وزیر اسبق راه:

مجلس نظارتی بر ساخت‌وسازها ندارد/کاهش ۷سال ازعمر ساختمان در ایران

مجلس نظارتی بر ساخت‌وسازها ندارد/کاهش ۷سال ازعمر ساختمان در ایران
رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران گفت: علی‌رغم اینکه بعد نظارت بر اجرای قوانین جزء وظایف مجلس است، اما نظارت بر ساخت‌وساز کاملا رها شده است.
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب: ۷۶۹۹
Share
اسکان نيوز: احمد خرم در حاشیه همایش مهندسی عمران و مدیریت شهری با بیان اینکه در چنین همایش‌هایی باید پژوهش‌های کاربردی مهندسی عمران و مسائل مربوط به حوزه ساخت‌وساز مطرح شود، گفت: برگزاری این همایش‌ها نماد ارتباط میان پژوهش و صنف ساخت‌وساز است. این در حالی است که ۴۰ سال در همه جا شعار ارتباط صنعت، خدمات و کشاورزی داده می شود اما هیچ اتفاقی کاربردی دراین خصوص رخ نداده است.

وی با بیان این‌که در صنف ساخت‌وساز، مهندسی عمران و شهری نیز این کمبود و عدم ارتباط میان دانشگاه و صنف وجود دارد، افزود: بیست و چهار سال پیش مقررات ملی ساختمان تدوین و ابلاغ شد ولی متأسفانه به دلیل عدم همکاری و ارتباط میان دانشگاه، تشکل‌های صنفی و دستگاه‌های اجرایی می‌بینیم که امکانات زیست محیطی فضای فرهنگی و بافت تاریخی شهرها که می‌توانست به مکان‌های توریستی تبدیل شوند، از بین رفته است.

وزیر اسبق راه و ترابری با انتقاد از عدم به کارگیری بخش خصوصی در پروژه‌های عمرانی دستگاه‌های دولتی ادامه داد: در همه جای دنیا مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها مسئول نظارت و بازرسی عملیات‌های ساخت‌وساز و کنترل اقدامات بخش خصوصی به شمار می‌روند.  اما در ایران دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هیچ گونه مأموریتی در این خصوص ندارند.

رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته، دانشگاه‌ها نظارت تصادفی بر فعالیت‌های بخش خصوصی اعمال می‌کنند که در بهبود و ارتقا ساخت‌وساز بسیار مفید است. این مراکز آموزشی و پژوهشی در این گونه کشورها بر ناظر مقیم نظارت دارند.

خرم با بیان این‌که پروژه‌هایی که در اروپا و امریکا اجرا می‌شود، به طور اتفاقی از هر چند پروژه یکی را انتخاب و بازرسی می کنند تا تخلف نشده باشد، یادآور شد: در صورتی که بازرسان این گونه مراکز آموزشی و پژوهشی تخلفی مشاهده کنند، علاوه بر این‌که پروژه مورد نظر از آن‌ها پس گرفته می‌شود، تا مدت زیادی پروژه‌های دیگری به آن‌ها داده نخواهد شد و مجوزهای آن‌ها لغو و به اشد مجازات محکوم می شوند.

وی تصریح کرد: اما در کشور ما به طور کامل از نظارت تصادفی و عالیه غفلت شده است. این در حالی است که در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی نظارت تصادفی دیده ولی رها شده است.

خرم خاطرنشان کرد: در طول ۴۰ سال گذشته یک سر سوزن در راستای قوانین و مقررات از سوی مجلس اعمال نظارت نشده است. اگر قانونگذاری در کنارش نظارت نباشد قانون زیر پا گذاشته می‌شود. مجلس در اجرای بعد نظارت خود باید از بخش خصوصی و دانشگاه ها استفاده کند.

رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان  استان تهران تاکید کرد: ۴۵ سال پیش میانگین عمر ساختمان‌ها در ایران ۳۰ سال بود همچنین میانگین عمر ساختمان‌ها در امریکا نیز همین رقم (۳۰ سال) بود اما امروزه در ایران این شاخص به ۲۳ تا ۲۵ سال کاهش یافته ولی میانگین عمر ساختمان‌های آمریکا به ۱۲۰ سال افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: آیا فاجعه از این بزرگتر در تحقیر منابع عمومی و ملی قابل تصور است اگر مقررات و قوانین ساخت‌وساز رعایت می‌شد شاهد یک صدم تلفات در چند زلزله بزرگ کشور در سال‌های گذشته بودیم.

خرم درباره وضعیت بازار مسکن تصریح کرد: دوماه شاهد افزایش ۱۰ درصدی قیمت مسکن و افزایش میزان معاملات بودیم اما باز هم دو ماه است که با رکود در بازار مواجه هستیم. نقدینگی کشور ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. این نقدینگی را تا زمانی که ۳۰ هزار میلیارد تومان در بخش مسکن واردنکنیم نمی توان تکان داد و این پول راکد مانده است.

این فعال صنفی بخش ساخت‌وساز مسکن خاطرنشان کرد: برای به جریان انداختن این نقدینگی دولت باید تسهیلات بیشتری با نرخ سود پائین به انبوه‌سازان پرداخت کند. در حال حاضر نرخ وام مسکن و ساخت‌وساز در دنیا فقط کمتر از سه درصد برای ساخت و دو درصد برای خرید است.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.