عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌و‌گو با اسکان نیوز:

دخل و تصرف در زندان قصر تخلف است/ شهروندان حق شکایت دارند

دخل و تصرف در زندان قصر تخلف است/ شهروندان حق شکایت دارند
يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴
ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب: ۶۸۹
Share
  • مدیریت شهری باز هم نسبت به تخریب منابع و میراث ملی اقدام کرده است. ظاهرا این‌بار قرار است که باغ موزه قصر، قربانی اقدامات و طرح‌های غیرکارشناسانه شهرداری شود.
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز، باغ موزه قصر در آبان ٧٥ ثبت ملي شد و بر اساس قانون، مدیریت مجموعه حق دخل و تصرف در نما و بخش‌های ثبت شده را ندارد؛ اما متاسفانه این‌بار شهرداری با ساخت غرفه‌های شیشه‌ای این قانون زیر پا گذاشته است و می‌طلبد که  مسئولان ذیربط در اولین فرصت ممکن اقدام به تخریب فضای جدیدی که ایجاد شده نمایند تا این مکان  به شکل قبلی خود بازگردانده شود.

گفتنی است که  شهرداری پیش از این هم، عنایتی ویژه‌ای به این مجموعه داشته است! در سال 83 که زندان قصر تعطیل شد، این نهاد در اقدامی عجیب، شروع به تخریب بخش‌هائی از زندان کرد که با پیگیری کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و با ثبت زندان به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی از تخریب آن جلوگیری شد. هر چند متاسفانه تا پیش از ثبت این محل، زندان زنان سیاسی تخریب شد.

اینگونه رفتارهای شهرداری برای جامعه قابل پذیرش نیست

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اسکان نيوز با بیان اینکه هیچ نهادی منکر اختیارات قانونی شهرداری‌ها نیست، اظهار داشت: البته باید این اختیارات به صورت قانونی مورد استفاده قرار بگیرد و به صرف اینکه، این نهاد قدرت لازم را برای ورود به بخش‌های مختلف را دارد و می‌تواند در کمیسیون ماده 5  برای بخش‌های مختلف تغییر کاربری بگیرد، نباید خلاف قانون عمل نماید، تغییر کاربری و دخل و تصرف در زندان قصر به نوعی تخلف محسوب می‌شود.

علیرضا خسروی با انتقاد از اینکه رفتارهای اینچنینی شهرداری برای عموم جامعه قابل تایید و پذیرش نیست، گفت: اختیاراتی را به شهرداری واگذار کرده‌اند وتاییدیه شورای عالی معماری و شهرسازی هم به این اختیارات مشروعیت بخشیده است، اما این دلیلی برای  رفتارهای اینچنینی نمی‌شود.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: در حقیقت شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداری را مورد اعتماد و امین خود دانسته است و اگر قرار باشد که شهرداری از این امانت خوب استفاده نکند قطعا مردم عکسل‌العمل نشان خواهند داد.

خسروی با اشاره به اینکه استادیوم امجدیه سابق هم نمونه دیگری از رفتارهای غیرقانونی شهرداری است، اذعان داشت: ظاهرا شهرداری تصمیم دارد که در این مکان ملی هم، برخی تغییرات را انجام دهد که در کل اینگونه تصمیمات و رفتارها از سوی شهرداری چندان قابلا قبول نخواهد بود. و در خقیقت شهرداری تخلف کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر این اعتقاد است که، قدر مسلم شورای عالی معماری و شهرسازی به این مهم ورود پیدا خواهد کرد؛ خصوصا در بخش‌هایی که به نوعی اثر ملی است و یک نوع وابستگی بین مردم و آن اثر ملی، ایجاد شده است.

خسروی در پایان خاطر نشان ساخت: حفظ آثار ملی کشور وظیفه همگان است و شهروندان حق ورود به این قضایا را دارند تا علیه شهرداری شکایتی را مطرح کنند و طبیعتا شهرداری هم باید پاسخگوی شکایات مردمی باشد، یا اینکه از طریق نمایندگان خودشان در شورای شهر این مورد را پیگیری نمایند. اما بازهم تاکید می‌کنم که تخلف و فتارهای اینچنین شهرداری قابل پذیرش نیست.
مرجع: معماری نیوز

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.