گزارش اسکان نیوز از پروژه کمربند جنوبی مشهد:

مدیران بحران‌زا مجازات نمی‌شوند / طرح کمربند جنوبی مشهد پیوست زیست‌محیطی ندارد

مدیران بحران‌زا مجازات نمی‌شوند / طرح کمربند جنوبی مشهد پیوست زیست‌محیطی ندارد
طرح کمربند جنوبی شهر مشهد به عنوان پروژه‌ای که پیوست زیست‌محیطی نداشته، در همان گام‌های اول اشتباه بزرگی شناخته شد تا جایی که شورای چهارم این شهر به اصرار فعالان محیط‌زیست دستور توقف آن را صادر کرد اما شورای پنجم ساخت مجدد کمربند جنوبی را در الویت کاری خود قرار داد. این اقدام مدیریت شهری در حالیست که همه کارشناسان در هر گوشه دنیا تخریب کوه، قطع آبراهه‌ها، چشمه‌ها، ایجاد گپ بین شهر و بدنه طبیعت شهری که خلاف شهرسازی است را تحت هیچ شرایطی تایید نمی‌کنند.
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۲۲
کد مطلب: ۶۰۰۶
Share
  • پروژه کمربند جنوبی شهر مشهد پیوست زیست‌محیطی نداشته و در همان گام‌های اول اشتباه بزرگی شناخته شد.
  • معاون دادستانی خراسان‌رضوی می‌گوید، میزان تخریب کوه و ازبین رفتن احتمالی آبراهه‌های این منطقه در پروژه کمربند جنوبی بررسی شده که در این مورد جوابی دریافت نشده است.
  • بسیاری از کارشناسان معتقدند که با احداث این کمربندی نه تنها ترافیک خیابان‌های منطقه کم نمی‌شود بلکه افزایش هم پیدا می‌کند.
  • رئیس کمیسیون فنی‌وعمرانی شهری شورای شهر مشهد این طرح را راهکار حل مشکل ترافیک مشهد و توجیه‌پذیر می‌داند.
  • فعالان محیط‌زیست معتقدند که پدیده شاندیز، طرح کمربند جنوبی مشهد و... نمونه بارز پروژه‌های بحران‌زا هستند.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: بسیاری از کارشناسان و حتی  بسیاری از افرادی که در ساخت جاده کمربند جنوبی شهر مشهد دخیل بوده‌اند در نشست‌های مختلف و اتاق فکر دانشگاه فردوسی در رابطه با بررسی علمی ساخت جاده مذکور به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که چنین پروژه‌ای حتی پیوست زیست‌محیطی هم نداشته و از ابتدا اشتباه بزرگی بوده است که باید سریع متوقف و تا حد ممکن خسارت‌های وارده  جبران شود، اما علی‌رغم توقف این پروژه در دوره  قبلی شورای شهر مشهد، شورای دوره پنجم این شهر ساخت پروژه را از سرگرفته است. پروژه‌ای که در آذرماه 1391 ساخت آن آغاز شده و قرار بود که 3 ساله تمام و مشکل ترافیک مشهد هم برطرف شود.

ورود سازمان بازرسی به تخلفات احتمالی طرح کمربند جنوبی مشهد

در همین رابطه چندی پیش محمد بخشی‌محبی، معاون دادستانی و سخنگوی شورای حفظ حقوق بیت‌المال خراسان‌رضوی با اعلام این‌که کارشناسان بسیاری روی این پروژه کار و نتیجه را به دادستانی اعلام کرده‌اند، گفت: میزان تخریب کوه و ازبین رفتن احتمالی آبراهه‌های این منطقه بررسی شده و در این مورد جوابی دریافت نشده است؛ البته سازمان بازرسی به محض مشاهده تخلفات احتمالی به طرح کمربند جنوبی شهر مشهد ورود پیدا کرده است.

گفتنی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که با احداث این کمربندی نه تنها ترافیک خیابان‌های منطقه کم نمی‌شود بلکه افزایش هم پیدا می‌کند.

بخشی‌محبی همچنین یادآور شد: باید شهرداری به همراه اداره کل راه و شهرسازی و مشاوران طرح توریستی و گردشگری این منطقه را به شورای حفظ حقوق بیت‌المال خراسان‌رضوی ارائه کنند. براساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال خراسان‌رضوی کمربند جنوبی مشهد باید به یک منطقه ورزشی، گردشگری، توریستی تبدیل شود.


دفاع همه جانبه مدیریت شهری از طرح کمربند جنوبی

اما محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون فنی‌وعمرانی شهری شورای شهر مشهد این طرح را راهکار حل مشکل ترافیک مشهد و توجیه‌پذیر می‌داند.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شهری شورای شهر مشهد با تاکید بر این‌که باید از وظیفه قانونی شورای شهر دفاع کرد، گفت:  بخش زیادی از اراضی جنوبی واگذار و بر روی آن فعالیت عمرانی انجام شده است بر این مبنا شورا از احداث فعالیت عمرانی در این منطقه دفاع می‌کند.

تخریب محیط‌زیست‌ برای پول بیشتر

محسن موسوی‌زاده‌ها، نماینده شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی استان خراسان‌رضوی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن انتقاد از این‌که مدیران بحران‌زا هستند اما مجازات نمی‌شوند، اظهار کرد: ایران بحرانی ندارد و برخی بخاطر پول بیشتر محیط‌زیست را نابود می‌کنند. پدیده شاندیز، طرح کمربند جنوبی مشهد و... نمونه بارز پروژه‌های بحران‌زا هستند وهیچ مدیری هم بخاطر این اتفاقات مجازان نشده است.


موسوی‌زاده‌ها با بیان این‌که طرح کمربندجنوبی شهر مشهد در زمان شورای شهر چهارم  با تلاش فعالان محیط‌زیست متوقف شد، گفت: متاسفانه شورای پنجم شهر مشهد که با رای زیاد مردم انتخاب شد، اولین کاری که انجام دادند ناامید کردن مردم بود و در گام اول ساخت مجدد کمربند جنوبی مشهد را از سر گرفتند.

به گفته نماینده شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی استان خراسان‌رضوی، سازمان‌های مردم‌نهاد تلاش بسیاری برای جلوگیری از تخریب بیشتر این منطقه که تفرجگاه و در واقع ریه شهر مشهد محسوب می‌شود، انجام دادند، اما شورای پنجم شهر تمام تلاش‌های دوستداران محیط‌زیست را از بین برد.

 موسوی‌زاده‌ها ضمن اعلام این‌که تکنوکرات‌های وابسته به سرمایه‌داری در ارتفاعات کمربند جنوبی شهر مشهد ساخت‌وسازهای ناروایی را انجام داده‌اند، تاکید کرد: این اقدام سرمایه‎‌داران در حالی بود که بر اساس پیام رهبری، ارتفاعات جنوبی نفس‌کش شهر است و در آن منطقه نباید ساخت‌وساز شود. بر همین اساس ساخت‌وساز در شیب 15 درجه و ارتفاعات جنوبی متوقف شد ولی حقیقت پشت پرده یعنی حضور سرمایه‌گذاران در این منطقه باعث شده که بارگزاری و ساخت‌وساز مجددا آغاز شود تا با احداث جاده، ساخت‌وسازهای این محدوده  با قیمت مناسب بفروش برسد.

نماینده شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی استان خراسان‌رضوی  همچنین تاکید می‌کند که هرکارشناسی از هر گوشه دنیا تخریب کوه، قطع آبراهه‌ها، چشمه‌ها، ایجاد گپ بین شهر و بدنه طبیعت شهری که خلاف شهرسازی است را تحت هیچ شرایطی تایید نمی‌کند. موضوعاتی که در اجرا طرح کمربندی جنوب مشهد دیده می‌شود.

این کارشناس محیط‌زیست در پاسخ سئوالی مبنی بر این‌که برخی معتقدند که مدیریت شهری با هزینه احداث کمربند جنوبی مشهد می‌توانست حمل‌ونقل عمومی همانند مترو با راه‌اندازی و فعال کند، گفت: دقیقا همین‌طور است، برای اجرا این طرح چندین میلیارد باید هزینه شود در صورتی که اگر این پروژه در منطقه تخت‌مایون و یک کیلومتر دورتر از منطقه فعلی که محیط صافی است اجرا می‌شد هزینه کمتری را بخود اختصاص می‌داد یا جاده بلوار نماز که در فاصله یک کیلومتری زده و نیمه‌کاره رها شده، طبیعتا ارزان‌تر تمام می‌شد.

موسوی‌زاده‌ها خاطرنشان ساخت: متاسفانه عده‌ای با استفاده از رانت به دنبال اجرا طرح‌های گران‌قیمت هستند تا سود بیشتری بدست آورند و در نتیجه این طرح‌های هزینه‌بر به مردم تحمیل شده و شهر را در بحران قرار می‌دهد. تمامی این اقدامات در منطقه‌ای که ریه تنفسی مشهد  محسوب می‌شود در حالیست که آلودگی این شهر مشهد زیاد است.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.