کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مسئول کتابخانه کاخ گلستان:

کتابخانه کاخ گلستان دارای 2500 اثر تاریخی هنری متعلق به دوره قاجار است

ایرنا , 11 آذر 1396 ساعت 13:03


اسکان نیوز: به گفته طاهره ملامحمدی، ایجاد کتابخانه کاخ گلستان به دوره پهلوی باز می‌گردد که این کتاب‌ها در دو بخش کتاب‌های اموالی و غیراموالی هستند.

وی افزود: غیر از حدود 2500 کتاب تاریخی، بقیه کتاب‌های معاصر است و بیشتر با موضوعات تاریخی هنری مربوط به دوره قاجار است و بخشی نیز کتاب‌های خطی و چاپ سنگی را شامل می‌شود که نگهداری آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

ملامحمدی ادامه داد: کتابخانه کاخ گلستان مثل کتابخانه‌های عمومی شهر به همه مراجعان خدمات نمی‌دهد و عضوگیری ندارد.

وی درباره شرایط استفاده از این کتاب‌ها تصریح کرد: دانشجویان، استادان، یا محققان و نویسندگان با ارائه معرفی نامه می‌توانند از منابع موجود در این‌جا استفاده کنند.

ملامحمدی گفت: امسال در مجموعه جهانی گلستان، کارگاه مرمت راه‌اندازی شده و به مرور زمان و نیازی که بر اثر فرسایش کتاب‌ها به وجود می‌آید کتاب‌ها را مرمت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در مورد کتاب‌های چاپی «دیوان شمس» که 52 سال از قدمت آن می‌گذرد، قدیمی‌ترین است و قدیمی‌ترین کتاب دوره قاجار به نام «طوفان البکاء» نوشته جوهری است که روایت مصوری است از زندگی و داستان‌های امامان و در همه دنیا 56 نسخه از آن موجود است.

ملامحمدی اضافه کرد: قدیمی‌ترین کتاب‌ها در بخش نسخه‌های خطی نیز «مرقع گلشن» یا «نسخه شاهنامه بایسنقری» و قرآن‌های نفیس از دوره فتحعلی شاه و پیش از آن است.

وی یادآور شد: اقتضای زمانه ایجاب می‌کند کتاب های مرجعی که پژوهشگران بیشتر سراغ آن‌ها را می‌گیرند به نسخه دیجیتالی تبدیل شده و در فضای نت در اختیار همگان قرار دهیم، با این حال به دلیل بودجه ناکافی و زمان بردن هنوز تعداد این آثار روی وب ناچیز است.


کد مطلب: 6674

آدرس مطلب :
http://www.eskannews.com/news/6674/کتابخانه-کاخ-گلستان-دارای-2500-اثر-تاریخی-هنری-متعلق-دوره-قاجار

اسکان
  http://www.eskannews.com