ثبت سفالگری شهرضا در فهرست میراث ناملموس کشور

ثبت سفالگری شهرضا در فهرست میراث ناملموس کشور
رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرضا از ثبت هنر سفالگری شهرضا به عنوان نخستین اثر این شهرستان در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد.
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: ۴۹۶۴
Share
اسکان نيوز: محمدحسن شبانی  اظهار کرد: هنر سفالگری یکی از کهن‌ترین هنرهای بشری است که در شهرضا نیز دارای سابقه طولانی است.

وی ادامه داد: ویژگی‌های منحصر به‌فرد و سابقه طولانی هنر سفالگری در شهرضا باعث شد تا اخیرا شهرضا به عنوان شهر ملی سفال معرفی شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی شهرضا گفت: سفال شهرضا سابقه 700 ساله دارد و سفال و سرامیک شهرضا به خارج از کشور صادر می‌شود، ویژگی‌های تمایز دهنده و مشخصه‌های اصلی سفال شهرضا در طرح‌ها، نقش‌ها و رنگ لاجوردی خاص سفال شهرضا است.

شبانی اظهار کرد: لعاب سفال شهرضا آن را از سفال همدان تمایز می‌دهد، رنگ آبی فیروزه‌ای سفال شهرضا مختص به خود است که با آبی فیروزه‌ای سفال همدان تفاوت دارد.

وی گفت: با آماده‌سازی پرونده‌های مربوطه، با همکاری اداره کل میراث اصفهان و پیگیری در سطح ملی، سفال شهرضا در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

رییس اداره میراث‌فرهنگی شهرضا تصریح کرد: ثبت سفال شهرضا در فهرست میراث ناملموس زمینه جذب اعتباراتی برای برگزاری همایش‌های مختلف، تخصصی کردن هنر سفالگری در شهرستان و رونق صادرات را فراهم خواهد کرد.

شبانی گفت: ثبت سمنوی سنتی و هیات سنگ زن شهرضا در فهرست میراث ناملموس نیز در دست پیگیری است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.