آغاز فاز اول مرمت "گراند هتل تبریز" تا پایان سال جاری

آغاز فاز اول مرمت "گراند هتل تبریز" تا پایان سال جاری
سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از آغاز فاز اول مرمت "گراند هتل تبریز" تا پایان سال جاری خبر داد.
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: ۸۳۹۹
Share
اسکان نيوز: "گراند هتل تبریز" اولین هتل مدرن تبریز محسوب می‌شود که در خروجی کوچه پاساژ به چهارراه شریعتی واقع شده است. کوچه‌ پاساژ بنابر واقع شدن  کنسول‌گری‌ کشورهای مطرح دنیا، اولین هتل، اولین سینما و اولین پیاده‌رو در دوره پهلوی، در ایران بسیار شناخته شده است.

"گراند هتل تبریز" به دلیل شاخص‌های معماری همچون آجرکاری و نمای خاص مربوط به دوره پهلوی اول، مهر ماه سال ۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

"محمد فتحی"، سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان با اشاره بر این‌که "گراند هتل تبریز"  به اولین هتل مدرن در ایران مشهور است، حفظ و صیانت از این بنا را بنابر پیشینه تاریخی و کلیدی آن ضروری دانست و گفت: "گراند هتل تبریز" را می‌توان عامل تحول پذیرش مسافران در ایران دانست، چراکه پیش از آن اقامت مسافران در شهرها از طریق  کاروانسراها صورت می‌گرفت و با آغاز بکار گراند هتل تبریز، تحولی شگرف در حوزه گردشگری و آشنایی با صنعت هتل داری در ایران، اتفاق افتاد.

وی در ادامه با بیان این‌که بنای فعلی "گراند هتل تبریز" نیازمند بازسازی و مرمت بوده و میراث فرهنگی استان اقدامات اولیه را جهت بازسازی این مکان تاریخی، طرح ریزی کرده است، ادامه داد:  میراث فرهنگی استان، طبق رایزنی‌های به عمل آمده و انعقاد تفاهم‌نامه‌ای مشترک با "خانواده توفیق" -بهره‌برداران این هتل- برنامه‌های اولیه مرمت این بنای تاریخی را طرح‌ریزی کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان در خصوص فاز اولیه مرمت "گراند هتل تبریز" اظهار کرد: یکی از بالکن‌ها به همراه سقف این بنا نیاز به مرمت اضطراری دارد که با بهره‌گیری از اعتبارات اظطراری استان، فاز اول مرمت این بنای تاریخی، با مبلغی بالغ بر ۷۰ میلیون تومان تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد. ما در تلاشیم تا در اعتبارات سال ۹۷ ، بودجه لازم را از طریق منابع ملی و استانی جهت بازسازی و احیای این هتل بدست آوریم.

فتحی در پایان با بیان این‌که مرمت کامل"گراند هتل تبریز" نیازمند اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان است، اظهار کرد:  مرمت این هتل نیازمند دریافت اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان است، میراث فرهنگی استان در تلاش است تا با دریافت اعتبار لازم، مرمت کامل این هتل تاریخی را در بازه زمانی ۵ ساله به نتیجه رساند.

 
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.