در آستانه رویداد تبریز 2018

شناسایی 97 خانه تاریخی در تبریز

شناسایی 97 خانه تاریخی در تبریز
شهردار تبریز با اشاره به ارائه لایحه‌ای به شورای اسلامی این شهر با موضوع شناسایی خانه‌های تاریخی، گفت: 97 خانه تاریخی در تبریز شناسایی شده که تملک نشده‌‌اند و ه نوز در اختیار مالکان شخصی است.
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: ۶۷۶۲
Share
اسکان نيوز: ایرج شهین‌باهر با اشاره به نقش تاریخی، فرهنگی و اجتماعی خانه‌های تاریخی اظهارکرد: خانه‌های تاریخی، معرف سبک زندگی اصیل و معماری بومی است.

وی اظهار کرد: تلاش می‌شود با همکاری شورای اسلامی شهر با تدوین تدابیر تسهیلاتی، مالکان این خانه‌ها را به مشارکت در برنامه‌های گردشگری ترغیب کنیم.

شهردار تبریز با اشاره به تغییر قوانین عوارض تغییر کاربری یادآوری کرد: شورای اسلامی شهر تبریز در سال‌های گذشته در راستای حمایت از آثار تاریخی ثبت ملی و حفظ و احیای آن‌ها، لایحه معافیت 100 درصدی عوارض تغییر کاربری آثار تاریخی ثبت ملی را مصوب کرده است و بسته‌های تشویقی دیگری در دست بررسی قرار دارد.

شهین‌باهر ادامه داد: در صورت تصویب و اجرایی شدن این لوایح، اقدام‌های قابل توجهی در زمینه احیا و نگهداری خانه‌های تاریخی انجام می‌شود.

قدمت بیشتر خانه‌های تاریخی تبریز به دوران پس از قاجار می‌رسد و تبریز دومین شهر پررونق کشور از لحاظ خانه‌های تاریخی است.

از جمله مشهورترین خانه‌های تاریخی تبریز خانه اردوبادی، امیرنظام گروسی، بهنام، پروین اعتصامی، تاجرباشی، حاج‌محمد آقاحبشی، حیدرزاده، ختایی، ستارخان، سرخه‌ای، سلطان‌القرائی، سلماسی، شربت‌زاده، فرزام، قدکی، کلانتر، گنجه‌ای‌زاده، مستشارالدوله، میرزاحسین واعظ، میرزامحمدحسین مجتهد، میرزامهدی‌خان فراش‌باشی، حاج رضا صادری و خانه حاج ارفع‌الملک جلیلی است.

اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی حدود یک دهه قبل از شناسایی بیش از 400 خانه تاریخی در تبریز خبر داده بود، به طوری که گفته می‌شد تنها در یکی از کوچه‌های عابرگذر معروف' تربیت' این کلان شهر 14 خانه تاریخی وجود دارد.

ضرورت شناسایی، تملک و مرمت خانه‌های تاریخی به عنوان نماد میراث‌فرهنگی- معماری کشورمان زمانی آشکار می‌شود که بدانیم تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.