در استان قم انجام شد:

تشکیل کارگروه مخاطرات زلزله در استان قم

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: به علت واقع‌شدن شهر قم بر روی کمربند زلزله، گسل‌ها و حریم آن‌ها در قم مورد مطالعه مجدد قرارگرفته است.
چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: ۳۶۹۷
Share

اسکان نيوز: حسن صبوری از تشکیل کارگروه مخاطرات زلزله و لرزش‌های لایه زمین و ابنیه در استان قم خبر داد و گفت: به علت واقع‌شدن شهر قم روی کمربند زلزله، گسل‌ها و حریم آن در قم مورد مطالعه مجدد قرار گرفته است.

وی گسل و حریم گسل‌ها را در مناطق مسکونی مورد توجه قرارداد و افزود: متاسفانه بخشی از مناطق مسکونی استان قم در حریم گسل‌ها قرار واقع شده و باید هر چه سریع‌تر ساخت‌وسازها در این مناطق محدود شود.

به گزارش راه‌وشهرسازی قم، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم تهیه نقشه جدید گسل‌ها را در مرحله مشاوره اعلام کرد و گفت: طرحی که چند سال گذشته تهیه‌شده موردبازنگری و مشاوره مجدد قرارگرفته و به شورا عالی معماری و شهرسازی برای محدود کردن ساخت‌وسازها ارائه می‌شود.

وی با اشاره به مشکل فرونشست زمین در مناطق خشک کشور تصریح کرد: به علت بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در کشور، بحث فرونشست زمین در قم نیز مطرح بوده ولی متاسفانه عدد و میزانش هنوز مشخص نیست و این طرح در قالب یک طرح مطالعاتی به مرکز تحقیقات وزارت مسکن و شهرسازی ارائه‌شده است.

صبوری اعتبار طرح تحقیقاتی فرونشست زمین در استان قم را حدود ۶۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اعتبار این طرح تحقیقاتی از طریق استانداری تأمین‌شده و برای جلوگیری از آسیب‌های که به علت فرونشست زمین به ابنیه استان وارد می‌شود در دستور کار این اداره قرار گرفت است.

وی راهکارهای ارائه شده مشاوران را لازم‌الاجرا دانست و بیان کرد: باید هر چه سریع‌تر راهکارهای مشاورین طرح مطالعاتی فرونشست زمین و کارگروه مخاطرات زلزله و لرزش‌های لایه زمین و ابنیه به مرحله اجرایی رسیده تا بتوانیم قبل از وقوع هرگونه حادثه عملیات پیشگیری را انجام دهیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.