مدیر موزه ملی ایران:

پژوهش‌های علمی در بازشناسی و بازسازی جوامع باستانی مهم است

پژوهش‌های علمی در بازشناسی و بازسازی جوامع باستانی مهم است
مدیرموزه ملی ایران در آیین رونمایی از کتاب بررسی باستان‌شناختی محوطه مانایی بوکان گفت: پژوهش های علمی در بازشناسی و بازسازی جوامع باستانی نقش مهمی دارند.
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: ۷۶۶۱
Share
اسکان نيوز: جبرئیل نوکنده در آیین رونمایی از کتاب بررسی باستان‌شناختی محوطه مانایی بوکان اطهار کرد: محوطه‌های باستانی ایران در گذر زمان خدمات جبران‌ناپذیری دریافت کرده‌اند و بخشی از مدارک آن‌ها نابود شده است.

وی افزود: محوطه باستانی مانایی بوکان کردستان نیز بیش از 6 سال در معرض فعالیت‌های حفاران غیرمجاز بوده و بخش زیادی از آثار آن به مجموعه‌ها و موزه‌های خارج از ایران منتقل شده است.

نوکنده ادامه داد: این کتاب نشان می‌دهد که خلا اطلاعات حاصل از فقدان یافته‌ها چه میزان جبران‌ناپذیر است و به شناخت فرهنگ و تمدن باستانی ایران آسیب می‌زند.

مدیر موزه ملی تاکید کرد: از سال 1309 که قانون عتیقات در مجلس ملی ایران به تصویب رسید نظارت و چهارچوب‌هایی برای فعالیت‌های باستان‌شناسی کشور صورت گرفت و اداره کل باستان‌شناسی و عتیقات با گذر ایام امروز به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبدیل شده است.

نوکنده ادامه داد: انتشار این کتاب از چند جنبه حائز اهمیت است، نخست اینکه سرگذشت غم‌انگیز محوطه کلیدی جامعه مانایی ایران را روایت می‌کند و به ما آگاهی می‌دهد، دیگر این‌که مجموعه این مقالات نمادی از یک همکاری همه جانبه متخصصان در حوزه‌های مختلفی مثل شیمی، فیزیک، باستان شناسی، زمین شناسی و غیره است تا زوایای مختلفی از این یافته‌ها را به ما نشان داده و اطلاعات همدیگر را تکمیل کنند.

مدیر موزه ملی یادآور شد: خرسندیم که پس از گذرشت سه دهه بخشی از یافته‌های نه فصل کاوش علمی در این محوطه در معرض دید علاقه مندان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.