شجاع پوریان در گفت و گو با اسکان نیوز به این پرسش پاسخ داد

چرا شورای چهارم خواستار حذف اداره کل آموزش شهروندی شد؟

چرا شورای چهارم خواستار حذف اداره کل آموزش شهروندی شد؟
ولی‌الله شجارع‌پوریان : در سال 96، بودجه مصوب آموزش حقوق شهروندی 60 میلیارد تومان بود که در قالب ردیف‌های دیگر به 130 میلیارد تومان می‌رسید. اما معضل اصلی  نبود برنامه ای مدون و سیستماتیک برای تحقق اهداف این حوزه بود.
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: ۴۶۷۹
Share
اسکان نيوز: ولی الله شجاع پوریان عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که آموزش رفتارهای شهروندی در حوزه ترافیک و زیست‌محیط در همه این سال‌ها در حاشیه قرار داشته و باید احیا شود، گفت: هزینه کردها در این حوزه باید شاخص بندی و شفاف شود.

شجاع پوریان در گفت و گو با خبرنگار شهری اسکان نيوز با اشاره به این که رویکردهای نادرست و غیر کار شنایی در سال های گذشته مشکلات بسیاری را در حوزه مهم و موثر آموزش های شهروندی ایجاد کرده است، عنوان کرد: بدون شک این مشکلات باید آسیب شناسی و مرتفع شود.

او با تاکید بر این که موضوع آموزش شهروندی در نظام‌های آموزشی کشورهای مختلف دارای اهمیت زیادی است، خاطرنشان کرد:  برای مثال در انگلستان، اختیارات لازم برای ارائه مدل‌های مختلف آموزش شهروندی در مدارس داده شده و تلاش می شود به عنوان برنامه درسی ثابت، دانش‌آموزان را به صورت شهروندانی فعال تربیت کنند.همچنین ژاپن در سال 1947  قانون بنیادین آموزش و پرورش با تاکید بر حقوق شهروندان را تصویب کرد.

این عضو سابق شورای شهر تهران با بیان این که در جوامع توسعه یافته بر موضوع آموزش تاکید زیادی می شود اظهار کرد: یونسکو مهم ترین عامل توسعه را « آموزش» می‌داند و با این تجارب جهانی و الگوهای موفق به نظر می رسد رویکرد ما درقبال این موضوع باید اصلاح و تغییر کند. 

حذف اداره کل آموزش های شهروندی؛ درخواست شورای چهارم

شجاع پوریان ادامه داد: در شورای چهارم متاسفانه برخی از همکاران به دلیل عملکرد غیرقابل دفاع این اداره کل خواستار حذف آن بودند، چرا که هزینه‌کرد اداره کل آموزش شهروندی را با خروجی و برآیند آن سازگار نمی‌دانستند، درحالی که اگر نگاه بخشی به این حوزه نداشته باشیم باید بپذیریم ابتدا ذهنیت مسئولان و سیاستگزاران را نسبت به مقوله آموزش شهروندی باید تغییر کند. 

او گفت: شهرداری به عنوان نهادی که بعد از مدرسه بیشترین تعامل را با شهروندان دارد می‌تواند زنجیره آموزش را تکمیل کند. نهادهایی مثل خانوده، مدرسه و رسانه ها از دیگر اجزای این زنجیره هستند. انتقاد تعدادی از اعضای شورای چهارم نسبت به نحوه عملکرد در این حوزه بود. در واقع اصل موضوع آموزش شهروندی ضرورت و اهمیت بسیار دارد.
شجاع پوریان با بیان این که آموزش سرمایه‌گذاری برای آینده است، عنوان کرد: آموزش شهروندی در زمره هزینه ها قرار نمی‌گیرد که به دنبال کم کردن اعتبارات آن باشیم.

تزریق 130 میلیارد به حوزه آموزش های شهروندی بدون برنامه

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به این که در سال 96، بودجه مصوب این مجموعه 60 میلیارد تومان بود که در قالب ردیف‌های دیگر به 130 میلیارد تومان می‌رسید، خاطرنشان کرد: اما معضل اصلی  نبود برنامه ای مدون و سیستماتیک برای تحقق اهداف این حوزه بود. این در شرایطی است که همین بودجه که به نسبت اعتبارات دیگر بخش های شهرداری کم بود نیز مورد انتقاد برخی از اعضای شورای دوره چهارم قرار داشت و خواهان حذف بودجه آن مجموعه بودند در حالی که مثلا در شهرداری اصفهان، بودجه مربوط به حوزه آموزش شهروندی رشد حدود 70 درصدی داشت.

 او ادامه داد: همچنین بر اساس تبصره 37 بودجه مصوب شهرداری 3 درصد از مجموع اعتبارهای شهرداری تهران در تمام معاونت‌های باید صرف آموزش شود که در حال حاضر این مصوبه عملیاتی نشده و نتیجه آن مشکلات و معضلات زیادی است که شهروندان در حوزه محیط زیست، حمل و نقل، آلودگی هوا و غیره دارند.

شجاع پوریان گفت: برای برون رفت از این معضل باید از ظرفیت رسانه ملی، آموزش و پرورش و فناوری‌های جدید آموزشی استفاده شود، در غیر این صورت با اقدامات کلیشه ای مانند چاپ بروشور و نصب بیلبورد و امثالهم تغییری معنادار در حوزه آموزش های شهروندی محقق نمی شود. 

آسیب آموزش شهروندی از موازی کار دستگاه ها

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما با نهادهای متعدد موثر که فعالیت  فرهنگی می‌کنند  در کشور  و شهرداری مواجه هستیم. تعداد این نهادها از ده‌ها دستگاه  تجاوز می‌کند، اما خروجی و برون داد آن مطلوب وقابل دفاع  نیست و حتی در برخی از حوزه‌ها هیچ کاری انجام نمی شود. موضوع مهمی که در حوزه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران باید مدنظر قرار گیرد پرهیز از موازی کار و تقسیم کار حساب شده نهادهای متولی حوزه فرهنگ است.

او با اشاره به این که ماموریت شهرداری می‌تواند تمرکز بر همین موارد مغفول مانده باشد، تصریح کرد: آموزش رفتارهای شهروندی در حوزه ترافیک و زیست‌محیط در همه این سال‌ها در حاشیه قرار داشته و باید احیا شود. درضمن نباید فراموش کنیم آموزش شهروندی موضوعی نیست که در یک پروسه کوتاه مدت نتیجه دهد. شهروندان باید ازسنین کودکی آموزش داده شوند تا در سنین بزرگسالی خود را ملزم به رعایت قوانین و مقررات شهروندی بدانند.

شجاع پوریان در پاسخ به انتقادها در مورد عملکرد اداره کل آموزش های شهروندی گفت:  اینکه انتقاداتی درباره عملکرد اداره کل آموزش شهروندی وجود دارد بخشی از آن متوجه همین خطای استراتژیک است که به دنبال اهداف کوتاه مدت هستیم در حالی که ما باید بر روی نسل‌های آینده سرمایه‌گذاری کنیم و نتیجه عملکرد تصمیمات در این حوزه شاید در دهه آینده خود را نمایان کند؛ از این رو انتظار می‌رود رویکرد شورای شهر و مدیریت شهری جدید تقویت این مجموعه و افزایش بودجه و اعتبار دراین زمینه باشد و البته با شاخص‌بندی و شفاف‌سازی درباره عملکرد و نحوه هزینه‌کرد بودجه نیز به ابهامات و انتقادات موجود پاسخ داده شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۲
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
جبیره
درود بر دکتر شجاع پوریان واقعا بیانات عالی به حق و جای تامل بسیار دارد
خسرو
سپاس از بيانات دكتر شجاعپوريان،مورد مغفول مانده دراين مدت در شهرداري تهران بخصوص اداره حراست آن حقوق شهروندي است