خانه تاریخی بچاری درآبادان تخریب شد

خانه تاریخی بچاری درآبادان تخریب شد
برخلاف تلا‌ش‌های میراث‌فرهنگی خوزستان و با تصمیم مالک، خانه بچاری آبادا تخریب شد. بر اساس اعلام نظر مسئولان میراث استان نرخ درخواستی مالک غیرواقعی و بسیار بالاتر از قیمت اصلی آن بود که براساس اصل ۴۴ قانون، دولت نمی‌تواند برای خرید این ملک با نرخ مورد نظر مالک عمل کند.
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: ۳۵۲۶
Share


اسکان نيوز: بنا تاریخی بچاری به رغم قرار داشتن در فهرست آثار ملی، چون جز املاک میراث‌فرهنگی نبود و ملک شخصی به شمار می‌رفت، مالک آن حکمی را از سوی دیوان عدالت اداری برای خروج ملکش از فهرست آثار ملی گرفت ضمن آن‌که حکم تخریب را نیز از شهرداری دریافت کرد.

سرپرست ادارات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرهای آبادان و خرمشهر ضمن ابراز تاسف از این موضوع، مالکیت شخصی بنا یاد شده را دلیل عدم توانمندی این اداره در ممانعت از تخریب این بنا خواند و گفت: پیشنهاد این اداره در تعویض ملک مذکور با زمینی معادل ارزش آن در منطقه‌ای دیگر از شهر به مالک، از سوی وی که مبلغ بیشتری را مطالبه داشت، مورد موافقت قرار نگرفت.

به گزارش مهر، سجاد پاک‌گهر افزود: نرخ درخواستی مالک غیرواقعی و بسیار بالاتر از قیمت واقعی آن بود که براساس اصل ۴۴ قانون، دولت نمی‌تواند برای خرید این ملک با نرخ مورد نظر مالک عمل کند.

به گفته وی مبلغ درخواستی مالک خانه بچاری از کل اعتبارات یک ساله استان خوزستان بیشتر است.

سرپرست ادارات میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرهای آبادان و خرمشهر گفت: متاسفانه موضوع تخریب بناهای تاریخی که مالک خصوصی دارند یک مشکل اساسی در کل کشور است که نیاز به توجه ویژه و اتخاذ تصمیمات کلی در سطح کلان دارد.

پاک‌گهر افزود: در زمان حاضر تنها پیشنهاد عملی برای جلوگیری از ادامه تخریب این بنا تاریخی توسط مالک، ورود بخش خصوصی به این موضوع است.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی می‌تواند در تعامل با مالک این بنا، ضمن خرید آن و کمک به جلوگیری از تخریبش، با همراهی و نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی این مکان را به مهمان سرا، هتل و یا رستوران سنتی تبدیل کند.

به گزارش خبرنگار مهر، خانه بچاری مربوط به دوره قاجاریه و حاکمیت شیخ خزعل در خوزستان است و در آبادان خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده است، این اثر در ۲۳ شهریور ماه ۱۳۸۳ به شماره ثبت ۹۹۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.