مرجع: خبرگزاری ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.