تجمع مهندسان در اعتراض به مصوبه نظام مهندسی

تجمع مهندسان در اعتراض به مصوبه نظام مهندسی
دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴
ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: ۵۴۱
Share
  • جمعی از فارغ‌التحصیلان ناپیوسته مهندسی دانشگاه‌های سراسر کشور، مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.
اسکان نيوز: فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی به دلیل آخرین مصوبه وزارت راه و شهرسازی مبنی بر منع شرکت در آزمون نظام مهندسی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته تجمع کردند.

این تجمع اعتراضی به دنبال آخرین مصوبات كميسيون هم ارزي رشته‌ها و تبصره 2 ماده 7 قانون نظام‌مهندسی و كنترل ساختمان مبنی بر نوع پروانه اشتغال به كار (اعم از اصلي يا مرتبط) بر اساس عنوان مدرك تحصيلي دانشگاهي، از دفتر سازمان‌هاي مهندسي و امور بين‌الملل وزارت راه و شهرسازي برگزارشده است.
 
یکی از مهندسان معترض گفت: پیش‌تر برای فارغ‌التحصيلان رشته‌های اصلي و مرتبط با مهندسي بر اساس نظر كميسيون هم ‌ارزي رشته‌ها، شرایط شرکت در آزمون فراهم شد تا بتوانند پروانه اشتغال به كار مهندسي دريافت کنند. این مراحل از طریق گذراندن واحدهاي درسي مصوب كميسيون هم ‌ارزي رشته‌ها جهت تطبيق با رشته‌های اصلي مهندسي انجام می‌شود و پس‌ازآن می‌توان نسبت به صدور پروانه اشتغال به كار مهندسي اقدام کرد.
 
وی ادامه داد: به‌ این‌ترتیب متقاضياني كه واحدهاي درسي را مطابق آنچه اعلام‌شده بود گذراندند، مي‌توانستند درخواست صدور يا تمديد پروانه اشتغال به كار مهندسي کنند. این در حالی است که اکنون برای مهندسانی که قصد دارند ارتقای پايه بگیرند، علیرغم داشتن سابقه کار امکان شرکت در آزمون و دریافت پايه پروانه اشتغال به كار وجود ندارد.
 
یکی دیگر از معترضان نیز در اعتراض به اشکالات متعدد مصوبه که آن را بدون پایه و اساس علمی و تخصصی دانست،گفت: مهندسی که با رشته مکانیک خودرو ،کارشناسی ناپیوسته حرارت سیالات را در همان زیرشاخه گذرانده به این بهانه که مکانیک خودرو زیرمجموعه صنعت محسوب می‌شود و با برچسب کاردانی غیر مرتبط و حتی داشتن صلاحیت عضویت در سازمان، از ارتقای پایه و تمدید پروانه منع شده است.
 
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این نوع اقدامات به دلیل افزایش مدرک مهندسی و کمبود فرصت‌های کاری صورت می‌گیرد، افزود: تمام وعده‌های داده‌شده برای اصلاح این مصوبه و شرایط مهندسان نیز به‌صورت شفاهی بوده و سرانجام اجرای این مصوبه تنها محرومیت مهندسان از آزمون نظام‌مهندسی است.
 
این مهندس با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به‌هیچ‌عنوان دراین‌باره پاسخگو نیست، اضافه کرد: شرایط این مصوبه همانند سیلی از جمعیتی است که از سر ناچاری به سمت دره‌ای روانه شده و به بهانه‌های مختلف در حال سقوط هستند.
 
وی در ادامه گفت: کسانی که دارای پروانه اشتغال به کار هستند و قصد شرکت در آزمون را داشته‌اند، علیرغم عضویت چندساله و پرداخت مبالغ شهریه آموزشی و گذراندن 76 واحد، اکنون حق شرکت در آزمون را ندارند، این در حالی است که همه ما پروانه نظام‌مهندسی داریم اما امکان دریافت ارتقای پایه گرفته‌شده است.
 
این مهندس عضو سازمان نظام‌مهندسی اظهار داشت: همه مسئولان و اعضای هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی نیز با اظهار بی‌اطلاعی مسئولیت را از گردن خود ساقط می‌کنند و به نظر می‌رسد که حاضر به پذیرفتن عواقب آن نیستند حال‌آنکه باید طبق قانون برای عمل نکردن به خلف وعده رسیدگی به این موضوع و رفع مشکلات مصوبه پاسخگو باشند.
 
این معترض با بیان اینکه اکنون ورودی‌های جدید هم که حدود5 هزار نفر از شاغلان هستند بیکار شده‌اند، گفت: ممانعت از آزمون  ارتقای پایه برای ما مهندسانی که از طریق آزمون سراسری پذیرفته‌شده‌ایم، سه سال تعهد برای عضویت در سازمان و گذراندن یکی دو سال زمان برای قبولی در آزمون و بعد هم انتظار برای دریافت پروانه اشتغال به کار است و اکنون رد صلاحیت ما چه معنی دارد. اگر قرار بر این بود که تا مقطع تحصیلی کاردانی متوقف شویم عضو سازمان کاردان‌ها می‌شدیم. پس علت مخالفت با پیشرفت تحصیلی و ارتقای پایه پس‌ازاین همه سابقه کاری برای چیست.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۸۴
منتشر شده : ۴۲
در صف انتظار : ۳۵
غیر قابل انتشار : ۷
 
 
مهندس عمران
تقاضای لغو مصوبه را دارم
سید علی
سلام به دوستان هم درد خودم واقعا در حق فارالتحصیلان کارشناسی ناپیوسته اجحاف شد خدا از سر باعث وبانی اش نگذره
omran
مصوبه غیر قانونی است باید رییس جمهور لغو کند
مهندس
سلام، رییس جمهور حقوق دان جناب دکتر آیت الله حسن روحانی، مصوبه 430 وزارت محترم راه و شهرسازی بر خلاف قانون اساسی ( اصل 169 و 4) میباشد! بنده و سایر دوستان چندین نامه به سایت ریاست جمهوری ارسال کرده ایم، متاسفانه کسی پیگیری نمیکند، شما بعنوان رییس جمهور بایستی اشخاصی را در وزارت خانه قرار دهید که حداقل قانون اساسی را رعایت کنند و باعث ناراحتی 5000 نفر مهندس و خانواده هایشان نشود، لذا از شما بعنوان یک شهروند میخواهم عاملان تصویب این مصوبه مغایر عقل، و فقه، و قوانین میباشد را ماخذه کنید! یا علی
عمرانی
اگر لغو نشه، کسی به تدبیر و امید رای نمیده
چرا وزیر راه و شهرسازی مصوبه مخالف قانون اساسی اصل 169 وضع کرده؟؟ بایستی پاسخگو باشه
قابل توجه وزیر محترم راه و شهرسازی و جناب آقای دکتر روحانی،
اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین از پایه های حقوق به شمار می رود. به گوانه ای که این اصل در حقوق خصوصی ، حقوق جزاء‌ حقوق عمومی وحتی در اسناد بین المللی به عنوان وسیله اثبات حق از اهمیت خاصی برخوردار است. عدم رعایت این اصل در رویه قضائی دادگاههای مدنی ، جزائی اداری نیز به عنوان مبنایی جهت کنترل قضائی وابطال اقدامات ناشی از نقض اصل به شمار می رود وچنانچه مراجع قضائی تالی در روند رسیدگی به دعاوی اعم از مدنی ، کیفری ، اداری مرتکب بی توجهی نسبت به اصل مبحوث فیه شوند مراجع قضائی عالی که نظارت عالیه بر عملکرد ومراجع تالیه دارند موظف اند در جهت نقض رأی صادره وصدور حکم مقتضی دایر مداراصل معمول دارند علاوه بر توجه به این اصل در بعد داخلی حقوق ایران ودربعد بین المللی قواعد ناظر براین اصل لزوم احترام به آن را همواره مورد تأکید قرارداده است.رییس جمهور محترم با توجه به تعاریف فوق، مصوبه وزارت راه و شهرسازی بایستی کان لم یکن تلقی شود، متشکرم
ناپیوسته عمران
سلام، واقعا جای تاسف داره! قبل از رفتن به دانشگاه رفتم وزارت راه و نظام مهندسی پرسیدم که، آیا بعد از تحصیل پروانه میدید؟ گفتند بله نظارت و طرح میدیم!! منم رفتم دانشگاه!! الان که مراجع کردم میگن که وزارت راه قانون تصویب کرده که، نمیتونم پروانه بگیرم!! الان من جواب خانواده و خودمو چی بگم؟؟بهتر نبود از اول میگفتید که به ناپیوسته پروانه نمیدن!!! منم میرفتم یه رشته دیگه مثل حقوق میخوندنم!! هر کجا بگید شکایت کردم! مجلس، ریاست جمهوری، وزارت راه و.... ولی کسی پاسخ نمیده!! ماشین ندارم! خونه ندارم، حالا مدرک مهندسی منم باطل کردن! درود بر وزارت راه و شهرسازی ، درود بر دکتر اخوندی وزیر محترم راه وشهرسازی، درود بر دولت تدبیر و امید
ساختمان
سلام! همه مهندسان عزیز به سایت ریاست جمهوری و بازرسی شکایت بفرستند
دروغگو با دروغ خودش سه چیز به دست میآورد : 1.خشم الهی براو .اهانت به خودش از طرف مردم 3.سرزنش و نکوهش فرشتگان نسبت به او .

میزان الحکمه جلد 3 صفحه 2678 حدیث 1746 !
بنام خدا، قبل از ورود به دانشگاه من از وزارت راه سوال کردم که اگر غیر مرتبط در رشته عمران ادامه بدهم مشکلی وجود دارد؟ جواب داد نخیر! برای اطمینان بیشتر از نظام مهندسی دو استان اردبیل، و گیلان هم سوال کردم، پاسخ یکی بود (( شما میتوانید پروانه اشتغال اخذ کنید)) من هم رفتم کاردانی به کارشناسی عمران مدرک گرفتم . حالا میگویند نمیشود مصوبه جدید اجازه عضویت و اخذ پروانه را نمیدهد!نمیدانم دلیل این مصوبه چیست! کاش قبلا به من می‌گفتند که نمیتوانم پروانه بگیرم! (2 سال کاردانی + 2.5 سال کارشناسی ناپیوسته +3 سال انتظار برای ثبت نام نظام مهندسی در مجموعه 7.5 سال )) واقعا ازمجموعه دولت محترم بخاطر مصوبه اخیر تشکر و قدردانی میکنم .که امید را در ما زنده کرد
رییس جمهور محترم جناب آقای حجت السلام دکتر حسن روحانی، تقاضای لغو مصوبه وزارت راه و شهرسازی به مورخه 24-5-94 را داریم ( جمعی از جمعیت 5000 نفری کارشناسان ناپیوسته)
مکانیک
با سلام، قاعده قبح عقاب بلابیان که قاعده ای عقلی است و بر طبق آن کیفر دادن بدون بیان آن ناپسند است مبین لزوم رعایت این اصل است که متاسفانه وزارت راه شهرسازی با رعایت نکردن قاعده عقلی قبح عقاب و اصل ( اصل چهارم) و اصل 169 قانون اساسی تخطی کرده و باعث خسران بیش از 5000 نفر مهندس ناپیوسته و به تبع آن خانواده های مهندسان گشته که چنین مصوبه ای که بصورت آشکار قانون اساسی را نقض کرده است که دون شان یک وزارت خانه میباشد ، و از بدیهیات علم حقوق و فقه میباشد .
ناپیوسته ساختمان
رییس جمهور محترم، بایستی به فکر مهندسان ناپیوسته باشه، و نگذاره که وزارت راه و شهرسازی قوانین را عطف بماسبق کنند، واز حق 5000 مهندس دفاع کنه
eee
با سلام و عرض ادب محضر مدیریت سایت و دوستان، واقعا چرا باید یک وزیر بر خلاف قانون اساسی عمل کنه و تعداد کثیری را به درد سر بیاندازه! اگر این کار ( تصویب مصوبه) عمدی هست بایستی وزیر محترم راه و شهرسازی دکتر اخوندی مجازات شود و اگر این مصوبه سهوی است بایستی سریع لغو کنه و معذرت خواهی کند ! دوستان از طریق دیوان اقدام کردند و به زودی نتیجه مثبته حاصل میشود انشالله! ولی بر پیشانی وزارت راه و شهرسازی (مخصوصا دکتر اخوندی وزیر محترم )تخطی از قوانین ثبت میشود
عمران ناپیوسته
با سلام، محضر رییس جمهور محترم جناب روحانی !ماده 4 قانون مدني در بيان قلمرو قانون در زمان مي گويد :‌
« اثر قانون نسبت به آتيه است وقانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد مگر اينكه در خود قانون مقررات خاصي نسبت به اين موضوع اتخاذ شده باشد »
اين حكم كه از ماده 2 قانون مدني فرانسه اقتباس شده حاوي دو قاعده مهم است 1- قانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد :‌ يعني ، قانون فقط بر وقايعي حكومت مي كند كه پس از وضع آن روي داده است وآنچه در زمان اقتدار قانون سابق رخ داده تابع همان قانون است وتغيير قوانين نسبت به اعمال گذشته اثر ندارد.
2- اثر قانون نسبت به آتيه است : يعني قانون جديد همينكه قابل اجراء‌ شود برتمام امور حكومت مي كند وقانون سابق سلطه خويش را از دست مي دهد
بي اثر بودن قانون نسبت به گذشته مطلق نبوده وقانوني كه كيفيت وطريقه مطالبه حق ثابت را از غير به وسيله محاكم قانوني تعيين مي نمايد وتغييري در ماهيت حق نمي دهد عطف به ما سبق مي شود وعطف به ماسبق نشدن مربوط به قانوني است كه متضمن بيان ماهيت حق واساس روابط اشخاص است با يكديگر و مبين امور موجد حق ورافع آن است عطف به ما سبق نمي شود امثله براي قانون شكل قوانين جزائي است ومثال قانون موضوع قانون مدني است ،رییس جمهور محترم احتراما به استحضار می‌رسانم با تصویب مصوبه وزارت راه و شهرسازی بشماره 430_27882 _ 94/5/25 تعداد کثیری از مهندسان ناپیوسته از عضویت در سازمان نظام مهندسی محروم گشته اند، در مصوبه قبلی مهندسان ناپیوسته اجازه عضویت داشتند ولی در مصوبه جدید فوقالذکر با رعایت نکردن قوانین با توضیحات داده شده فوق باعث عطف بماسبق شدن قوانین گشته اند و عملا به مهندسان زیان وارد شده است، لهذا از جنابعالی درخواست لغو و مواخذه عاملان این مصوبه که بر خلاف قانون میباشد را خواستارم،متشکرم
omran
بسمه تعالی. تقاضای لغو مصوبه غیر قانونی وزارت راه و شهرسازی و استیضاح وزیر محترم بعلت تخطی از قانون اساسی اصل 169 را از نمایندگان مجلس خواستاریم،
از رییس جمهور میخواهم اگر خود را پاسدار و حافظ قانون اساسی میداند به ندای قانونی و بحق هزاران مهندس بیکار پاسخ دهد! یا حق
ماه آینده ثبت نام نظام مهندسی شروع میشه! بخاطر مصوبه غیر قانونی نمیتوانیم امتحان شرکت کنیم! ننگ بر قانون شکن
جناب دکتر روحانی رییس جمهور معزز، همان گونه که ما صدای شما را شنیدیم و به لیست شما رای دادیم! شما هم ندای ما مهندسان را بشنوند و وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آخوندی قانون شکن را برکنار کنید و دل مهندسان را شاد کنید
سلام
انتقاد یک نماینده از خلاف قانون بودن بخشنامه تعلیق عضویت ۵هزارنفر از اعضای نظام مهندسی
سرویس صحن
نماینده مردم آستارا از خلاف قانون بودن بخشنامه وزارت راه مبنی بر تعلیق عضویت ۵ هزار نفر از مهندسان عضو نظام مهندسی انتقاد کرد http://www.icana.ir/Fa/News/300463
سلام،وزارت راه و شهرسازی با مصوبه جدید خودش باعث عدم عضویت 50.000 مهندس در نظام مهندسی میشود! مصوبه بر خلاف ماده 4 قانون مدنی هست، الان 1 ساله مصوبه لغو نشده
مهندس ناپیوسته ساختمان
من بعنوان مهندسان پیوسته بخاطر مصوبه غیر قانونی وزارت راه وشهرسازی چندین نامه به وزارت راه و ریاست جمهوری نوشتم، پاسخی دریافت نکردم! انشالله به پاس زحمات دولت تدبیر و امید در پای صندوق رای جبران خواهم کرد
مهندسان
بسمه تعالی رییس جمهور محترم لطفا با لغو مصوبه مهندسان ناپیوسته را خوشحال نمایید
مصوبه را ابطال کنید!
سامان
با سلام.
امروز 30/3/95 بار دیگر تجمع اعتراضی صورت گرفت.
این بار در جلوی ساختمان دیوان عدالت اداری تهران.
این مصوبه ظالمانه مشکلات زیادی را برای مهندسان بوجود آورده و از اشتغال آنها جلوگیری میکند.
این کار خلاف ماده 24 بهبود کسب و کار است.
ایمان
لطفا مصوبه را لغو نمایید.
civil
تقاضای استیضاح رییس جمهور محترم بخاطر رعایت نکردن قانون اساسی و لغو نکرد مصوبه وزارت راه، و عدم کفایت وزیر و شخص خود رییس جمهور برای اشتغال برای بنده و امسال بنده را توسط نمایندگان شجاع مجلس را دارم
yaser
این همه هزینه و وقتی كه گذاشتیم، مملكت گل و بلبه، بیخود نیست بیش از ده هزار نفر در سال تحصیلی 2015 از امریكا ویزای تحصیلی گرفتن و رفتن
نام
جناب آقای دکترروحانی وآخوندی وتمامی وجدانهای بیدار:به خاطراحترام به خون میلیونهاانسانی که درزلزله هاکشته شده اندواحترام به جان ومال مردم واحترام به علم ودانش روزمهندسی به آیین نامه های جدیدمقررات ملی ساختمان که براساس روش به روزشده ضرایب بارومقاومت وحالات حدی نهایی است.کسانی راکه قبل ازسال1390 براساس روش خطرناک وقدیمی مجازدرس خوانده اندوتمام محاسباتی که خوانده اندفولاد50صفحه وبتن 25صفحه است که درسایت موجوداست.راحذف کنید.وبالجبازی حق ماکارشناسان ناپیوسته راکه مدرکمان براساس آیین نامه جدیداست وبه روزرسانی شده ونرم افزارروزمهندسی راهم دردانشگاه آموخته ایم وفولادوبتن ومهندسی زلزله و تحلیل سازه و...حداقل هرکدام 20 منبع داردو500 صفحه است وبهترین اساتیدسازه دردانشگاه آزاددرس خوانده ایم وهزینه زیادی خرج کرده ایم رابالغومصوبه کمیسیون هم ارزی رشته هامورخ25/5/94برگردانید.....جان مردم درخطراست
نام
باسلام درخصوص انتخابات بااین مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته هامورخ25/5/94ازسوی نظام مهندسی ووزارت راه وشهرسازی آقای روحانی مطمین باشیدکه دیگررای نخواهیدآوردچون مراکه یک مهندس عمران هستم و20سال سابقه کاردارم بااین مصوبه لغوپروانه کردیددرحالی که مدرک من براساس آیین نامه جدیدمقررات ملی به روزرسانی شده است وهمچنین تمام واحدهای جبرانی راپاس کرده ام......خوب حالااینکه ما5000نفرهستیم والان من صدنفراهل خانواده ام هستندوهمه شاهدمستقیم وهرکدام ازآنهاصدنفرفامیل ودوست وآشناوهمینطوربه صورت نمایی بزرگترمیشودووقتی ازمن میپرسندکه توکه مهندس عمران هستی چرابیکاری میگویم تقصیرآقای روحانی است که به من پروانه اشتغال نمیدهدوهمین حرف ساده باعث میشودکه نظرتمامی آنهاعوض شودبه صورتی که شماقادرنخواهیدبودباصدتابرجام یاباهیچ قدرت رسانه ای وحتی پول وهیچ ابزاردیگری دوباره رای بیاوریدومردم چیزی راباورمیکنندکه باچشمشان میبینند...حتمادرموقع را ی گیری این مطلب راخواهیددید...یادتان باشدتوابع نمایی باسرعت بیشتری بزرگترمیشوند...مادربزرگم همه جارادرعرض یک ثانیه پرمیکند
نام
به خداقسم اگه کسی ازحالابه بعدکسی به بچه های ناپیوسته کوچکترین توهینی بکنه درهرپست ومقامی که باشه به سزای اعمالش خواهم رساند
عمید
تقاضای ابطال مصوبه غیر قانونی را داریم
نا پیوسته عمران
نظر به لغو کمیسیون صدها مهندس بیکار امیدوارتر خواهند شدبه آینده ما باید حق خودمونو بگیریم حق گرفتنی است نه دادنی.
نام
من یه مهندسم پس آبروی من پروانمه من پروانه اشتغالمومیخوام من ازسازمان نظام مهندسی کارنمیخوام من فقط سندشخصیتمووهویتمومیخوام .من دیگربااین مصوبه احساس حقارت میکنم.من زیرباراین مصوبه له شدم.دیگه هیچی برام نمونده.آقای دکترآخوندی سندهویتموبه من برگردون
پدرام
بسمه تعالی
من یه مهندس ناپیوسته عمران هستم
این همه درس خوندیم الان پروانه نمیدن!
اول میگفتن که پروانه میدن، الان میگن نمیدیم،
این همه هزینه کردم، با پول وام رفتم دانشگاه، بخاطر بی پروانه شدن ازدواجم هم بهم خورد، الانم بیکارم،
واقعا که، این چه زندگی هست،
عمران
با سلام
تقاضای ابطال مصوبه غیر قانونی علیه مهندسان ناپیوسته را دارم
نا پیوسته مکانیک
سلام بر همه دوستان
بنده تازه متوجه شدم که محروم شدیم
حالا چکار کنیم؟ از رییس جمهور محترم تقاضا کردین که حذف کنه؟
مهندس برق
بسمه رب شهدا
رییس جمهور محترم تقاضای ابطال بخشنامه را داریم
ممد
سلام، سریعا بایستی مصوبه لغو بشه
مهندس عمران
من تازه متوج اين مثوبه شدم
واقعا" متاسفم از اين مصوبات تخيلي اين همه درس خونديم آخرش ميگن مدركت اعتبار نداره
مهندس عمران
لطفا" اعتراض خود را به آدر زير ارسال نماييد
http://sabt.saamad.ir/isamad/showCaseRegistration.do