معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان‌غربی:

مرمت پل تاریخی باراندوز ارومیه 400 میلیون تومان هزینه در برداشته است

مرمت پل تاریخی باراندوز ارومیه 400 میلیون تومان هزینه در برداشته است
معاون میراث‌فرهنگی، اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: برای مرمت پل باراندوز تاکنون 400 میلیون تومان هزینه شده است.
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب: ۵۵۸۹
Share
اسکان نيوز: محمد فتحی درخصوص مرمت پل تاریخی باراندوز اظهار کرد: بمنظور مرمت پل تاریخی باراندوز ارومیه تاکنون از محل اعتبارات استانی و ملی بیش از 400 میلیون تومان هزینه شده که پیش‌بینی می‌شود برای اتمام عملیات مرمت 250 میلیون تومان نیز هزینه شود.

وی گفت: پل باراندوز دردهه 70 به طور کامل مرمت شده بود ولی بدلیل عدم بسترسازی مناسب در سال 93 تخریب شد که با پیگیری اعتبارات لازم برای مرمت این پل و با تخصیص بخش اول اعتبارات آن،عملیات مرمت از سال 95 آغاز شده و مرمت پل ادامه دارد.

فتحی ادامه داد: جریان شدید آب رودخانه باراندوز موجب کندی عملیات مرمتی طی سال شده است.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی در خصوص مراحل مرمرت و اقدامات انجام شده توسط این اداره کل، تصریح کرد: بخش‌های اصلی پل پی‌سازی و بسترسازی شده و براساس الگوهای تاریخی و مستندات موجود، بازچینی پل مذکور انجام شده است.

وی با بیان این‌که روند عملیات مرمت پل باراندوز در حال انجام است اظهار کرد: اجرای طاق اصلی و پایه‌های سنگی پل انجام شده است و اجرای عرشه پل باقی مانده که در حال انجام است.

فتحی با اشاره به وجود کارخانه شن و ماسه در اطراف پل باراندوز بیان کرد: با مکاتبات انجام شده از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی استان، مقررشده که تا 500متر از بالادست و پایین دست رودخانه برداشت شن و ماسه انجام نشود تا بستر این پل تاریخی دچار تغییر و ریزش نشود.

پل رودخانه باراندوز ارومیه در مسیر جاده اشنویه و در 18 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان قرار گرفته و با 6 دهنه یکی از پل‌های مهم و زیبای استان به شمار می رود.

این پل در سال 79 با شماره 3476 به ثبت ملی رسیده است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.