انتخاب مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش شایسته مردم این منطقه بود

انتخاب مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش شایسته مردم این منطقه بود
مدیرکل میراث‌فرهنگی کردستان گفت: بر اساس ارزیابی‌ها و معیارهای کارشناسانه، صنعتگران و مردم بافرهنگ کردستان، شایسته این عنوان بودند و ثبت جهانی مریوان حقی بود که تأیید شد.
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۳۰
کد مطلب: ۷۰۳۲
Share
اسکان نيوز: سیدمحسن علوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان با اشاره به ثبت مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش، از تلاش‌ و خدمات دستگاه‌های ذی‌ربط کشوری، استانی و همچنین فرماندار و مردم شهرستان مریوان تجلیل کرد در این حوزه، افزود: ۲۷ آذر جشن این رخداد مهم برگزار می‌شود، که برگزاری این جشن فرصت بسیار مناسبی برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بی‌بدیل هنرمندان و صنعتگران تلاشگر کلاش‌باف شهرستان مریوان و سایر مناطق استان، در سطح کشور و جهانی است.

علوی با اشاره به انتخاب شایسته و به حق یکی از شهرهای استان کردستان به‌عنوان شهر جهانی کلاش، افزود: بر اساس تمام ارزیابی‌ها و معیارهای کارشناسانه، هنرمندان، صنعتگران و مردم بافرهنگ کردستان، شایسته این انتخاب و این عنوان بودند و ثبت جهانی مریوان حقی بود که تأیید و تأکید شد.

او اظهار کرد: بدون شک سرمنشا و مبدا کلاش، این اثر جهانی، مناطق بکر هورامان است و این اثر فاخر از دل یک فرهنگ چندهزار ساله بیرون آمده است و سالیان سال است دست‌به‌دست شده تا به امروز که توانستیم یکی از مناطق استان را که دارای امکانات و پتانسیل‌های لازم است به این نام در جهان ثبت کنیم.

علوی با تاکید بر هورامی بودن کلاش گفت: باید تلاش کنیم نه‌تنها شهر زیبای مریوان بلکه خیابان‌ها، میدان‌ها، کوچه‌ها و پارک‌های سطح استان، کشور و حتی کشورهای خارجی را با این نام یعنی کلاش نام‌گذاری کنیم تا زمینه جهانی شدن و معرفی کردن این کالای فرهنگی و هنری فراهم شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان با اشاره به این‌که ثبت مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش در بین مردم، هنرمندان، تولیدکنندگان شور و نشاطی مضاعف ایجاد کرده است، اظهار کرد: این امر موجب یک خودباوری، نشاط و انرژی مضاعف در این حوزه شده است که آثار مستقیم و با واسطه آن در سایر بخش‌ها نیز قابل مشاهده و تامل خواهد بود.
مرجع: میراث‌فرهنگی کردستان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.