واکنش هاشم‌زاده‌همایونی به ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی:

ابلاغیه وزیر منافع مهندسان و ساخت‌وساز را درپی دارد

ابلاغیه وزیر منافع مهندسان و ساخت‌وساز را درپی دارد
هاشم‌زاده‌‎همایونی بر این باور است که با محدود کردن بخشی از منابع مالی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، منافع مهندسان و صنعت ساخت‌وساز کشور بیشتر تامین می‌شود.
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: ۸۰۸۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور و سرپرست اداره کل مسکن و شهرسازی سمنان، دستور لغو کسر پنج درصد مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان استان را از ۱۰ بهمن ماه سال جاری، صادر کرد.

بر اساس اختیارات مصرح در ماده ۴۰ آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۷/ ۴/ ۱۳۸۳ هیات ‌محترم وزیران (ابلاغی ۴۶۰۵ / ۲۸۵۴۹ ه مورخ ۲۲/ ۴/ ۱۳۸۳) بدینوسیله قسمت اول بند ۱۶ – ۳ – ۱ پیوست مبحث دوم مقررات ملی ساختمان (نظامات اداری) مبنی بر کسر پنج درصد مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان استان، از ابتدای ۱۰/ ۱۱/ ۱۳۹۶ ملغی می‌گردد.

مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی، عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص دستور لغو کسر 5 درصد مبلغ حق نظارت به حساب نظامات مهندسی ساختمان، گفت: با محدود کردن بخشی از منابع مالی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان منافع مهندسان و صنعت ساخت‌وساز کشور بیشتر تامین می‌شود.

هاشم‌زاده همایونی با انتقاد از این‌که منابع مالی بسیاری در اختیار نظامات مهندسی ساختمان قرار دارد که تبدیل به یک منبع فساد شده، اظهار کرد: نمونه این منابع فساد 40 میلیاردی است که به عنوان  ضمانت به یکی از  اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره قبل اختصاص یافته و هنوز بازپس داده نشده است.

اتفاقات اینچنینی و منابع فساد در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان  بسیار زیاد بوده و این ابلاغیه می‌تواند نقش مثبتی در جلوگیری از فساد داشته باشد.

عضو شورای گروه شهرسازی جامعه مهندسان مشاور در پاسخ به این‌که آیا  با اجرای این ابلاغیه تجمع نقدینگی کم شده و در نتیجه سازمان نظام مهندسی ساختمان دیگر یک بنگاه اقتصادی نخواهد بود، گفت:  این مشکل تا حدی با اجرای بخش‌نامه‌های دیگر رفع شده، دریافت این 5 درصد در واقع تجمع عظیم منبع مالی است که برای بسیاری از موضوعات که اصلا به حوزه مهندسی ارتباطی ندارد هزینه و به یک منبع فساد تبدیل می‌شود.

هاشم‌زاده‌همایونی بر این باور است فردی که وارد تشکیلات نظام مهندسی ساختمان می‌شود نباید به فکر کسب سود و منفعت باشد، در حقیقت فعالیت در نظام مهندسی ساختمان یک کار اجتماعی است و  باید با این هدف  وارد تشکیلات شد. تداخل این موارد باعث شده بود که نظام مهندسی ساختمان از وظایف اصلی خود دور شود.

هاشم‌زاده‌همایونی همچنین در پاسخ به این سئوال که ابلاغیه در کنار اصلاح احتمالی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌تواند سازمان را در مسیر واقعی خود و به دور از فساد و رانت قرار دهد؟ یادآورشد: پیش‌نویس جدید قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نکات مثبت زیادی دارد، تکلیف هر نهادی تقریبا مشخص و یک دادگاه مستقل برای رسیدگی به تخلفات مهندسی پیش‌بینی شده که می‌تواند مثبت باشد. ضمن آن‌که به موارد رفاهی هم توجه ویژه داشته است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.