در جلسه مشترك تعدادي از تشكلهاي صنفي مهندسي ساختمان مطرح شد:

بايد به دنبال بازگرداندن رأي اعضايمان باشيم

بايد به دنبال بازگرداندن رأي اعضايمان باشيم
چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴
ساعت ۰۳:۱۱
کد مطلب: ۵۶
Share
  • عصر روز چهارشنبه نمايندگان تعدادي از انجمنهاي صنفي مهندسي ساختمان در محل ساختمان مركزي اين انجمن در تهران در جلسه اي مشترك ابعاد مختلف ورود به جريانهاي انتخاباتي دوره هفتم سازمان نظام مهندسي را بررسي كردند.
 
به گزارش خبرنگار اسكان نيوز ، در اين جلسه پيرامون مباحثي چون  نحوه معرفي كانديداها از هر تشكل و انتخاب نهائي آنها، نوع ارتباط با اعضاي سازمان براي تبليغات انتخاباتي، جذب مهندسان جوان در انجمن ها و ... مطرح شد.

هاشم زاده به عنوان رئیس جلسه با تاکید بر این که مسئله مهم بسیاری از انجمنهای مهندسی ساختمان این است که آیا لازم است در این شرایط كه سازمان نظام مهندسی ساختمان دچار انواع مسائل و مشكلات و حتی فساد شده است، وارد فعالیتهای انتخاباتی شد یا نه ؟ گفت: مسئله مهم این است که بسیاری از انجمنها را به ادامه حضور در انتخابات و تلاش برای آینده کاری خود امیدوار کنیم و اين سازمان را به مسير  اصلی و صحيح  برگردانیم و در عین حال باید این افراد امیدوار شوند که با حضور و تلاش آنها شرایط موجود در نظام مهندسی اصلاح خواهد شد و جلوی بسیاری از مشکلات وزیاده خواهیهای فعلی گرفته می شود.
 

وی با بیان اینکه بسیاری از تشکلهای مهندسی  ساختمان اعتبار بالایی دارند و می توانند پتانسیل خوبی برای حضور در عرصه انتخابات و همراه کردن مهندسان جوان باشند، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از اعضا در این انجمنها و تشکلها به دلیل نوع عملکرد سازمان نظام مهندسی احساس نیاز برای داشتن پروانه نکرده اند و در این سالها بدون پروانه نظام مهندسی فعالیت کرده اند و به همین دلیل امروز هم نمی توانند در انتخابات شرکت کنند، مگر اینکه آنها را به عضویت و همراهی در انتخابات ترغیب کنیم.

هاشم زاده با بیان اینکه در این سالها ارتباط نظام مهندسی و انجمنهای مختلف  با مهندسان جوان و جویای کار بسیار کم بوده است، گفت: در این سالها با واسطه بی توجهی سازمان نظام مهندسی به مسائل صنفی و دغدغه های مهندسان بسیاری از مهندسان قدیمی و جوان قید همراهی و استفاده از خدمات این مجموعه را زده و منفعل شده اند و فارغ از مسئله انتخابات دوره هفتم باید تلاش کنیم برای زنده کرده سازمان نظام مهندسی افراد حرفه ای و خوشنام و ازبدنه مهندسی را به آن وارد كنيم.

وی افزود: اگر همه اعضا، اين سازمان را متعلق به خودشان بدانند و احساس نکنند مدیران آن تنها به فکر منافع شخصی خود هستند، شرایط سازمان نظام مهندسی تغییر خواهد کرد و با تصمیمهای شایسته مهندسان جوان هم به همکاری و عضویت در این مجموعه تمایل پیدا می کنند.

همچنين وی تاكيد كرد با توجه به شرايط مطلوب در دولت، امكان اثر گذاری  بر اين سازمان و رفع مشكلات انباشته شده به مراتب بيش از گذشته ميباشد.
 
همچنین در این جلسه مهندس جواد خوانساری عضو نايب رئيس هيات مديره سندیکای شرکتهای ساختمانی  با بیان اینکه از ابتدای شکل گیری سازمان نظام مهندسی همراه این سازمان بوده ام، گفت: بر اساس آمار غیر رسمی بیش از 100 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش ساختمان می شود اما مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی سهم اندکی از این میزان سرمایه گذاری دارند و بساز و بفروشها همه بازار را قبضه کرده اند.

وی با تاکید بر این نکته که باید با همفکری و شناسایی نقاط ضعف، اعضای منفعل را فعال کنیم، افزود: نتیجه عملکرد و توانمندی ما خودش را در وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران نشان می دهد و زندگی مردم در دست ما است.


همچنین در این جلسه جلال آزادی عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز، با تاکید بر اینکه در این برهه از زمان نباید زياد به موضوع فساد و یا تخلفات تاکید کرد زيرا كه به غير از فساد موجود، ما بايد برای مسائل و مشكلات حرفه مهندسی راه حل ارائه كنيم؛ گفت: انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز که من نماینده آنها هستم و بسیاری از انجمنهای دیگر به دنبال حل مشکلات حرفه ای  از طريق رفع موانع قانونی و ایین نامه ها  هستند.
 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر بیش از 80 درصد ساخت و سازهای تهران را بخش خصوصی اجرا می کند و در اختیار افرادی غیر از مهندسان معمار قرار دارد و همکاران ما برای کارهایی که در حوزه کاری خودشان است باید برگه خریداری کنند و مجوز را به هر قیمتی بگیرند. در عین حال گرفتن کوچکترین و کم متراژترین پروژه ها را به همکاران ما نمی دهند اما بزرگترین پروژه و بیشترین متراژهای کار را به شرکتها و گروه های خاصی می دهند که نمی توانند از پس آن برآیند.

وی همچنين گفت كه برای پروانه اشتغال به كار شركتهای با سابقه محدوديتهای زيادی قائل شده اند در صورتی كه  شركتهای حقوقی كه تجربه و يا امكانات لازم را ندارند به راحتی پروانه اشتغال ميگيرند.

وی در ادامه تاکید کرد  برای حل مشکلات باید همه اعضا هم قسم شوند و با همفکری نقاط ضعف و قوت را آشکار کنند.

آزادی با اشاره به انتخابات دوره قبل سازمان نظام مهندسی افزود: طبق آماری که همان زمان اعلام کردند حدود 8 هزار نفر در انتخابات شرکت کرده بودند و بیشترین میزان رای در دوره قبل 2 هزار رای بوده است. در مورد این دوره پیش بینی رقابت جدی تری وجود دارد و به همین دلیل باید در مورد تشکلها و انجمنها برای  جمع آوری رای بیشتر تلاش جدی تری صورت دهند .

وی همچنين تذكر داد كه اگر كانديداهای اين تشكل ها به هيات مديره سازمان راه يافتند، بايد به سياستهای اين تشكلها وفادار بمانند و به صورت يك تيم منسجم عمل كرده و منافع جمعی حرفه را در نظر بگيرند.
 
در ادامه این جلسه مسعود نورانی  رئیس هیات مدیره موسسه تحقیق و توسعه صنعت احداث  تاکید کرد که باید پس از این همه سال به دنبال راهکار برای جبران شرایط باشیم و آسیبهای موجود در سازمان نظام مهندسی و موارد دیگر مبتلا به آن را شناسایی کنیم.
 

وی ضمن تاکید به این نکته که باید حوزه نفوذ افراد منفعت طلب را در انتخابات پیش رو بگیریم، افزود: با همراه کردن تعداد بیشتری از اعضا و انجمنهای صنفی باید جلوی ورود این مدل از افراد به هیات مدیره جدید سازمان نظام مهندسی را بگیریم.

نورانی  با اشاره به تغییرات جدید در مورد مقرارت پروانه ساختمان در مورد مجری، گفت: همین موضوع یکی از تهدیدهای جدی جامعه  مهندسی بود که تاکنون نتوانسته ایم آن را اصلاح کنیم و به این ترتیب در مسائل جاری نظام مهندسی دچار آسیب و تاخیر هستیم.
 
در ادامه این نشست مهندس امیری فر رئيس هيات مديره موسسه تحقيق و توسعه صنعت احداث به وجود اختلاف میان اعضای نظام مهندسی و بدنه نظام مهندسی و انجمنهای صنفی اشاره کرد و گفت: هر انجمنی در درون خود نشریه ای تخصصی و داخلی دارد و می توانیم از این پتانسیل برای نزدیکی بیشتر اعضا به هم استفاده کنیم و در عین حال معرفی و تبلیغات داخلی داشته باشیم.

وی گفت: همه می دانند که عده ای از افراد، دلسوزی برای سازمان نظام مهندسی ندارند و در عوض برای پولی که در صندوق نظام مهندسی است خوابهای زیادی دیده اند و برای رسیدن به این صندوق خدا می داند که چه هزینه هایی که نمی کنند تا در انتخابات برنده شوند.
 
محمود مصطفی زاده، عضو سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مهندسان در این سالها از بدنه سازمان جدا شده اند و ارتزاقی از این مجموعه ندارند گفت: عمده این مهندسان به دلیل مشکلات و عملکرد سازمان نظام مهندسی پس از گرفتن پروانه دیگر ارتباطی با این مجموعه نداشته اند و به همین دلیل ترجیح می دهند در انتخابات آن هم نقشی نداشته باشند و ما باید همین روند را تغییر دهیم. در همه نقاط دنیا حضور در یک حزب و انجمن مایه مباهات و افتخار افراد است اما در ایران حضور در یک انجمن و سازمان صنفی یک مسئله پنهان و پوشاندنی است و افراد اعتقادی به این گروه ها و تاثیر آنها ندارند.

وی با بیان اینکه در سازمان نظام مهندسی ساختمان هم همانند بسیاری از سازمانها و نهادها افراد با قدرت، به ثروت رسیده اند گفت: بسیاری از مهندسان پس از سالها کار و کسب تجربه نیازی به سازمان ندارند و می توانند مستقل کارشان را پیش ببرند اما مهندسان جوان در این عرصه مشکلات زیادی دارند و این افراد آینده این جامعه و صنف را تشکیل می دهند و باید برای ادامه کار آنها در سلامت و رقابت پاک تلاش کنیم.

ايشان همچنين تاكيد كرد كه كانديداها فقط از طريق انجمنها و تشكل ها معرفی شوند و به اين انجمن ها پاسخگو باشند و همچنين بايد معشيت مهندسان جوان را در نظر داشته باشند.

در ادامه این نشست میثم عادلی راد، دبیر انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان هم با اشاره به شکاف عمیق به وجود آمده بین مهندسان جوان و قدیمی گفت: با سابقه ها معیشت مشخصی دارند در حالی که اکثریت اعضای سازمان را مهندسان جوان تشکیل می دهند و برای پروزه های جدید نیاز به تلاش بیشتر دارند. این جوانان عمدتا اطلاعی از مسائل حقوقی و قوانین ندارند و شاید در مسیری اشتباه قرار گیرند و با يك شعار و بيانيه شورانگيز تحت تاثير قرار ميگيرند به همین دلیل باید برای هدایت و آگاهی بخشی به این مهندسان جوان تلاش مضاعفی صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: در دوره پنجم انتخابات نظام مهندسی حدود 4 هزار نفر حضور داشتند و در  دوره ششم 6 هزار نفر شرکت کردند و اگر بتوانیم در این دوره تعدادی از انجمنها و رای اعضای آنها را با خود همراه کنیم می توانیم روند انتخابات را تغییر دهیم.
 
همچنین احمد رضا سرحدی  از فعالین صنفی در سازمان نظام مهندسی تاکید کرد که در حال حاضر بیش از 100 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی هستند و جامعه هدف ما تک تک این اعضا خواهند بود، گفت: همه این افراد یک حق رای دارند و باید بتوانیم نظر آنها را جلب کنیم.

وی با بیان این که در هر دوره از انتخابات نظام مهندسی افراد تغییر کردند و مشکلات باقی ماند و تنها شکل آنها را تغییر دادند گفت: بسیاری از مهندسان گوشه گیر و یا حتی بیکار شده اند اما ساخت و ساز شهر در دست دلالان و بساز و بفروشها افتاده و شهرداری هم از همین راه درآمد خود را به دست می آورد و پایش را به میان نمی آورد.
سرحدی با تاکید بر اینکه مشکل از عدم اطلاع کافی از وظایف و اختیارات و متن قانون شروع می شود گفت: اگر مهندسان به خصوص مهندسان جوان از جزئیات قانون نظام مهندسی اطلاع داشته باشند خواسته های غیر اصولی افراد و گروه ها را قبول نخواهند کرد و در عین حال تجربه و اعتبارشان را مفت و ارزان و غیر قانونی نمی فروشند.

وی همچنين در خصوص ارجاع كار نظارت اظهار كرد كه به دليل اجرای غلط اين موضوع، ارجاع كار با مخالفت روبرو شده.

سرحدی همچنين تاکید کرد كه ضمن توجه به مسائل روز و معشيت مهندسان، بايد به اهداف و آرمانها نيز نگاه كرد.

وی در خصوص اينكه تعدادی از اعضای هيات مديره، شهرستانهای اطراف تهران و دفاتر نمايندگی را تبديل به حياط خلوت خود كرده اند هشدار داد.
 
از سوی دیگر مهردادی عضو شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور به عنوان یکی دیگر از افراد حاضر  گفت: همه مشکلات قانون و اجرای آن توسط سازمان نظام مهندسی و تخلفات گسترده آن را می دانند اما به نظر می رسد مهمترین مسئله ما این است که سازمان نظام مهندسی دیگر یک سازمان صنفی نیست و در این شرایط منافع مردم و منافع ملی هم به خطر می افتد.

وی با تاکید بر اینکه که اگر به دنبال حل مشکلات صنفی و حقوقی و مشکلات درون سازمانی مهندسان برویم و خودمان را از درون قوی کنیم احتمال مشارکت و همراهی اعضا بیشتر خواهد بود، افزود: این مسائل صنفی از ابتدا مورد بی توجهی قرار گرفته و در این شرایط حق مردم در داشتن یک نمای زیبا و یا یک ساختمان سالم زیر سوال رفته است.

مهردادی افزود: قطعا همه افراد و رقبایی که در این عرصه حضور پیدا می کنند همین حرفها را خواهند گفت و همین شعارها را دارند اما باید در این میان طوری عمل کنیم که اعضا به ویژه مهندسان جوان احساس کنند این جریان قرار است شرایط را اصلاح کند.

جزایری، عضو انجمن صنفی مهندسان مشاور و معمار هم با اشاره به تعداد شرکت کنند گان در آخرین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی  گفت: رقم اعلام شده کمتر از 10 هزار نفر بود و باید از خودمان بپرسیم چرا از 100 هزار نفر این تعداد شرکت کرده اند و به عبارتی بپرسیم 90 درصد مابقی این جمعیت در کجا حضور دارند و آنها را به این عرصه برگردانیم.
 
در ادامه غلامحسین پردلی نايب رييس هيات مديره كانون فارغ التحصيلان دانشگاه شهيد بهشتی (ملی) نیز با تاکید بر اینکه شعارها و حرفهای زیادی در این سالها برای اصلاح شرایط مطرح شده که برای مهندسان تکراری است، گفت: خیلی ها برای انتخابات قول دادند و بعد همه چیز را فراموش کردند. وقت آن فرا رسیده که آسیب شناسی از عملکرد خودمان داشته باشیم تا بفهمیم چرا مهندسان صاحب صلاحیت محروم می شوند و در انتخابات برنده نمی شوند و افرادی بدون صلاحیت انتخاب می شوند.


وی با تاکید بر اینکه باید واقع گرا بود و در صورت هر تصمیمی به حضور در انتخابات با همین قوانین و شرایط پا به میدان گذاشت،  افزود: تغییر افراد در هیات مدیره اصلاح كافی نیست و باید شرایط را تغییر دهیم. اینکه به جای افراد حاضر، عده ای دیگر پشت آن میزها و صاحب اعتبارات آن صندوق شوند  چیزی را تغییر نمی دهد بلكه بايد سياستها و رويكردها تغيير كند.

پردلی افزود: سالهاست که به دلیل همین شرایط خواسته و ناخواسته مردم در مقابل مهندسان قرار گرفته اند. مردم دیگر اعتمادی به مهندسان ندارند و مهندسان هم اعتمادی به سازمان صنفی خود ندارند و باید با اصلاح شرایط این اعتماد را برگردانیم.
 
در ادامه نیز بیژن خطیبی ، نايب رئیس انجمن صنفی پیمانکاران تهران با تاکید بر اینکه باید برای ورود به عرصه انتخابات سازمان نظام مهندسی از میزان رای قطعی خودمان اطمینان حاصل کنیم، افزود: باید از تعداد انجمنها و اعضای آنها آمار مشخصی را داشته باشیم تا جامعه آماری ما شکل بگیرد و بدانیم با چه تعداد از اعضا مواجه هستیم و برای انها برنامه ریزی کنیم. وی همچنين با شعار دادن عليه فساد ادوار قبل نيز مخالفت کرد.
 
مهندس كامران گودرزی از افراد حاضر در جلسه نيز بيان داشت كه فقط روی اعضای خودمان نبايد تاكيد كنيم بلكه بايد روی تمام اعضای سازمان كار شود و با مشاركت و همت همه اعضا كار را به پيش ببريم و به فكر نجات حرفه مهندسی از دست دلالان و هوچی گران باشيم. وی همچنين رای ديوان عدالت در مورد "مجری" را زنگ خطر دانست.
 
مهندس ناصر نصير دبير كانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و همچنين جامعه مهندسان معمار ايران  گفت كه بايد يك منشور پايه برای حركت وجود داشته باشد و چگونگی جذب آرا را بررسی كنيم.
 
بر اساس این گزارش در پایان این مراسم تصمیم گرفته شد تا هر یکی از نمایندگان انجمنهای حاضر در این جلسه، تا تشکیل جلسه بعدی ادامه حضور و همراه خود با این برنامه ریزی را به طور رسمی اعلام کنند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
نام
وقتی نظام مهندسی نمی تونه از حق مهندسان دفاع کنه کی میاد رای بده.یه نگاه به نظام پزشکی بندازید با حقوق ماهی پنج میلیون مالیات نمی دن.اعضاشون رو قربانی وضع جامعه نمی کنند.مهندسا از یک کارگر دستمزدشون کمتر شده. در این مدت همه چیز سه یا چهار برابر شده اما تعرفه مهندسان رو ببینید مهندس بیچاره با خرج و تورم دو سال اینده با گذشت سه ماه از سال جدید همچنان با تعرفه سال قبلش بهش کار میدن . بیشتر مهندسا شغل دوم دارن یا بفکر ترک این همه مسئولیت با این درامد کم هستن چرا باید همه سود به جیب مالک بره و همه سختی و مسئولیت بر عهده مهندس باشه.شرم هم خوب چیزیه.