عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان:

سیاست‌های غلط سازمان برنامه‌وبودجه باعث تضعیف مهندسان مشاور شد

سیاست‌های غلط سازمان برنامه‌وبودجه باعث تضعیف مهندسان مشاور شد
سیاست‌های اشتباه سازمان برنامه‌وبودجه باعث شده که حرفه مهندسان مشاور روزبه‌روز ضعیف‌تر و بخش مولد و تولیدکننده فکر از رده فعالیت‌ها خارج شود و در آستانه اضمحلال و نابودی قرار بگیرد.
شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: ۵۳۰۴
Share
  • سیاست‌های اشتباه سازمان برنامه و بودجه باعث شده که بخش مولد و تولیدکننده فکر از رده فعالیت خارج شود.
  • هاشم‌زاده‌همایونی معقتد است که ایجاد بدنه متورم در بخش دولتی هنوز هم ادامه دارد و تمامی منابع را از ‌بین می‌برد.
  • متاسفانه مسئولان تعریف مشخص و روشنی از جایگاه مهندسان مشاور ندارند.
  • بی‌توجهی به تقویت و رشد نیروی انسانی متخصص کشور را وارد یک چرخه عقب‌افتادگی مداوم می‌کند.
  • کپی‌برداری‌های غلط فرایند توسعه کشور را به مخاطره انداخته‌ است.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: اتخاذ رویکردهایی همچون کاهش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه شهری از لحاظ کمی‌وکیفی، تحمیل شرایط سخت و ناعادلانه در قراردادها و... باعث تضعیف و در نهایت نابودی فرصت‌های شغلی دانش‌بنیان در واحدهای مهندسان مشاور کشور شده است و این‌گونه اقدامات در نهایت پایداری نظام اشتغال دانش‌بنیان را با خطر جدی مواجه می‌سازد.

مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی، عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاوردر گفت‌وگو با اسکان‌نیوز با تاکید بر این‌که مهندسان مشاور و کارشناسان همکار آنان در تخصص‌های گوناگون نیروی فکری، ثروت معنوی و انسانی کشور محسوب می‌شوند، اظهار کرد: هر کشور با حفظ، تقویت و رشد نیروی انسانی متخصص در مسیر توسعه قرار می‌گیرد و در غیر این صورت وارد یک چرخه عقب‌افتادگی مداوم می‌شود.

هاشم‌زاده‌همایونی از سیاست‌گذاری‌های اخیر در عرصه مهندسان مشاور در تمامی رشته‌های تخصصی و انتقاد کرد و گفت: در گام اول باید تعریف مشخصی از جایگاه مهندسان مشاور وجود داشته باشد که متاسفانه این تعریف و اهمیت برای بسیاری از مسئولان روشن نیست و در عمل با انواع فشارها باعث از بین رفتن و تحلیل این نیروی فکری می‌شوند.

در طی 50 سال اخیر یک بدنه کارشناسی بسیار قدرتمند در مهندسان مشاور تربیت و رشد کرده بودند که در حال حاضر در مرز اضمحلال و نابودی قرار دارد و این خسارت  علاوه بر این‌که در آینده‌ای نه چندان دور کشور را با مشکل مواجه می‌کند، خسارت وارده دیگر قابل جبران نخواهد بود.

برای اندک حق‌الزحمه‌ای به هر گونه کرنش در مقابل کارفرمایان تن می‌دهند

عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور بر این باور است که سیاست‌های اشتباه سازمان برنامه و بودجه باعث شده که حرفه مهندسان مشاور روزبه‌روز ضعیف‌تر و بخش مولد و تولیدکننده فکر از رده فعالیت‌ها خارج شود و تبدیل به حرفه‌ای گردد که باید برای اندک حق‌الزحمه‌ای به هر گونه کرنش در مقابل کارفرمایان تن دهد و منزلت و کرامت خود را به منظور  دریافت حق و حقوق قانونی خود خدشه‌دار کند.

هاشم‌زاده‌همایونی ضمن تاکید بر این‌که سازمان برنامه و بودجه باید در قبال  اضمحلال نیروی انسانی ارزشمند کشور پاسخگو باشد، گفت: به عنوان نمونه 90 درصد بودجه کشور، بودجه جاری و زیر 10 درصد به نام و در عمل شاید 5درصد بودجه کشور به حوزه عمرانی اختصاص یافته و این به معنای نابودی نیروی انسانی ارزشمند کشور است.

 این در حالیست که در تمام دنیا و کشورهای پیشرفته و حتی آمریکا که این آقایان از آن‌جا الگوبرداری می‌کنند، بیش از چهل درصد بودجه یا از طریق بودجه فدرال و یا از طریق بودجه ایالت‌ها تامین می‌شود و بخش بزرگی  از این بودجه‌ها هم به تحقیق و توسعه تعلق می‌گیرد. ولی متاسفانه دولت مردان ایران با کپی‌برداری‌های غلط فرایند توسعه کشور را به مخاطره انداخته‌اند و مطمئنا خسارت نابودی نیروی انسانی که در مهندسان مشاور تجربه‌اندوزی کرده‌اند، در آینده بسیار عظیم خواهد بود ضمن آن‌که حفظ این نیرو نیازمند بودجه‌های آن‌چنان اندکی است که در مقابل بریزوبپاش‌های دولت تقریبا هیچ است.

هاشم‌زاده‌همایونی در عین حال معقتد است که ایجاد بدنه متورم در بخش دولتی که هنوز هم ادامه دارد تمامی منابع را از ‌بین می‌برد و متاسفانه سازمان برنامه و بودجه در این رابطه هم هیچ برنامه‌ای ارائه نداده که چگونه می‌خواهد این بدنه سنگین که تمام منابع را می‌بلعد سبک کند و از سوی دیگر از آن‌جا که زورش هم به نهادهایی خاص که بودجه‌های سنگین از دولت دریافت می‌کند، نمی‌رسد، تنها جایی که امکان فشار بر آن باقی می‌ماند، بخش عمرانی و نیروی انسانی مهندسان مشاور است که صدایش در جایی شنیده نمی‌شود.

هاشم‌زاده‌همایونی خاطرنشان ساخت: به عنوان یک شهرساز این سئوال را از مجموعه دولت و بخش شهرسازی و وزارت راه و شهرسازی دارم که آیا متوقف کردن فرایند توسعه ملی و شهری، که شروع آن از طرح‌های توسعه ملی و محلی است، با بهانه آن‌که منابع نداریم، صحیح است  و این‌که خسارت دوره فطرت در متوقف شدن طرح های توسعه، در آینده چقدر است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.