ابلاغ مصوبه دولت در رابطه باجرائم مرتبط با قانون حفاظت از جنگل‌ها

ابلاغ مصوبه دولت در رابطه باجرائم مرتبط با قانون حفاظت از جنگل‌ها
مصوبه دولت در خصوص افزایش میزان جرائم مرتبط با قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ابلاغ شد.
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۵۱
کد مطلب: ۶۴۵۴
Share
به گزارش اسکان نيوز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران در جلسه ۱۴/۸/۱۳۹۶ به پیشنهاد وزارت دادگستری و به استناد ماده (۲۸) قانون مجازات اسلامی – مصوب ۱۳۹۲- تصویب کرد:
 
میزان جرایم مندرج در مواد (۴۲)، (۴۳)، (۴۴)، (۴۶) و (۵۰) قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع  – مصوب ۱۳۴۶- با اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح و تصویب‌نامه شماره ۴۲۱۲۷/ت۲۵۰۴۶هـ مورخ ۲۸/۷/۱۳۸۲ لغو می‌شود:

الف - در ماده (۴۲):
۱- جریمه نقدی بریدن، ریشه‌کن کردن و سوزاندن هر اصله نهال، یک میلیون و پانصد هزار (۰۰۰ ۵۰۰ ۱) ریال تا سه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار (۰۰۰ ۷۵۰ ۳) ریال به شرح زیر می‌باشد:
۱-۱- نهال درختان موضوع ماده (۱) قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور – مصوب ۱۳۷۱- و گونه‌ های کهور، آکاسیا و کنار، سه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار (۰۰۰ ۷۵۰ ۳) ریال.
۱-۲- نهال درختان دسته دوم موضوع بند (۱۷) ماده (۱) قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، دو میلیون و دویست و پنجاه هزار (۰۰۰ ۲۵۰ ۲) ریال.
۱-۳- نهال درختان سایر گونه‌ها، یک میلیون و پانصد هزار (۰۰۰ ۵۰۰ ۱) ریال.
۲- جریمه نقدی بریدن و ریشه‌کن کردن هر اصله درخت و تهیه هر مترمکعب چوب، هیزم وذغال از آن، سی میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۳۰) ریال تا هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۷۵) ریال به شرح زیر می‌باشد:
۲-۱- درختان موضوع ماده (۱) قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور - مصوب ۱۳۷۱- و گونه‌ های کهور، آکاسیا و کنار، هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۷۵) ریال.
۲-۲- درختان دسته دوم موضوع بند (۱۷) ماده (۱) قانون حفاظت و بهره ‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، پنجاه و دو میلیون و پانصد هزار (۰۰۰ ۵۰۰ ۵۲) ریال.
۲-۳- درختان سایر گونه‌ها، سی میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۳۰) ریال.

ب- در ماده (۴۳):
میزان جرایم نقدی موضوع این ماده، شش میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۶) ریال تا پانزده میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱۵) ریال به شرح زیر می‌باشد:
۱- بریدن و ریشه‌ کن کردن بوته‌ ها و خارهای مناطق بیابانی و کویری، شش میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۶) ریال.
۲- بریدن و ریشه ‌کن کردن درختچه ‌های مناطق بیابانی و کویری، پانزده میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱۵) ریال.

پ- در ماده (۴۴):
جریمه نقدی چرانیدن بز در جنگل‌ها و مراتع و مناطقی که از طرف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تعیین و آگهی شده است، چهار میلیون و هشتصد هزار (۰۰۰ر۸۰۰ر۴) ریال برای هر رأس بز می‌باشد.

ت- در ماده (۴۶):
جریمه نقدی کت‌ زدن یا پی‌ زدن یا روشن کردن آتش در تنه درخت جنگلی، از سی میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۳۰) ریال تا هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۷۵) ریال به شرح زیر می‌باشد:
۱- درختان موضوع ماده (۱) قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور – مصوب ۱۳۷۱- و گونه‌های کهور، آکاسیا و کنار، هفتاد و پنج میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۷۵) ریال.
۲- درختان دسته دوم موضوع بند (۱۷) ماده (۱) قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، پنجاه و دو میلیون و پانصد هزار (۰۰۰ ۵۰۰ ۵۲) ریال.
۳- درختان سایر گونه‌ها، سی میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۳۰) ریال.

ث- در ماده (۵۰):
جریمه ریالی چرای غیرمجاز در محدوده جنگل‌های سوخته شده و یا توده‌های جنگلی مذکور در تبصره (۲) ماده (۲) قانون ملی شدن جنگل‌ها که توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرق اعلام شده است، برای هر واحد دامی معادل بیست درصد ارزش متوسط واحد دامی که در ابتدای هر سال توسط وزارت جهادکشاورزی اعلام می‌شود، محاسبه خواهد شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌ جمهور این مصوبه را به وزارت جهادکشاورزی- وزارت دادگستری سازمان برنامه و بودجه کشور- سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرده است.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.