تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری تبریز با آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)

تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری تبریز با آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)
سومین نشست مشترک نمایندگان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن با مدیرکل میراث فرهنگی استان در راستای ارتقای همکاری‌های متقابل استان با هدف انجام مطالعات و تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری تبریز برگزار شد.
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۴
کد مطلب: ۸۱۵۶
Share
اسکان نيوز: در این نشست که با حضور نمایندگان ارشد آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، مدیرکل میراث فرهنگی استان، معاون عمرانی شهردار تبریز و نمایندگان بخش خصوصی گردشگری در تبریز برگزار شد، ظرفیت‌های موجود در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و همچنین راهکارهای لازم برای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

یوکی هارا کوبایاشی، رئیس دفتر و نماینده ارشد جایکا در ایران، در این نشست بر ارتقای جایگاه تبریز در مقیاس جهانی تاکید کرد و گفت: تبریز صرف یک شهر نیست بلکه عضو تاثیرگذار کوریدور جاده ابریشم و ورودی اروپا به شمار می‌رود از این‌رو باید به شایستگی مورد معرفی قرار گیرد.

وی ادامه داد: این پروژه مربوط به توسعه گردشگری در ایران است که از سال گذشته آغاز شده و اکنون جلسه سوم تحقیقاتی خود را می‌گذراند. جایکا در نظر دارد به منظور توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال، ایجاد رونق اقتصادی در منطقه، همکاری‌های لازم را انجام دهد و برنامه‌های خود را بر مبنای توسعه کیفی در این زمینه‌ها تدوین کند.

رئیس دفتر جایکا در ایران، با بیان این‌که آموزش از ارکان توسعه زیرساختی گردشگری است، گفت: تیم تخصصی جایکا در حوزه‌های تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی، با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان دوره‌های آموزشی برای ذی‌نفعان و فعالان برگزار خواهد نمود.

کوبایاشی برندسازی و طراحی برنامه‌های عملی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی را مهم برشمرد و گفت: تبریز به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم ظرفیت بالائی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد.

نوریاکی نیشیاما، مدیر مطالعات پیشرفته گردشگری دانشگاه هوکایدو نیز در این نشست با بیان این‌که منطقه آذربایجان و به خصوص تبریز به دلیل دارا بودن مواریث تاریخی غنی و همچنین ظرفیت‌های گردشگری وافر مورد تایید گروه تخصصی جایکا قرار گرفته است، ادامه داد: طی دو مرحله مطالعاتی که تیم تخصصی گردشگری و میراث فرهنگی جایکا با محوریت "جاده ابریشم" بر روی ایران داشته است، تبریز به عنوان مرکز مطالعات گردشگری و میراث فرهنگی جاده ابریشم، انتخاب شده و در همین راستا تحقیقاتی در زمینه حفظ میراث فرهنگی، توسعه گردشگری، زمینه مشارکت بخش خصوصی و ذی‌نفعان گردشگری، انجام گرفته است.

وی با اشاره بر این‌که نتایج حاصل از تحقیقات اخیر موجب ارائه راهکارهایی در بخش‌های مذکور شده است، در ادامه به تبیین راهکارهای بخش میراث فرهنگی پرداخت و گفت: یکی از مهم ترین اقداماتی که در راستای توسعه گردشگری  باید به نتیجه برسد، تدوین طرح جامع توسعه برند گردشگری است، چرا که علیرغم وجود ظرفیت‌های بالای گردشگری تبریز آن‌چنان که شایسته است در دنیا معرفی نشده، لذا تدوین طرح جامع در این راستا ضروری است.

مدیر مطالعات گردشگری دانشگاه هوکایدو در ادامه همچنین تدوین طرح جامع برند گردشگری، ایجاد سازمان مدیریت مقصد، تدوین استراتژی بازاریابی بین‌المللی گردشگری و توسعه چشم‌انداز فرهنگی و گردشگری مقصد محور را از راهکارهای دیگر تیم تخصصی جایکا در بخش میراث فرهنگی عنوان کرد.

نیشیاما همچنین رشد متوازن ظرفیت‌های گردشگری را عاملی مهم در توسعه پایدار و برندسازی پتانسیل‌های  گردشگری ایران عنوان کرد و گفت: لازمه تحقق توسعه پایدار گردشگری رشد متوازن این صنعت در یک کشور است به گونه‌ای که هر منطقه به نسبت پتانسیل‌های خود باید از میزان گردشگر معینی برخوردار باشد تا شاهد یکنواختی در توزیع آورده‌های گردشگری باشیم.

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز در این نشست عنوان کرد: پیشینه غنی تاریخی تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم این شهر را به یکی از مهمترین شهرهای کشور تبدیل کرده است که همین امر می تواند موجب ایجاد تعاملات بین‌المللی گردد.

وی تشریح کرد: میراث فرهنگی استان همکاری‌های بسیار خوبی با مجموعه‌های علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی داشته است و آمادگی کامل را دارد تا پروژه‌های مشترکی را با مشارکت جایکا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز نماید.

آبدار در ادامه به جایگاه تبریز در میان کشورهای اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال  2018 اشاره کرد و گفت:  استفاده از تجارب جایکا در حوزه‌های مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری خصوصا در جلب مشارکت‌های مردمی می‌تواند ما را در امر عملی کردن برنامه‌های مد نظر برای سال  2018 و سال‌های بعد به منظور تبدیل تبریز و منطقه آذربایجان به یک مقصد پایدار گردشگری کمک نماید.

گفتنی است در پایان این نشست، محمد شهداد،  عضو هیات مدیره انجمن راهنمایان گردشگری استان آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که راهنمایان گردشگری همواره در پیشبرد اهداف توسعه صنعت توریسم پیشگام بوده‌اند، ادامه داد:  راهنمایان گردشگری از مولفه‌های اصلی توسعه گردشگری در هر کشور به شمار می‌روند و با توجه به وجود راهنمایان تخصصی و تحصیلکرده در انجمن راهنمایان گردشگری استان این آمادگی را داریم تا در پروژه‌های جایکا نقش موثری ایفا نماییم.

شهداد افزود: با توجه به شناختی که راهنمایان گردشگری از جزییات گردشگری منطقه دارند می‌توانند در تعریف مسیرهای پر مخاطب جدید و نیز اتصال تبریز و آذربایجان به مقاصد سنتی گردشگری ایران نقش مهمی داشته باشند.

 
مرجع: میراث آذربایجان شرقی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.