منظر روستایی کردستان؛ فرصت­‌ها و چالش­‌ها

منظر روستایی کردستان؛ فرصت­‌ها و چالش­‌ها
معماری بومی روستاهای کردستان همانند معماری بومی تمامی مناطق جهان تجلی­گاه قرن­‌ها تلاش و تجربه مردمانی است که با هدف دستیابی به آسایش، از تمامی پتانسیل‌های موجود و در دسترس منطقه خود، استفاده بهینه کرده است.
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: ۴۹۲۶
Share
اسکان نيوز: این نوع از معماری به دلیل عجین شدن با شرایط زیست افراد جامعه، نمونه بارزی از تفکر پایدار در طراحی معماری محسوب می­‌شود.

البته باید در نظر داشت که در سنجش و قیاس آن، با انواع دیگر معماری در سایر نقاط ایران و جهان مجموع شرایط اقلیمی زمین‌­ساختی، اقتصادی و سیاسی نیز تاثیرگذار بوده و نباید نادیده گرفته شود.

منیب طالبی در رابطه با معماری روستاهای استان، اظهار کرد: اصلی‌ترین عامل در شکل دهی به تیپولوژی فرمی روستاها در کردستان شرایط توپوگرافی و اقلیمی منطقه است.

وی افزود: روستاهای مناطق کوهستانی و کوهپای‌ه­ای آن‌چنان که در منطقه اورامانات قابل مشاهده است تفاوت قابل توجهی با روستاهای واقع در مناطق مسطح و دشتی استان کردستان دارند و این امر نیز اجتناب ناپذیر است چون راه­حل دیگری نیز وجود نداشته است.

این کارشناس ارشد معماری عنوان کرد: در بسیاری دیگر از مناطق کوهپایه­ای ایران و جهان نیز نمونه­‌هایی از معماری پلکانی را می­‌توان مشاهده کرد. این نوع خاص از معماری(معماری پلکانی) به دلیل ایجاد ظرفیت‌های بصری و شکل دهیِ منظرِ روستاییِ غنی، زمینه­‌ساز توسعه و توجه به منظر روستایی روستاهای اورامانات شده است.

وی تصریح کرد: همان طور که قبلا اشاره شد تیپولوژیِ فرمی روستاهای منطقه اورامانات در بسیاری دیگر از مناطق ایران نیز مشاهده می‌­شود اما به دلیل وجود رشته­ای از روستاها با این خصوصیات و همچنین بکر ماندن طبیعت به لحاظ گردشگری نسبت به مناطق دیگر استان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

طالبی با اشاره به این‌که این مسئله با دو پیش فرض می‌تواند مورد تحلیل قرار گیرد، ادامه داد: توجه به برخی روستاها به عنوان قطب گردشگری سبب بی‌توجهی با سایر روستاها شده و بنابراین دو پدیده عمده مهاجرت روستاییان و تغییر ناموزون و غیر اصولی منظر روستاها را به همراه خواهد داشت، که در هر دو حالت نیز تبعات نامناسبی به همراه دارد.

وی افزود: از طرف دیگر نیز در چند سال اخیر در برخی دیگر از روستاهای گردشگری که بیشتر مورد توجه هستند روند تغییر و تحول در تکنیک­‌های ساخت و حضور سرمایه­‌گذاران در حوزه گردشگری و به کارگیری ضرایب تراکم­ نامتعارف سبب تغییر ناموزون و غیر منطقی منظر برخی از روستاها و شهرهای بومی و پلکانی منطقه شده است.

طالبی بیان کرد: این به معنای مخالفت با به روز شدن فضاهای روستاها نیست چون اصولا فضای معماری و شهری باید با مقتضایات زمانی و مکانی عصر خود هماهنگ باشد در غیر این صورت خود زمینه­ساز شکل­گیری بحرانی جدید خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که تغییرات باید به شکلی تدریجی و در بستری از روند منطقی تغییرات اجتماعی و فرهنگی به وقوع بپیوندد در غیر این صورت تعارض ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: روند احیا و حفظ منظر روستاها به عنوان یک ایده جهانی در حل مشکلات و معضلات شهری صرفا تغییر ساختار کالبدی و فیزیکی نیست بلکه تغییر نگرش اساسی افراد جامعه به نحوه زیست در محیط است.

این کارشناس ارشد معماری یادآور شد: در حقیقت حفظ منظر روستاها بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌­های فرهنگی و اجتماعی آن امکان‌پذیر نیست و به نظر می­‌رسد این موضوع، چالش اصلی پیشروی مسئولان است که باید بیش از پیش به آن بپردازند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.