رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:

تخلف 20 هزار متری مالک در زمین تعاونی مسکن کارکنان شورای شهر تهران

تخلف 20 هزار متری مالک در زمین تعاونی مسکن کارکنان شورای شهر تهران
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای تهران از انجام تخلف 20 هزار متر مربعی در زمین تعاونی مسکن کارکنان شورای شهر تهران خبر داد.
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۸:۰۰
کد مطلب: ۶۴۷۸
Share
اسکان نيوز: محمد سالاری در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی منطقه 22 با بیان این مطلب افزود:  روز گذشته به همراه تعدادی از مشاوران و کارشناسان شورای شهر تهران به اتفاق شهردار منطقه 22 و معاونان و شهراران نواحی این منطقه از چندین پروژه بازدید کردیم. پروژه هایی که مورد بررسی قرار گرفت در واقع پروژه هایی بود که قبلا در کمیسیون شهرسازی مورد بررسی قرار داده و تخلفات بسیار قابل توجه و گسترده ای را در این پروژه ها احصا کرده بودیم.

وی ادامه داد: یکی از این پروژه ها در مجاورت ساختمان مرکزی منطقه 22 قرار داشت که در اصل زمین این پروژه متعلق به تعاونی مسکن شورای شهر تهران در سال های گذشته بوده است. این زمین بین  سال‌های 91 و 92 به دلیل عدم توانایی در ساخت و بعد از بارگزاری‌ای که روی زمین طبق طرح تفصیلی انجام داده بود، برای فروش به مزایده  شد و به مالک دیگری واگذار شده بود.

 رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بیان کرد: مالکی که این زمین را  خریداری می‌کند با توجه به ارتباطاتی که با منطقه داشته  به موجب چندین صورت جلسه و توافقی که در شورای معماری و شورای توافقات منطقه انجام گرفته نزدیک به 20 هزار متر مربع تخلف و چندین طبقه  غیرمجاز احداث می‌کند.

 وی با بیان این‌که مالک این زمین چندین هزار متر نیز تخلف تجاری در طبقه همکف نیز انجام داده است، یادآور شد: به رغم این‌که  این ملک بدهی قابل توجهی به شهرداری منطقه دارد و قرار بوده این بدهی را به شرط این‌که نقدی حدود 3 سال پیش بپردازد اما  ذنه تنها این بدهی را نپرداخته، بلکه چنین تخلف بزرگ را در کنار شهرداری منطقه انجام داده است.

به اعتقاد سالاری،  اساسا اعطای اضافه طبقه نه تنها جزو اختیارات شهردار و شورای معماری و شورای معاونان نیست، بلکه  این کار حتی در اختیار شورای شهر و کمیسیون ماده 5 نیز  نیست. ا سوی دیگر این تخلف در شرایطی در منطقه 22 روی داده است که بنا بر ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور بلند مرتبه سازی در تهران نباید انجام شود. تازمانی که ضوابط مربوط به بلندمرتبه سازی تصویب شود.
 
 

وی با بیان اینکه مقرر شد تا ساخت و ساز در این زمین متوقف شود؛ تاکید کرد:  به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران شاکی این پرونده هستیم و به مراجع قضایی توسط رسیدگی پرونده را ارسال می‌کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به فعالیت دلالان حوزه ساخت و ساز در منطقه 22 گفت:  دلالان و رانت خوارانی که وارد منطقه 22 شده اند و با ایجاد یک فضای رانت چندین میلیاردی را برای برخی از اشخاص ایجاد کرده که  بدون رعایت طرح تفصیلی چندین طبقه اضافه داده اند باید توسط مراجع قضایی مجازات شوند.

ساخت برج 14 طبقه بدون پروانه ساخت در کنار دریاچه خلیج فارس

سالاری در ادامه صحبت‌های خود به تخلف زمین 15 هزار متری در منطقه 22 اشاره کرد و گفت: پروژه دیگری که در جریان این بازدید مورد بررسی قرار گرفت، در خیابان طبیعت و در کنار دریاچه شهدای خلیج فارس قرار داشت. جالب بود که این ملک در اصل دارای سند باغ مشجر در زمینی به مساحت بیش از 15 هزار متر مساحت زمین بوده است.

وی افزود: در این ملک بدون این‌که پروانه  ساخت توسط مالک از شهرداری منطقه گرفته شود، ساخت‌وساز انجام شده است. بر این مبنا مالک اقدام به احداث یک برج 14 طبقه می کند و بعد شهرداری به مالک مجوز ساخت می‌دهد.


 رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر این‌که برابر قانون مالک بدون دریافت پروانه ساخت نمی تواند اقدام به گودبرداری و ایجاد فوندانسیون کند، ادامه داد: در این پروژه نیز چندین تخلفی که توسط مالک انجام شده بود؛ توسط کارشناسان کمیسیون احصا شد.

وی با بیان این‌که زیر پهنه این ملک S121  کاربری تجاری خدماتی و اداری بوده و بنا بر تقاضای مالک در منطقه تصمیم گرفته می‌شود تا به زیر پهنه M111 یعنی تجاری مسکونی تبدیل شود، بیان کرد: موضوع توسعه بار گذاری مسکونی در این محدوده جزو خطوط قرمز این منطقه است. این اختیار نه تنها منطقه نبوده حتی اختیار  شورا و کمیسیون ماده 5 نیز نبوده اما در دوره قبل تمام این تصمیم گیری ها در شهرداری منطقه 22 انجام شده است.

سالاری با بیان این‌که در شهر تهران برای  یک نفر  که می خواهد 10 متر مربع اضافه بنا داشته باشد. بدون مجوز اجازه نمی‌دهیم و یا اگر متوجه شویم شهرداری اقدام به تخریب آن می کند، یادآور شد: چطور  این ملک بزرگ مقیاسی آن هم در مجاورت  دریاچه از چشمان ناحیه و منطقه و نهادهای نظارتی مغفول مانده است؟ اینکه بعد از ساخت 14 طبقه تازه به مالک پروانه ساخت داده شده است. اساسا  وقتی یک ساختمانی بدون مجوز  فوندانسیون آن اجرا می‌شود حق صدور پروانه برای آن وجود ندارد و  باید صرفا پرونده این ملک به کمیسیون ماده 100 فرستاده شود تا حکم قلع قمع و یا جریمه دهند.


 
به گفته وی؛ بعد از رای به جریمه در این کمیسیون و اخذ چند برابری جریمه آن موقع شهرداری منطقه می‌تواند گواهی عدم خلاف می دهند آن هم به شرطی که  ضوابط شهرسازی و معماری و نظام مهندسی  برای ساخت ساختمان رعایت شود. یک تخلف چند بعدی در این ملک انجام شده است. که مقرر شد شهردار منطقه دستور توقف و رسیدگی و ارجا در ارگان‌های قضایی را صادر کند. ما هم این موضوع  را  پیگیری می‌کنیم.

اجرای پروژه تصفیه آب‌های سطحی در منطقه

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران همچنین به بازدید از پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی دز منطقه 22 اشاره کرد و گفت:  این پروژه یکی از نیازهای مبرم شهر تهران محسوب می شود. با توجه به قرار گیری پارک چیتگر و دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه 22 ؛ با تامین تجهیزات و تاسیسات و  ایجاد تفصیه خانه هایی در این پهنه در آینده نگرانی هایی که در مورد تامین آب  خلیج فارس وجود دارد برطرف شده و آب این دریاچه از محل آب های سطحی ای که  در این منطقه است تامین خواهد شد.

به گفته سالاری؛  البته تصفیه‌های خانه‌های ایجاد شده در کنار دریاچه خلیج فارس امکان تصفیه آب‌های سطحی را  ندارد و صرفا در حد تصفیه آب رودخانه کن است.

 
مرجع: تیترشهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.