اسکان نیوز از بی‌توجهی به میراث مدرن کشور گزارش می‌دهد:

هویت تاریخی ایستگاه راه‌آهن تبریز قربانی تصمیمات عجولانه مسئولان

هویت تاریخی ایستگاه راه‌آهن تبریز قربانی تصمیمات عجولانه مسئولان
ارزش میراث‌مدرن کشور به اندازه میراث فرهنگی بوده اما این میراث مورد بی‌مهری مسئولان واقع شده و این سازمان به عنوان متولی ابنیه تاریخی دقت لازم را برای حفظ و نگهداری میراث مدرن به خرج نمی‌‌دهد. ایستگاه راه‌آهن تبریز یکی از آثار تاریخی مدرن کشور بوده که به دلیل اخذ تصمیمات عجولانه مسئولان مربوطه و اقدام برای رفع نیازهای مقطعی گرفتار آلودگی‌های بصری فراوانی شده و در حقیقت یکپارچگی معماری آن مخدوش گردیده است.
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب: ۷۸۸۷
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: تصمیم‌گیری، تعمیر و نگهداری غیراصولی ساختمان ایستگاه راه‌آهن تبریز هویت ارزشمند معماری این میراث مدرن را تحت تاثیر قرار داده است. این ایستگاه به عنوان یکی از آثار مدرن دارای ارزش تاریخی و مربوط به زمان پهلوی دوره دوم بوده که در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز-جلفا به‌طول ۱۴۹ کیلومتر در تبریز افتتاح شد. حمل‌ونقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق ایستگاه راه‌آهن تبریز یکی از نقاط برجسته این بنا بشمار می‌رود.

نبود تعامل و ارتباط مناسب بین کمیته فنی ایستگاه راه‌آهن تبریز و سازمان فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی و عدم مداخله کارشناسان میراث در چگونگی نگهداری ساختمان ایستگاه، آسیب‌های جدی به این بنای تاریخی و ارزشمند وارد کرده است.

باقر پورجواداصل، عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در گفت‌وگو با اشاره به تعمیر و ترمیم غیراصولی تاسیسات ساختمان ایستگاه راه‌آهن تبریز، اظهار کرد: فرسودگی تاسیسات ساختمانی پس از گذشت سال‌ها امری اجتناب‌ناپذیر و از طرفی دیگر تغییر تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان برمبنای دانش روز امری طبیعی است، اما تصمیمات عجولانه و اقدام برای رفع نیازهای مقطعی باعث شده تا آلودگی‌های بصری فراوانی بر ساختمان تحمیل شود و یکپارچگی معماری آن را مخدوش نماید.


به گفته پورجواداصل، الحاقات ساختاری با هدف  ایجاد تغییرات در بخش‌های اداری و خدماتی نیز بدون برنامه‌ریزی جامع و با تصمیمات مقطعی انجام شده‌ است.

او با اشاره به این‌که مجموع تصمیمات مربوط به ساختمان و معماری راه‌آهن بایستی با اتخاذ تصمیمات کارشناسان متخصص انجام شود، تاکید کرد: میراث‌مدرن کشور مورد توجه مسئولان نبوده و این در حالیست که اهمیت این میراث به اندازه میراث تاریخی کشور است.


به گفته این استاد دانشگاه، با توجه به این‌که ساختمان ایستگاه راه‌آهن تبریز طی یک سال گذشته در لیست آثار ملی کشور نیز قرار گرفته، امید آن ‌می‌رود که پس از این شاهد همکاری تنگاتنگ میراث فرهنگی کشور در امور نگهداری و حفاظت مربوط به این اثر ارزشمند باشیم.

به گزارش اسکان نيوز، طراح اولیه این ایستگاه معمار فرانسوی فرنان پویون و طراح ساختمان جدید این ایستگاه حیدر غیایی بوده است. این ساختمان در اسفند ماه 95 به ثبت ملی رسید. از ویژگی‌های برجسته  ایستگاه راه‌آهن تبریز می‌توان به حمل‌ونقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق محور تبریز-رازی، حمل‌و‌نقل بین‌المللی کالا به جمهوری خودمختار نخجوان از طریق محور تبریز-جلفا و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) اشاره کرد.
 
  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.