معاون استاندار کردستان:

افت آبهای زیرزمینی در قروه و دهگلان/مخالف انتقال آب کردستان هستیم

افت آبهای زیرزمینی در قروه و دهگلان/مخالف انتقال آب کردستان هستیم
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به افت شدید آب‌های زیرزمینی در دشت‌های قروه و دهگلان، گفت: ادامه این روند باعث می‌شود تا در این منطقه کویر درست شود.
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۲۱:۲۴
کد مطلب: ۵۶۴۰
Share
اسکان نيوز: امیر قادری در ادامه کارگاه آموزشی یک روزه تمرینی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کردستان که در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: بهره‌برداری درست از منابع طبیعی و فرهنگ‌سازی این مهم یکی از نیازهای ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مسائل آموزشی در راستای مدیریت بحران، گفت: ایران کشوری حادثه‌خیز است و شرایط خاص خود را دارد، در حوزه مدیریت بحران آموزش‌هایی که ارائه می شود باید خاص کشور ایران باشد، البته لازم است از تجربه جهانی استفاده شود اما باید بپذیریم مدیریت بحران، هم یک علم، هم یک فن و هم یک هنر است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: برگزاری کلاس‌های آموزشی در استان می‌تواند سطح آمادگی مدیران را در بخش‌های مختلف ارتقا دهد و آموزش‌ها باید حول برنامه‌هایی باشد که آثار و تلفات خسارات را به حداقل ممکن برساند.

وی با بیان این‌که استان کردستان شرایط خاصی دارد و برخی حوادث طبیعی است، عنوان کرد: اما وقوع برخی از حوادث ناشی از تصمیمات انسان‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که به اشتباه انجام و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

قادری افزود: به عنوان مثال اگر به مسائل زمین‌ساختی و تکتونیکی در نظام شهرسازی، در پهنه‌بندی‌ها و جهات توسعه شهرها و انتخاب کاربری‌هایی که برای شهرها انجام می‌شود، توجه نکنیم، در آینده قطعا به هنگام وقوع زلزله دچار مشکل خواهیم شد.

وی یادآور شد: سال‌ها است وزارت راه و شهرسازی از قراردادهای خاصی برای تهیه طرح‌های جامع و تفضیلی استفاده می‌کند و نیاز است این طرح‌ها مورد بازنگری جدی واقع شود.

معاون هماهنگی عمرانی استاندار کردستان به موضوع افت شدید آب‌های زیرزمینی به عنوان یک بحران واقعی در استان کردستان اشاره کرد و گفت: در شرایطی که در کردستان با مشکلات خاص این استان مواجه هستیم، دشت قروه و دهگلان بوی کویر می‌دهد و افت آب‌های زیرزمینی این منطقه را تهدید می‌کند.

قادری عنوان کرد: در این دشت حاصلخیز کشاورزی ۷۰ تا ۸۰ متر و در برخی نقاط بیش از این مقدار شاهد افت آب‌های زیرزمینی هستیم، اما وزارت نیرو به اشتباه تصمیم می‌گیرد آب استانی را به استان دیگر انتقال دهد.

وی با اشاره به روند نگران‌کننده افت آب‌های زمینی در بعضی از مناطق استان کردستان، افزود: به دلیل استقاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در این دشت و احتمالا انتقال آب‌های این منطقه به نقاط دیگر شاهد فرونشست زمین هستیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان یادآور شد: باید قبل از تصمیم به انتقال آب، اقدامات لازم در مبدا و مقصد این آب‌ها صورت بگیرد که یکی از این اقدامات اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی است.

قادری ادامه داد: در حالی که یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد و ۹۰۰ هزار هکتار آن قابلیت تبدیل به اراضی آبی را دارا است، اما در حال حاضر فقط ۱۳۵ هزار هکتار معادل ۱۲ درصد اراضی کشاورزی استان کردستان آبی است در حالی که متوسط کشوری در این زمینه بیش از ۴۰ درصد است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان کردستان در بخش کشاورزی، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر از تمامی این ظرفیت‌ها بهره‌برداری نمی‌شود و به همین دلیل لازم است که در این زمینه وزارت نیرو تخصیص منابع آبی بیشتری به استان را مورد توجه جدی قرار دهد.

وی اظهار کرد: اگرچه انتقال آب برای شرب از نقطه‌ای به نقطه دیگر، یک امر طبیعی و قابل پذیرش است اما باید از مسئولان وزارت نیرو پرسید آیا سازوکارهای لازم این موضوع فراهم شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: مسئولان وزارت نیرو بدانند مدیریت استان کردستان قاطعانه در مقابل تصمیم آنها مبنی بر انتقال آب خواهد ایستاد، چراکه این انتقال آب در آینده منجر به حوادث و بحران در سطح استان کردستان خواهد شد.

وی در ادامه به موضوع بافت‌های ناکارآمد و مسئله دار در شهرهای استان پرداخت و با اشاره به مشکلات جدی این بافت‌ها، گفت: این سکونتگاه‌ها با کوچکترین زلزله دچار معضل خواهند شد، ضمن آنکه برخی از ساخت‌وسازهای جدید مهندسی‌ساز هم که به دلیل عدم نظارت جدی مشکل دارند، قابلیت تبدیل به بحران را در آینده خواهند داشت.

قادری تشدید نظارت‌ها بر حوزه ساخت‌وساز را در استان کردستان مورد تاکید قرار داد و افزود: انتظار می‌رود که در این راستا تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی و حتی بخش خصوصی به خوبی وظایف و رسالت‌های کاری خود را اجرایی کنند.

وی با اشاره به تصویب سند توانمندسازی در دولت و ابلاغ آن به استان‌ها، گفت: فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها باید این سند را به درستی اجرا کنند و به گونه‌ای کار را ساماندهی کنند که شاهد حداقل خسارت‌ها باشیم.

این کارگاه آموزشی یک روزه با حضور اعضای شورای مدیریت بحران استان کردستان و با حضور معاون رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سنندج برگزار شد و طی آن آموزش‌های لازم به اعضا ارائه شد.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.